GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar Büyükesat’taki yol çökmesini yargıya taşıdı

Mimarlar Büyükesat’taki yol çökmesini yargıya taşıdı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Kırkkonaklar ve Birlik Mahallesi’ni kente bağlayan yolun çökmesinde sorumluğu olan yetkililerin cezalandırılması için harekete geçti. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, meslek odalarının vadinin yapılaşmaya açılmaması için yaptıkları uyarıları dikkate almayan Ankara Büyükşehir Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Kırkkonaklar ve Birlik Mahallesi’ni kente bağlayan en önemli ulaşım aksından olan yolun çökmesini yargıya taşıdı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusunda, Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ve tespit edilecek diğer şüpheliler hakkında görevi kötüye kullanma ve görevi ihmal suçlarından  kamu   davası   açılmasını talep etti.

Bölgede ikamet eden ve yolun çökmesi nedeniyle mağduriyet yaşayan mahalle sakinlerinden olan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi Saymanı Namık Kemal Kaya da, Büyükşehir Belediyesi hakkında görevi kötüye kullanmak ve görevi ihmal nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ayrıca bireysel olarak suç duyurusunda bulundu.

Peşini bırakmayacağız

Bu konuda açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “15.06.2016 tarihi gece saat 22.30-23.00 arasında Çankaya Büyükesat Mahallesi’nde bulunan Mercan Caddesi Petrol Ofisi yakınındaki yolda yaklaşık 7-8 metre hasar oluştu. Sonucunda petrol istasyonu hizasında bulunan taş duvarlarda yaklaşık 50 metre hasar meydana geldi. Aynı zamanda Mercan Caddesi'ndeki çökme su ve doğal gaz hatlarında da ciddi hasarlara yol açmış, bölgede can ve mal güvenliği garantiye alınıncaya kadar cadde trafiğe kapatılmıştır.  Kırkkonaklar ve Birlik Mahallesi’ni kente bağlayan en önemli ulaşım aksından olan yolun çökmesinden mahalle sakinleri ciddi anlamda mağdur olduk. Sorunu hem Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak hem de mahalle sakini olarak bireysel olarak yargıya taşıdık vadinin yapılaşmaya açılması ile mahalle ve konutlar heyelan tehdidi altındadır. Sorumlular cezalandırılana kadar bu işin peşini bırakmayacağız”

Neden bilimsellikten uzak yapılaşma

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Saymanı Namık Kemal Kaya ile çöken yolu sürekli kullandıklarını vurgulayan Candan, şunları kaydetti:

 “Yolun çökmesi sonucunda can ve mal kaybına uğranılmasa da can ve mal tehdidi ile karşı karşıya bulunuyoruz. Elektrik ve gaz kesintileriyle olağan yaşamlarını sürdüremez hale geldik. Yolun çöktüğü alan doğal karakteri korunması gereken bir vadidir. Yeryüzü coğrafyasının biyolojik, ekolojik ve kültürel anlamda en değerli peyzajları olan ve Ankara’nın vadiler zincirinin en önemli halkalarından biri olan Büyükesat  Vadisi planlama ve bilimsellikten uzak bir süreçle yapılaşmaya açılmıştır ve yolun çökmesi bunun en doğal sonucudur.”

Defalarca uyardık

Candan, vadi tabanlarının akarsu yatakları olduğunu belirterek, “Vadi tabanları ise akarsu yatakları, aynı zamanda su toplama, depolama ve akış kontrolünün yapılabildiği alanlardır. Kentin deşarj noktalarının yapılaşmaya açılması mühendislik bilimden uzaktır” dedi.

Daha önce de belediyeyi vadilerin kentsel yaşamdan koparılmaması  gerekliliği   konusunda defalarca uyardıklarına dikkat çeken Candan, “Yapılan tüm uyarılara kulaklarını kapatarak mühendislikten  uzak çalışmalar yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi, görevinin gereklerini yerine  getirmeyerek ve ihmal ederek görevlerini kötüye kullanmışlardır. Can kaybının olmaması tesadüftür, sorumlular cezalandırılmalıdır” diye konuştu.


Toplam Görüntülenme : 19752
Kategori Haberleri

Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019
Saraçoğlu Mahallesi imar planı iptal kararı şarkılarla, halaylarla kutlandı
Demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, Başkent Dayanışması Bileşenleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planını iptal eden yargı kararını, Saraçoğlu Mahallesi 95. Cadde’de şarkılarla, türkülerle ve halaylarla kutladı.
22 Temmuz 2019
Danıştay 6. Daire’den kentsel dönüşümde hukuk dersi
Mimarların açtığı dava sonucu Danıştay 6. Daire, Ankara’da 11 kentsel dönüşüm alanı kararını iptal etti, yaklaşık 30 milyon metrekare alan yeniden tarıma kazandırıldı

19 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!