GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALARSOBE ARŞİV
Ara
Mamak’ta felakete davetiye çıkarılıyor

Mamak'ta felakete davetiye çıkarılıyor 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin jeolojik yönden sakıncalı bulunan ve kamulaştırılan ve yeşil alan yapılması kararlaştırılan eski Mamak Çöplüğü alanında imar planı değişikliğine gittiğini bildirerek, "Bu değişiklikle bölgeye EGO garajı taşınacak ve söz konusu alana sıkılaştırılmış doğalgaz dolum, akaryakıt ve bakım onarım istasyonları inşa edilecek. Alan daha önce afet bölgesi ilan edildiği için, bu imar değişikliği felakete davetiye çıkarmaktır. Rant uğruna insan hayatı hiçe sayılıyor" uyarısında bulundu.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 1993'te jeolojik yönden sakıncalı bulunan 1996 da kamulaştırılan, yeşil alan, spor alanı ve park yapılması kararlaştırılan, eski Mamak çöplüğü alanında imar planında değişiklik yaptığını bildirdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:

“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın  13.05.2016 tarih 971 sayılı kararı ile talep doğrultusunda hazırlanan 1/5000  Nazım imar plan değişikliği Mamak ilçesi İmrahor Mahallesi’nde bulunan ve Ege Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında “eski çöp depolama alanı” sınırı içinde kalan 450,451 ve 531 sayılı kadastro parsellerini idari bina, park alanı CNG, (sıkılaştırılmış doğalgaz) dolum istasyonu, akaryakıt istasyonu, bakım onarım atölyesi vb yapılacak şekilde “belediye hizmet alanı” belirleyen 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği komisyon raporu ile oy birliği ile kabul edildi.”

Kamu yararına aykırı 

Candan sözlerine şöyle devam etti:

Plan değişikliğine konu edilen ve önceden 'çöp döküm alanı’ olarak kullanılan 450,451 ve 531 parsellerinin de içinde bulunduğu alanın Mamak Belediye Meclisi’nin 22.10.1993 gün 1219 sayılı kararı ile onaylanan imar planıyla jeolojik yönden sakıncalı olarak tespit edilmişti. Daha önce jeolojik yönden sakıncalı olduğu için afet bölgesi ilan edilen, bu nedenle kentsel dönüşüm kapsamında alandaki gecekonduların boşaltıldığı alanda, sıkılaştırılmış doğalgaz dolum istasyonu, akaryakıt istasyonu  ve bakım onarım istasyonu yapılması akla, mantığa ve kamu yararına aykırı bir uygulamadır. Plan değişikliğine dava açtık, konuyu takip ediyoruz.”

Rant uğruna insan hayatı hiçe sayılıyor

Mamak halkının da bu plan değişikliğine karşı çıktığını ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne planın iptal edilmesi için başvurduğunu belirten Candan, şunları kaydetti:

 “Mamak çöplüğünün kapatılması ile yeşil alana kavuşmak isteyen bölge halkı da, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin söz konusu alanda imar planında değişiklik yaparak, afet riski bulunan alanda sıkılaştırılmış doğalgaz dolum istasyonu, akaryakıt istasyonu bakım onarım istasyonu inşa edilmesini istememektedir. Öte yandan riskli alan ilan edilerek gecekonduların boşaltıldığı bir alanda rant uğruna insan hayatı hiçe sayılıyor. Kamu yararını savunan gücünü bilimden alan meslek odası olarak halkın yayındayız."

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi 


Toplam Görüntülenme : 5393
Kategori Haberleri

Ankapark AOÇ’ye iade edilmelidir
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın Ankapark’a ilişkin, “Millete sorarız ne istiyorlarsa onu uygularız. Ankapark ile ilgili bir anket yaparız. Bu kadar harcanmış, durumu, taliplisi yok, ne diyorsunuz deriz. Böyle dursun mu sorarız” açıklamalarını değerlendirdi.
21 Kasım 2017
Mimarlar bir hukuk zaferi daha kazandı
Ankara 9. İdare Mahkemesi,  Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı davada Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Hukukçular Konut yapı Kooperatifi’nin mülkiyetine bulunan Çankaya Lodumlu 28936/1, 28944/1, 28946/1, 28947/1, 28948/1 ada/parsellere ilişkin, kentsel dönüşüm kararını ve aynı parselleri içeren 1/1000 Uygulama İmar Planı ve 1/5000 Nazım İmar Planı değişikliklerinin yürütmesini durdurdu.
23 Ekim 2017
Turist garantili Ankapark dönemi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, torba yasa ile plan yapma yetkisinin ve intifa hakkının 10 yıldan 30 yıla çıkartılmasının planlandığı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yargıdan kaçırılmasına zemin hazırlayan Ankapark’ta şimdi de turist garantili dönem başladığını bildirdi.
13 Ekim 2017
Bilirkişiler, ‘Demir kafes plan değişiklikleri kamu yararına aykırı’
Demir kafes alanına ilişkin plan değişikliklerini yargıya taşıyarak bir bir iptal ettiren ve 6 dava açan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bilirkişilerin alana ilişkin plan değişikliklerinin imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığı yönünde rapor sunduğunu bildirdi.
06 Ekim 2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!