GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
“İklimi değil, sistemi değiştir”

“İklimi değil, sistemi değiştir”

 Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi tarafından  gerçekleştirilen sunumlar devam ediyor. 22 Nisan tarihinde Türkiye Tarafından imzalanan  Paris İklim Antlaşması'nı masaya yatıran Mimarlar Odası Ankara Şubesi " Yalan Rüzgârı: Paris İklim Anlaşması ve Türkiye'nin Siyasetsizliği " konulu sunum düzenlendi.

“KİM iklim antlaşmasının yakın takip ediyor”

Çevre ve Siyaset Bilimi Uzmanı  Dr. Nuran Talu tarafından yapılan sunumun açılış konuşmasına Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “ Biryanda Hidroeleketirk santrallaeri nükleer santralleri gündeme getiren bir hükümetin bakanının imzayı attıktan  hemen sonra açılışlarda boy göstermesi, imzanın arkasında durmayacakları anlamına gelmektedir.Nuran Talu hocamızla birlikte, Yalan rüzgarlarıyla dolu, Paris İklim antlaşması, şirketler  ve ülkeler arasında ilişkiyi masaya yatırararak Kent İzleme Merkezi olarak süreci yakından takip edeceğiz “dedi.

Kent ve çevre bilimci olan Nuran Talu  sunumda Paris İklim Anlaşması süreçlerini değerlendirerek, kent-çevre ilişkisi konusunda gerçekleri açıkladı. Talu, Mimarlar Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sunumda, iklim değişikliğine ilişkin bilgi verirken, “Çözüm için sonuçlara değil, neden olana bakmak lazım, piyasa ekonomisinin neoliberal sistemlerin en büyük başarısızlığı iklim değişikliği oldu. Küba devriminin lideri ve eski devlet başkanı 2009 Fidel Castro’nun ‘İklimi değiştirme sistemi değiştir’ dediği gibi, çözüm için önce sistemin değişmesi gerekiyor” dedi.

 

 Uluslararası yalan rüzgarı

 Talu, iklim değişikliğiyle mücadelede meslek odalarının çok önemli bir yeri olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

 “İklim değişikliği bir küresel sorun mu değil mi? tartışması devam biz artık sokaklarımızda, yerelde etkilerini görüyoruz. Bu sadece Türkiye’nin yalanlarıyla dolu bir rüzgar da değil. Bu çokta samimi olmadığını düşündüğümüz uluslararası masa müzakerelerini getirdiği bir uluslar arası bir yalan rüzgarı. Artık inkar etmeye gerek yok iklim değişikliği var. 100 yıla yakın bir dönemde atmosferi boğmuş, küreyi ısıtmış durumdayız. İkna zayıf ve bakışlar yanlış olduğu için kıyamete gidiş devam ediyor. Atmosferdeki karbondioksit miktarının milyonda 350 parçacık olması gerekiyor. Dünya bunu fersah fersah aşmaya başladı. Sera emisyonu dursa bile, iklim değişti. Dünyada zaten küçük ada devletleri ve Türkiye’nin bazı bölgeleri iklim değişikliğiyle tanışmış durumda.”

 Dönülmez akşamın ufkundayız

 Paris İklim Anlaşması ve ülkelerin niyet beyanlarını değerlendiren Talu, şöyle devam etti:

  “Paris Anlaşması, şu ana kadar iklim konusunda imzalanmış en kapsayıcı anlaşma. Bunun yanında Paris, bir gün içinde en fazla imza toplayan uluslararası anlaşma oldu. İklim anlaşmasıyla ile küresel ortalama sıcaklık artış limitinin yüzyılın sonuna kadar 1,5 ila 2 derece arasında sınırlandırılması hedefleniyor. Sınırlar konuşuluyor, ancak ülkelerin niyet beyanlarıyla ortaya çıkan rakamları topladığımızda 1.5 derece sınırda tutulmadığı ortaya çıkıyor. Önümüzdeki 15 yıldan önce dünya iklim afetleriyle karşı karşıya. Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) 2014 son raporlarında bunların bir kıyamet alameti olduğu vurgulanıyor. IPCC son raporunda deniz seviyesinin beklenenden hızla yükseldiğini, sera gazı emisyonu dursa bile artık iklimin değiştiğini bilimsel olarak açıkladı. Dönülmez akşamın ufkundayız”

Anlaşmaların gerekleri yerine getirilmiyor 

Talu, iklim değişikliğiyle ilgili olarak Türkiye’nin tutumunu da ele alarak, “Türkiye 2009 yılında Kyota protokolüne, iklim sözleşmesini ise 2004 yılında imzaladı. Taraf olunan ulusal sözleşmeler kendi kanunlarımız demektir. Ancak bunların gerekleri yerine getirilmiyor” diye konuştu.

İktidarın yaşam alanlarını koruma hakkına yönelik saldırılarına da değinen Talu, Gezi sürecini ve rant politikalarına kurban edilen yaşam alanlarımıza ilişkin süreci de değerlendirdi.

 

Talu, “HES projeleri devam ediyor. Bu çerçevede İkizdere’nin çağlaya çağlaya akması onun bir varlık değeridir. Doğal ve ekonomi hakkını bile kapsayıcıdır. İkizdere, Zincirli HES projelerine ilişkin olarak yaptığımız bir kamuoyu çalışmasında yaşlı bir dedeye ‘HES’lerin sana ne zararı var’ diye sorduk. Bize ‘Uyuyamıyorum dedi. Çünkü dede derenin sesiyle uykuya geçiyordu” dedi.


Toplam Görüntülenme : 18137
Kategori Haberleri

Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019
Saraçoğlu Mahallesi imar planı iptal kararı şarkılarla, halaylarla kutlandı
Demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, Başkent Dayanışması Bileşenleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planını iptal eden yargı kararını, Saraçoğlu Mahallesi 95. Cadde’de şarkılarla, türkülerle ve halaylarla kutladı.
22 Temmuz 2019
Danıştay 6. Daire’den kentsel dönüşümde hukuk dersi
Mimarların açtığı dava sonucu Danıştay 6. Daire, Ankara’da 11 kentsel dönüşüm alanı kararını iptal etti, yaklaşık 30 milyon metrekare alan yeniden tarıma kazandırıldı

19 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!