GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Atatürk anıtının çelenkleri neden onarılmıyor?

Atatürk anıtının çelenkleri neden onarılmıyor?

Zafer Meydanı'nda bulunan Mareşal Atatürk Anıtının kırılan bronz çelenkleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin yetkilileri uyarmasına ve vatandaşların şikayetlerine rağmen 5 gündür onarılmıyor.

Vatandaşların Büyükşehir Belediyesi Şikayet Hattı olan Mavi Masa'ya yaptıkları şikayetlerin dikkate alınmaması ve kopan bronz parçanın çalınma ihtimali olmasına rağmen eski haline getirilmemesi büyük tepkiye neden oluyor.

Öte yandan basında çıkan haberlere rağmen sadece kopan bronz parçanın yerinin değiştirilmesi de dikkat çekti.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Cumhuriyet dönemi eseri olan anıttaki tahribatın giderilmesi için Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ankara Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'na resmi yazı yazdıklarını anımsatırken, yetkililerin duyarsızlığını eleştirdi.

Çelenklerin çalınması mı bekleniyor?

Candan, yetkililere "Bir sanat eseri özelliği taşıyan anıtın kopan bronz çelenklerinin çalınması mı bekleniyor? Beş gün geçmesine rağmen Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün anıtındaki tahribat neden giderilmiyor" sorusunu yöneltti.

Milli bayramlarda çelenklerle süslenen anıtın günümüzde yoğun trafiğin ve yüksek binaların olduğu Atatürk Bulvarı'nın ortasında kaldığına dikkat çeken Candan, Mareşal Atatürk Anıtı'na ilişkin şu bilgileri verdi:

"Ankara'nın kent merkezi Ulus ile Çankaya'yı bağlayan hatta yer alan Sıhhiye'de Zafer Meydanı'na yerleştirilen anıt, İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica tarafından yapılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin dördüncü anıtı olan heykelin açılışını İsmet İnönü yapmıştır. Malzeme olarak bronz ve mermer kullanılan anıtta, Atatürk, kaputu ve mareşal üniforması içinde, iki eli kılıcının kabzasında birleşik, yüzü Çankaya'ya dönük biçimde ayakta görülmektedir. Bronz heykelin yer aldığı kaidenin yanlarında zafer çelenkleri bulunmaktadır. Bronz heykel 1,75 m. ve mermer kaide 2 m. yüksekliğindedir."


Toplam Görüntülenme : 20037
Kategori Haberleri

Yargı, Bükreş Cami’nin tescil kaldırma kararının yürütmesini durdurdu
Bükreş Cami olarak bilinen Çankaya Merkez Cami’nin korunması gerekli kültür varlığı listesinden çıkartılması kararını yargıya taşıyan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne yargıdan sevindirici haber geldi. Yargı Bükreş caminin kültür varlığı tescilinin kaldırılmasını kararının yürütmesini durdurdu.
06 Aralık 2019
7. plan değişikliği yapılan Demir Kafes alanında ders veren bilirkişi raporu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu yararını savunmaya kamu israfı ve planlama ve şehircilik esaslarına karşı uygulamalara karşı yılmadan mücadele devam ediyor.
25 Kasım 2019
Mimarlardan Kapadokya için kırmızı alarm çağrısı
“Bakan bölgeye gitmişken Carus Otel ve Azeri yatırımları ile yapılan otellerin nasıl yapıldığına ve hangi yapıların imar affından yararlandığına ve maliklerinin kim olduğuna dair bilgi versin”

22 Kasım 2019
Mimarlar Saraçoğlu’nda Ankara Valiliği’ni ve Kültür Bakanlığı’nı göreve davet etti
Ankara’nın ender nefes alma mekanlarından ve Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’nde, zorla tahliyelerle insansızlaştırmaların ardından, çöküntü alanı haline getirme çabaları devam ediyor.
17 Ekim 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!