GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Parsel parsel davası AİHM’e taşındı

Parsel parsel davası AİHM’e taşındı

Bülent Arınç’ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek için söylediği 'Ankara’yı parsel parsel sattı' sözleri üzerine suç duyurusunda bulunan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Danıştay’ın dosyayı kapatması üzerine, adil yargılama ilkelerinin ihlal edilmesi nedeniyle  parsel parsel davasını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdı

Bülent Arınç’ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek için söylediği 'Ankara’yı parsel parsel sattı' sözleri üzerine, suç duyurusunda bulunan Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Gökçek hakkında İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma izni vermemesi ve sonrasında Danıştay’ın dosyayı kapatmasına tepki göstererek, süreci AİHM’e taşıyarak parsel parsel davasında yeni bir sayfa açtı.

 

Ankara'nın satışına göz yumuldu

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Tezcan Karakuş Candan,  Danıştay, İçişleri Bakanlığı’nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkındaki ‘yargılama izni vermiyorum’ kararını AİHM’e göndererek yeni bir süreç başlattıklarına ilişkin açıklamalarda bulundu.  

Candan şunları söyledi:

"Ankara Türkiye’nin Başkenti, başkentin iyi yönetilmediği kamusal varlıklarının nasıl    tahrip edildiği yıllardır ortada. Parsel parsel satış gerçekliği ise unutulmaması gereken, unutturulmaması gereken bir süreç. Mahkeme dosyayı kapatınca, yönetim kurulumuz olarak bu dosya kapanmaz, kapanmamalı dedik. Gökçek’in yargı tarafından korunma kalkanına alınması ve adil yargılama ilkelerinin yok sayılması kabul edilemez bir durumdur. Kendisi de hayır işi yaptığını ve pişman olduğunu ifade etmiştir. Ancak bu sürecin hukuk önünde açığa çıkartılması gerekir. FETÖ/PDY’ ye hayır işi için sağladığı hani imar haklarından  pişman olmuştur, bunu açıklaması gerekir. Parsel parsel davası 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde  İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma izin vermediği parsel parsel davası, Danıştay tarafından sessiz sedasız kapatılmıştır.  Adil yargılama ilkeleri ihlal edilmiş, kamu yararı yok sayılmıştır. Ankara’nın parsel parsel satışına göz yumulmuştur. Bugün soruşturma izni vermeyen İçişleri Bakanı istifa etmiştir. Soruşturma sürecinin yeniden ele alınması gerekir. Bütün hassasiyetleriyle birlikte parsel parsel davası kapanmasın, açığa çıksın diye dava sürecini  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdık. Bu davanın kapatılması halkın vicdanını yaralamıştır. Kamusal sorumluluklara karşı güven zedelenmesine neden olmuştur. Parsel parsel yargılanması AİHM’de devam edecektir.”

“Ülkemizin her bir metrekaresinin darbecilere peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz”

 Candan, Bülent Arınç’ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek için söylediği 'Ankara’yı parsel parsel sattı' sözleri üzerine açıklamaları üzerine hakkında açılan hakaret davasından beraat ettiğini de hatırlatarak, şunları söyledi:

 “Ağzımızdan çıkan her söz dava konusu yapılıp, ifade özgürlüğümüz baskı altına alınmak istenirken Gökçek hakkında soruşturma izni verilmemesi kabul edilemez. Ortada Ahmet Hakan’a yaptığı  açıklamalar varken, bu hiç kabul edilemez. Yeni İçişleri Bakanını ve hükümeti göreve çağırıyoruz.  Anayasanın 135. maddesinden aldığımız yetkiyle yürüttüğümüz görevimizi Büyükşehir Belediyesi resmi yazılarımıza cevap vermeyerek bilgi vermeyerek engellemeye çalışıyor. Halkın vicdanında ve Anayasadan aldığımız güçle bu mücadele sürecek.  Bu ülke bizim, biz bu topraklarda doğduk bu topraklarda yaşamaya devam edeceğiz. Ülkemizin her bir metrekaresinin darbecilere peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz.”


Toplam Görüntülenme : 18412
Kategori Haberleri

Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019
Saraçoğlu Mahallesi imar planı iptal kararı şarkılarla, halaylarla kutlandı
Demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, Başkent Dayanışması Bileşenleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planını iptal eden yargı kararını, Saraçoğlu Mahallesi 95. Cadde’de şarkılarla, türkülerle ve halaylarla kutladı.
22 Temmuz 2019
Danıştay 6. Daire’den kentsel dönüşümde hukuk dersi
Mimarların açtığı dava sonucu Danıştay 6. Daire, Ankara’da 11 kentsel dönüşüm alanı kararını iptal etti, yaklaşık 30 milyon metrekare alan yeniden tarıma kazandırıldı

19 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!