GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
“Büyükşehirden Çaldağı’nda OHAL fırsatçılığı”

“Büyükşehirden Çaldağı’nda  OHAL fırsatçılığı”

Ankara’nın kent panoraması Çaldağı'nda satış devam ediyor

Mimarlar davalar devam ederken Büyükşehir Belediyesi'nin Çaldağı'ndaki arsaları satışa çıkartmasına, "Büyükşehir Çaldağı'nda OHAL fırsatçılığı yapıyor" diyerek tepki gösterdi.

Ankara Büyükşehir Beldiyesi Ankara’nın en gözde yeri olan kent panoramasında bakı noktası olarak bilinen Çankaya Çaldağı’nda bu kez de 29211 ada 1 parselde bulunan 180 bin 923 metrekarelik araziyi satışa çıkarttı. 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Resmi Gazete'de yayınlanarak 4 Ağustos'ta ihaleyle satışı yapılacak olan Çaldağı için harekete geçti. Mimarlar Odası Ankara Şubesi bu ihalenin iptali için de yargıya başvuracak.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin 14.09.2015 tarih ve 1919 sayılı kararı ile onaylanan Çankaya İlçesi Çaldağı Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı'na ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planları değişikliği işleminin iptali için dava açmıştı. Mimarlar, dava devam ederken Çaldağı’nda Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin mülkiyetinde bulunan arsaları belirli aralıklarla satışa çıkartmasına sert tepki gösterdi.

 Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Büyükşehir Belediyesi ülkenin olağanüstü dönemlerden geçtiği bir süreçte, olağan bir şekilde kamusal alanlarımızı satışa devam ediyor, OHAL fırsatçılığı yapıyor, ihalenin iptalini yargıya taşıyoruz” dedi

“Peşini bırakmayacağız”

Candan  belediyenin daha öncede Çaldağı’nda başka arazileri yapılaşmaya açmak için satış ihalesi açtığını hatırlatarak, “Ankara Büyükşehir Belediyesi şimdi de mülkiyeti belediyeye ait 29211 ada 1 parsel ile ilgili Çaldağı mevkiinde bulunan alanın yapılaşmaya açılmak üzere satışının yapılması için 04.08.2016 tarihinde ihale yapıyor. Kentsel bakı alanı olan Çaldağı’nın yapılaşmaya açılmasına, kentin panoramik noktasının satışına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

“Akıl ve bilim dışı uygulamalardan vazgeçin”

Çaldağı’na ilişkin daha önceki ihalenin de iptali için dava açtıklarını da anımsatan Candan,  belediye yetkililerine akıl  ve bilim dışı uygulamalardan vazgeçmesi çağrısında bulundu.

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

 “Yargı süreci devam ederken, yeşil alan olması gereken Çaldağı’nda arsaların bir bir satılması fırsatçılıktır. Ankara'nın en önemli alanı ve kent panoramasının bakı noktasını  2 emsal vererek yapılaşmaya açıp, sonrada dava süreci devam ederken, arka arkaya satışa çıkartmak akıl dışıdır. Çaldağı tepesi deniz seviyesinden  bin 293 metre yüksekliktedir. Büyükşehir Belediyesi 2012'de aynı bölgede yaptığı planlarda bölgenin yüzde 70'ini açık ve yeşil alan düzenlerken 2015’te yapılan plan değişikliği ile aynı bölgeyi  yüksek yoğunluklu konuta açmış dava devam ederken de, ülkenin darbe girişimi ile yaşadığı süreçler,OHAL dönemi yaşanırken  arsaları elden çıkartarak yangından mal kaçırmaya çalışılmaktadır. Çaldağı Viyana'da Kahlenberg  Tepesi, Budapeşte'de Gellert Tepesi , Floransa'da Michelangelo Tepesi,  Prag'da Petrin tepesi gibi kentsel panoramik bakı noktası olarak  yeşil alan olarak   düzenlenmelidir."


Toplam Görüntülenme : 20243
Kategori Haberleri

Yargı, Bükreş Cami’nin tescil kaldırma kararının yürütmesini durdurdu
Bükreş Cami olarak bilinen Çankaya Merkez Cami’nin korunması gerekli kültür varlığı listesinden çıkartılması kararını yargıya taşıyan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne yargıdan sevindirici haber geldi. Yargı Bükreş caminin kültür varlığı tescilinin kaldırılmasını kararının yürütmesini durdurdu.
06 Aralık 2019
7. plan değişikliği yapılan Demir Kafes alanında ders veren bilirkişi raporu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu yararını savunmaya kamu israfı ve planlama ve şehircilik esaslarına karşı uygulamalara karşı yılmadan mücadele devam ediyor.
25 Kasım 2019
Mimarlardan Kapadokya için kırmızı alarm çağrısı
“Bakan bölgeye gitmişken Carus Otel ve Azeri yatırımları ile yapılan otellerin nasıl yapıldığına ve hangi yapıların imar affından yararlandığına ve maliklerinin kim olduğuna dair bilgi versin”

22 Kasım 2019
Mimarlar Saraçoğlu’nda Ankara Valiliği’ni ve Kültür Bakanlığı’nı göreve davet etti
Ankara’nın ender nefes alma mekanlarından ve Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’nde, zorla tahliyelerle insansızlaştırmaların ardından, çöküntü alanı haline getirme çabaları devam ediyor.
17 Ekim 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!