GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Saraçoğlu Mahallesi, Büyükşehir Belediyesi’ne devrediliyor

Saraçoğlu Mahallesi,  Büyükşehir Belediyesi’ne devrediliyor

Kaygılıyız, mücadeleye devam edeceğiz

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Başkent Dayanışması düzenlediği basın toplantısında  tarihi Saraçoğlu Mahallesi’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiğini bildirerek, “ Üzüntü verici bu durum nedeniyle çok kaygılıyız. Saraçoğlu’nun Büyükşehir’e devredilmesi,  alanın bugünlerde ismi sıkça zikredilen TÜRGEV’e verileceğine dair kaygılarımızı artırıyor” dedi.

 

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,  Saraçoğlu Mahallesi’nin Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesinin büyük üzüntü verici olduğunu belirterek,  Saraçoğlu Mahallesi’nde ikamet eden son insanın da çıktıktan sonra mahallenin artık abluka altında olacağına işaret etti.

Candan,  “Saraçoğlu,  kamusal yaşantımız olmaktan çıkarılacak. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde herkesi  Saraçoğlu Mahallesi’ne sahip çıkmaya,  Gezi’nin yıldönümünde bu konuda herkesi duyarlı olmaya davet ediyoruz.  Saraçoğlu mahallesinin ranta kurban edilmemesi kamuya kazandırılması için Başkent Dayanışması Bileşenleri olarak mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

Saraçoğlu’na sahip çıkalım

Candan, “Dünya Çevre Günü olan 5 haziran Pazar günü saat 12:00’de Başkent Dayanışması olarak Konur Sokak’ta buluşacağız ve Saraçoğlu Mahallesi’ne yürüyeceğiz. Saraçoğlu Mahallesi’ne sahip çıkmak için, basın açıklamasını da Saraçoğlu Mahallesi’nde gerçekleştireceğiz. Cumhuriyet’in kültürel mirasına sahip çıkan herkesi  5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Saraçoğlu’na sahip çıkmaya davet ediyoruz” dedi.

İçler acısı bir durumda

Candan, Saraçoğlu’nu Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devrine ilişkin şunları söyledi:

Dün itibariyle Saraçoğlu Mahallesi’nde Namık Kemal Ortaokulu’nun kapatılacağına dair gelen bilgiyle öğrenci velilerinin eylemi gerçekleşti. Biz de ona destek verdik, eylemden sonra kaymakamla görüşmeye gidildi. Kaymakamla görüşmeye giderken, kaymakamlığın yanındaki sokakta iş makinelerinin bir hareketlilik içinde olduğunu gördük ve yerinde tespit etmek istedik. İki kişi alana girdik. Saraçoğlu Mahallesi’nin kaymakamlığın olduğu sokak  tamamen işgal altında emniyet güçleri tarafından kullanılıyor. Çöpler toplanıyor yaklaşımıyla ahşap kapılar, panjurlar ve kiremitler sökülmüş durumda yani yıkılmadan önceki içler acısı son durumunu gördük. Durumu koruma kuruluna anlattık. Koruma Kurulu Başkanı  artık Saraçoğlu Mahallesi ile Büyükşehir Belediyesi’nin Koruma Uygulama ve Denetim Büroları’nın (KUDEB)ilgileneceği bilgisini verdi.  Birinci derece kentsel SİT alanı olan ağaçları, alanını tamamı tescilli olan bir noktada Koruma kurulu müdürünün böyle bir açıklama yapması oranın el değiştirdiğine ilişkin şüpheler oluşturdu.”

Korunarak kamuya kazandırılmalı

Kaymakamla yapılan görüşmeyi de aktaran Candan, şunları kaydetti:

 “Kaymakamla olan görüşmede ben de vardım. Kaymakam da Saraçoğlu Mahallesi’nin Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiğini  söyledi. Kaymakam Saraçoğlu Mahallesi’ne ilişkin projenin içeriğini bilmemekle birlikte kaymakamlık, Namık Kemal Ortaokulu, kütüphane ve tüketici haklarıyla ilgili olan binaların kendisinde kalmasını talep ettiğini ancak herhangi bir görüşme ve bilgilenme olmadığını ifade etti. Bu da ikinci kuşku uyandırıcı durumdu.  Resmi gazetede yayımlanan ‘Saraçoğlu Mahallesi’nin lojman statüsünün kaldırılarak ekonomiye kazandırılması için kamu kurumlarına yerel yönetimlere belediyelere vakıflara ve derneklere verilmesi kararı’na açtığımız dava devam ederken, böyle bir söylemle karşı karşıya kaldık. Başkent Dayanışması bileşenleri olarak hemen harekete geçtik.  Çünkü Büyükşehir’e devredilen alanların başına neler geldiğini biliyoruz. AOÇ’de 2006 yılında plan yapma yetkisi Büyükşehir’e verilmişti, bugün aynı durumla Saraçoğlu Mahallesi karşı karşıya kaldı, kaygılıyız”

Kaymakamın dahi haberi yok

Kimya Mühendisleri Ankara Şube Başkanı Ergin Etike ise tepkisini şöyle dile getirdi:

“Kaygı duyuyoruz, mahallenin mevcut metruk ve terk edilmiş hali rahatsız ediyor. Birinci derece SİT olması nedeniyle aslına uygun olarak korunması ve kamu yararı amacına uygun olarak restore edilerek kamuya tekrar kazandırılmasını istiyoruz. Oysa oraya ne gibi bir işlem yapılacağının meçhul olduğunu gösteriyor. Saraçoğlu mahallesine ne yapıldığını STK’lar odalar halk ve ilçenin kaymakamı dahi bilmiyor. Bir mahalle düşününki mülkiyeti devlete ait olan bir parselde ne yapılacağını devleti o parselde temsil eden kaymakam bilmiyor. Dolayısıyla birinci öncelikli talebimiz Saraçoğlu mahallesinin ne yapıldığını kamuoyunun bunu öğrenmesidir.

Diğer katılımcılarda büyük kaygı duyduklarını Saraçoğlu’nun ranta kurban edilmesine izin vermeyeceklerini belirterek. Bütün duyarlı kesimleri mücadeleye davet etti.

 

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi 


Toplam Görüntülenme : 19573
Kategori Haberleri

Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019
Saraçoğlu Mahallesi imar planı iptal kararı şarkılarla, halaylarla kutlandı
Demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, Başkent Dayanışması Bileşenleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planını iptal eden yargı kararını, Saraçoğlu Mahallesi 95. Cadde’de şarkılarla, türkülerle ve halaylarla kutladı.
22 Temmuz 2019
Danıştay 6. Daire’den kentsel dönüşümde hukuk dersi
Mimarların açtığı dava sonucu Danıştay 6. Daire, Ankara’da 11 kentsel dönüşüm alanı kararını iptal etti, yaklaşık 30 milyon metrekare alan yeniden tarıma kazandırıldı

19 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!