GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Taksim’de Kızılay’da paralı meydan dönemi mi?

Taksim'de Kızılay'da paralı meydan dönemi mi?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, ilgili bakanlıklarla birlikte belediye gelirlerinin artırılması ve büyükşehirlerde trafiğin azaltılmasına için ana merkezlere girişlerde araçlardan para alınmasına yönelik taslak hazırlandığı haberi üzerine değerlendirmelerde bulunan, Mimarlar Odası Ankara Şubesi " bunun için bilimsel akıl bütüncül planlama olması gerekir oda bizim yöneticilerde yok" dedi  

 

Parça başı ulaşım politikası olmaz.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan karakuş Candan ve Kent İzleme Merkezi Danışma Kurulu Üyesi ulaşım plancısı Erhan Öncü " paralı girişler Singapur ve Londra gibi ülkelerde uygulanıyor. Bu bütüncül bir planlamanın sadece bir parçası. Bizde ise bütüncül değil günü birlik politikalarla düzenlemeler yapılıyor. Parça başı ulaşım politikası olmaz"

"Alt yapıyı, toplu taşımayı güçlendirmeden, yaya ve bisiklet öncelikli bir bakış açısı olmadan, Kızılay kent merkezine girişi paralı yaparsanız kıyamet kopar"

Kent merkezinin yayalaştırılması ve nefes alanı haline gelmesi için ulaşım politikalarının bütüncül bir yaklaşımla ele alınması gerektiğini, bu işi ise 20 yıldır bir metre metro yapamayan Ankara Büyükşehir Belediyesinin ise  asla beceremeyeceğini ifade eden Candan  şöyle devam etti. "Ulaşım politikaları gelir kapısı olsun diye yapılmaz. Kentlilerin ve kentin gelişiminin getireceği ihtiyaçlar ve potansiyeller üzerinden bilimsel kriterlere göre oluşturulur. Birçok ülkede bütüncül olarak kent merkezlerinin yayalaştırılması toplu taşımın arttırılması ile birlikte planlanır. Bizde 2 metro hattı bir Ankaray hattı yetersiz otobüs hatları ile kent merkezlerine girişleri paralı hale getirirseniz kıyamet kopar. Ankara'nın ulaşım ana planı hikayesi yılan hikayesine döndü,  ihalesi yapıldı parası ödendi, ha açıklandı açıklanacak derken 4 yıl geçti.Bu koşullar altında Ankara'nın ulaşımın çözümü başka baharlara kaldı.Üstüne birde trafik düzenleme yetkisi verilirse vay Ankara'nın haline…Bütün bu politikalar bir plan dahilinde ele alınmalı,yayalaştırma bölgeleri, bisiklet yolları, raylı sistem, toplu taşıma… Bir unsuru da kent merkezine girişi paralı hale getirecek otomobil kullanımını caydırıcı yöntemler tartışılabilir. Melih Gökçek, kendi belediye başkanlığı döneminde Ankara'da otomobil sahipliğinin en yüksek noktaya çıktığını söylüyor, bununla övünüyor. Toplu taşımayı özendiren bir politika izlemezseniz özel otomobilleri nasıl devre dışı bırakacaksınız?  Alt yapıyı, toplu taşımayı güçlendirmeden, yaya ve bisiklet öncelikli bir bakış açısı olmadan, Kızılay kent merkezine girişi paralı yaparsanız kıyamet kopar."

"kent merkezine girişi paralı hale getirmek, şeker hastasına baklava ikram edip elini tutmak gibi"

Otomobil trafiğinin kent merkezlerine girmemesi için tercih edilen bu yöntem Singapur'da, Londra'da ve bazı kuzey ülkelerinde uygulanıyor. Doğru bir yaklaşım ama bu, amaca yönelik düzenlemelerden sadece biri diyen ulaşım plancısı Erhan Öncü böyle bir düzenlemenin otomobil sahipliğini kışkırtarak gerçekleşemeyeceğini söyledi. Öncü değerlendirmelerine şöyle devem etti: "Böyle bir düzenleme, İstanbul'daki '7 tepe 7 tünel' gibi, 'altı trafiğin aktığı tünel-üstü sevimsiz beton  
meydan Taksim' gibi otomobil sahipliğini kışkırtıcı projelerle yapılamaz. Bütüncül bir politikayla yaklaşılmadığı sürece böyle bir projenin başarı şansı yok. O zaman amacınız sadece para kazanmak olur. Bak yol açtım, katlı kavşak yaptım, tünel yaptım deyip bir taraftan da kent merkezine girişi paralı hale getirmek, şeker hastasına baklava ikram edip elini tutmak gibi. Kent merkezine otomobil girişini azaltmak istiyorsanız insanları bisiklete yönlendirirsiniz, alternatif yollar geliştirirsiniz, toplu taşımayı geliştirirsiniz, otoparkı pahalı yaparsınız…"


Toplam Görüntülenme : 21524
Kategori Haberleri

Yargı, Oyak’ta kamu yararını gözetti, Mimarlar Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne inşaatı mühürle çağrısı yaptı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bilime, tekniğe ve kamu yararına aykırı uygulamalara karşı mücadele etmeye devam ediyor.
10 Ocak 2020
Mimarlar, STK’ler ve DKÖ’ler Kanal İstanbul’a Ankara’dan itiraz etti
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, sivil toplum kuruluşları, demokratik kitle örgütleri ve vatandaşlar,  Kanal İstanbul Projesi'ne ilişkin hazırlanan ÇED raporuna itiraz dilekçesini Ankara Çevre İl Şehircilik Müdürlüğü’ne verdi.
02 Ocak 2020
Mimarı izin vermedi, yargı Atakule’nin ruhsatını iptal etti
 Ankara’nın simge mekânlarından Atakule’nin kule kısmı hariç, yıkılarak yerine yeni alışveriş merkezi yapılmasını yargıya taşıyan Atakule’nin mimarı Ragıp Buluç yargıdan mimarlar için zaferle döndü.
30 Aralık 2019
Bilirkişiler, Güvenpark planlarına ilişkin bilim ve teknik dersi verdi
Ankara 7. İdare Mahkemesi Başkanlığı’na sunulan bilirkişi raporu ders verdi. Bilirkişiler mahkemeye, plan kararlarının koruma ve imar mevzuatına, planlama ve şehircilik ilkelerine, tasarım kriterlerine ve kamu yararına aykırı olduğu görüşünü sundu.
17 Aralık 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!