GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Saraçoğlu Mahallesi, Büyükşehir Belediyesi’ne devrediliyor

Saraçoğlu Mahallesi,  Büyükşehir Belediyesi’ne devrediliyor

Kaygılıyız, mücadeleye devam edeceğiz

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Başkent Dayanışması düzenlediği basın toplantısında  tarihi Saraçoğlu Mahallesi’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiğini bildirerek, “ Üzüntü verici bu durum nedeniyle çok kaygılıyız. Saraçoğlu’nun Büyükşehir’e devredilmesi,  alanın bugünlerde ismi sıkça zikredilen TÜRGEV’e verileceğine dair kaygılarımızı artırıyor” dedi.

 

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,  Saraçoğlu Mahallesi’nin Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesinin büyük üzüntü verici olduğunu belirterek,  Saraçoğlu Mahallesi’nde ikamet eden son insanın da çıktıktan sonra mahallenin artık abluka altında olacağına işaret etti.

Candan,  “Saraçoğlu,  kamusal yaşantımız olmaktan çıkarılacak. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde herkesi  Saraçoğlu Mahallesi’ne sahip çıkmaya,  Gezi’nin yıldönümünde bu konuda herkesi duyarlı olmaya davet ediyoruz.  Saraçoğlu mahallesinin ranta kurban edilmemesi kamuya kazandırılması için Başkent Dayanışması Bileşenleri olarak mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

Saraçoğlu’na sahip çıkalım

Candan, “Dünya Çevre Günü olan 5 haziran Pazar günü saat 12:00’de Başkent Dayanışması olarak Konur Sokak’ta buluşacağız ve Saraçoğlu Mahallesi’ne yürüyeceğiz. Saraçoğlu Mahallesi’ne sahip çıkmak için, basın açıklamasını da Saraçoğlu Mahallesi’nde gerçekleştireceğiz. Cumhuriyet’in kültürel mirasına sahip çıkan herkesi  5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Saraçoğlu’na sahip çıkmaya davet ediyoruz” dedi.

İçler acısı bir durumda

Candan, Saraçoğlu’nu Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devrine ilişkin şunları söyledi:

Dün itibariyle Saraçoğlu Mahallesi’nde Namık Kemal Ortaokulu’nun kapatılacağına dair gelen bilgiyle öğrenci velilerinin eylemi gerçekleşti. Biz de ona destek verdik, eylemden sonra kaymakamla görüşmeye gidildi. Kaymakamla görüşmeye giderken, kaymakamlığın yanındaki sokakta iş makinelerinin bir hareketlilik içinde olduğunu gördük ve yerinde tespit etmek istedik. İki kişi alana girdik. Saraçoğlu Mahallesi’nin kaymakamlığın olduğu sokak  tamamen işgal altında emniyet güçleri tarafından kullanılıyor. Çöpler toplanıyor yaklaşımıyla ahşap kapılar, panjurlar ve kiremitler sökülmüş durumda yani yıkılmadan önceki içler acısı son durumunu gördük. Durumu koruma kuruluna anlattık. Koruma Kurulu Başkanı  artık Saraçoğlu Mahallesi ile Büyükşehir Belediyesi’nin Koruma Uygulama ve Denetim Büroları’nın (KUDEB)ilgileneceği bilgisini verdi.  Birinci derece kentsel SİT alanı olan ağaçları, alanını tamamı tescilli olan bir noktada Koruma kurulu müdürünün böyle bir açıklama yapması oranın el değiştirdiğine ilişkin şüpheler oluşturdu.”

Korunarak kamuya kazandırılmalı

Kaymakamla yapılan görüşmeyi de aktaran Candan, şunları kaydetti:

 “Kaymakamla olan görüşmede ben de vardım. Kaymakam da Saraçoğlu Mahallesi’nin Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiğini  söyledi. Kaymakam Saraçoğlu Mahallesi’ne ilişkin projenin içeriğini bilmemekle birlikte kaymakamlık, Namık Kemal Ortaokulu, kütüphane ve tüketici haklarıyla ilgili olan binaların kendisinde kalmasını talep ettiğini ancak herhangi bir görüşme ve bilgilenme olmadığını ifade etti. Bu da ikinci kuşku uyandırıcı durumdu.  Resmi gazetede yayımlanan ‘Saraçoğlu Mahallesi’nin lojman statüsünün kaldırılarak ekonomiye kazandırılması için kamu kurumlarına yerel yönetimlere belediyelere vakıflara ve derneklere verilmesi kararı’na açtığımız dava devam ederken, böyle bir söylemle karşı karşıya kaldık. Başkent Dayanışması bileşenleri olarak hemen harekete geçtik.  Çünkü Büyükşehir’e devredilen alanların başına neler geldiğini biliyoruz. AOÇ’de 2006 yılında plan yapma yetkisi Büyükşehir’e verilmişti, bugün aynı durumla Saraçoğlu Mahallesi karşı karşıya kaldı, kaygılıyız”

Kaymakamın dahi haberi yok

Kimya Mühendisleri Ankara Şube Başkanı Ergin Etike ise tepkisini şöyle dile getirdi:

“Kaygı duyuyoruz, mahallenin mevcut metruk ve terk edilmiş hali rahatsız ediyor. Birinci derece SİT olması nedeniyle aslına uygun olarak korunması ve kamu yararı amacına uygun olarak restore edilerek kamuya tekrar kazandırılmasını istiyoruz. Oysa oraya ne gibi bir işlem yapılacağının meçhul olduğunu gösteriyor. Saraçoğlu mahallesine ne yapıldığını STK’lar odalar halk ve ilçenin kaymakamı dahi bilmiyor. Bir mahalle düşününki mülkiyeti devlete ait olan bir parselde ne yapılacağını devleti o parselde temsil eden kaymakam bilmiyor. Dolayısıyla birinci öncelikli talebimiz Saraçoğlu mahallesinin ne yapıldığını kamuoyunun bunu öğrenmesidir.

Diğer katılımcılarda büyük kaygı duyduklarını Saraçoğlu’nun ranta kurban edilmesine izin vermeyeceklerini belirterek. Bütün duyarlı kesimleri mücadeleye davet etti.

 

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi 


Toplam Görüntülenme : 21136
Kategori Haberleri

Yargı, Bükreş Cami’nin tescil kaldırma kararının yürütmesini durdurdu
Bükreş Cami olarak bilinen Çankaya Merkez Cami’nin korunması gerekli kültür varlığı listesinden çıkartılması kararını yargıya taşıyan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne yargıdan sevindirici haber geldi. Yargı Bükreş caminin kültür varlığı tescilinin kaldırılmasını kararının yürütmesini durdurdu.
06 Aralık 2019
7. plan değişikliği yapılan Demir Kafes alanında ders veren bilirkişi raporu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu yararını savunmaya kamu israfı ve planlama ve şehircilik esaslarına karşı uygulamalara karşı yılmadan mücadele devam ediyor.
25 Kasım 2019
Mimarlardan Kapadokya için kırmızı alarm çağrısı
“Bakan bölgeye gitmişken Carus Otel ve Azeri yatırımları ile yapılan otellerin nasıl yapıldığına ve hangi yapıların imar affından yararlandığına ve maliklerinin kim olduğuna dair bilgi versin”

22 Kasım 2019
Mimarlar Saraçoğlu’nda Ankara Valiliği’ni ve Kültür Bakanlığı’nı göreve davet etti
Ankara’nın ender nefes alma mekanlarından ve Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’nde, zorla tahliyelerle insansızlaştırmaların ardından, çöküntü alanı haline getirme çabaları devam ediyor.
17 Ekim 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!