GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Beytepe’de yüksek yapılaşmaya yargı dur dedi

Beytepe’de yüksek yapılaşmaya yargı dur dedi

Beytepe Mahallesi’ndeki yüksek yoğunluklu yapılaşmaya yargı dur dedi. Ankara 13. İdare Mahkemesi,  Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin alana ilişkin olarak açtığı davada, kamu yararına aykırılığı nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Beytepe Mahallesi’nde yüksek yoğunluk yapılaşma için 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı’nda değişiklik öngören meclis kararını iptal etti.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Çankaya İlçesi Beytepe Mahallesi köy yerleşik alanı ve çevresine ilişkin olarak 1/5000 ölçekli nazım imar planında değişiklik yapılmasına ilişkin 29.11.2014 tarih ve 2142 sayılı meclis kararına yapılan itirazların kısmen kabulü ile kısmen reddine ilişkin 13.02.2015 366 sayılı meclis kararının, kamu yararı ve planlama ilkelerine aykırı olduğu gerekçesiyle, iptali için Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne dava açmıştı. 

Gökçek’e geçmiş olsun

Ankara 13. İdare Mahkemesi 9 Mayıs 2016 tarihinde aldığı kararla, söz konusu meclis kararının imar mevzuatı, şehircililik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararı açısından hukuka uygun olmadığını belirterek, dava konusu işlemin iptaline karar verdi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi düzenlediği basın toplantısında kararı değerlendirdi.

Beytepe  Mahallesi’nin seyrek yoğunluklu konut bölgesi gerektiğine dikkat çeken Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e geçmiş olsun” dedi.

Alanda doğalgaz tehlikesi de mevcuttu

 “Beytepe Mahallesi’nde yüksek yoğunluklu yapılaşma için, 1/5000 ölçekli nazım imar planında değişiklik öngören meclis kararı, 2023 Başkent Nazım İmar Planı’nın Genel İlke ve Stratejilerine plan karar ve hükümlerine imar kanunu ve plan yapımına ait esaslara dair yönetmeliğe aykırı olduğu, yoğunluk artışının önceki planlar ile çeliştiği, nüfus ve yapı yoğunluğunun belirsiz kaldığı, değişikliğin uygulama imar planı gibi hazırlandığı, sosyal donatı alanlarının eksik bırakıldığı gerekçesiyle iptali için dava açtık.  Planlama ilkeleri ve kamu yararının aykırılıkların tespit edildiği bilirkişi keşfinde, ayrıca  söz konusu alanda konut ve sosyal kültürel tesis alanı kullanımlarının yüksek basınçlı doğalgaz boru hattının bastığı bazı alanların üstüne denk geldiği  de tespit edilmiştir.  Bilirkişi keşfinde halkın can ve mal güvenliği açısından tehlike arz edebilecek sonuçlara neden olunmaması  için 1/5000  Ölçekli Nazım İmar Planında söz konusu hattın geçtiği yerlerin bu husus dikkate alınarak planlanması gerektiği de belirtilmiştir.”

Kamu yararı açısından sevindirici

“Bu kadar çok yanlışın yapıldığı, planlama ilkelerinin ve kamu yararının yok sayıldığı bu plan değişikliğine yargı dur dedi. Bu kamu yararı açısından çok sevindirici” diyen Candan Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin söz konusu alanı yapılaşmaya açmak için  1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği yaptığını tespit ettiklerini bildirdi.

Bu plan değişikliğine de dava açacaklarını kaydeden Candan, Ankara’nın ranta teslim olmasına izin vermeyeceklerini, sürecin takipçisi olacaklarını vurguladı.


Toplam Görüntülenme : 17794
Kategori Haberleri

Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019
Saraçoğlu Mahallesi imar planı iptal kararı şarkılarla, halaylarla kutlandı
Demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, Başkent Dayanışması Bileşenleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planını iptal eden yargı kararını, Saraçoğlu Mahallesi 95. Cadde’de şarkılarla, türkülerle ve halaylarla kutladı.
22 Temmuz 2019
Danıştay 6. Daire’den kentsel dönüşümde hukuk dersi
Mimarların açtığı dava sonucu Danıştay 6. Daire, Ankara’da 11 kentsel dönüşüm alanı kararını iptal etti, yaklaşık 30 milyon metrekare alan yeniden tarıma kazandırıldı

19 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!