GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALARSOBE ARŞİV
Ara
Mamak’ta felakete davetiye çıkarılıyor

Mamak'ta felakete davetiye çıkarılıyor 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin jeolojik yönden sakıncalı bulunan ve kamulaştırılan ve yeşil alan yapılması kararlaştırılan eski Mamak Çöplüğü alanında imar planı değişikliğine gittiğini bildirerek, "Bu değişiklikle bölgeye EGO garajı taşınacak ve söz konusu alana sıkılaştırılmış doğalgaz dolum, akaryakıt ve bakım onarım istasyonları inşa edilecek. Alan daha önce afet bölgesi ilan edildiği için, bu imar değişikliği felakete davetiye çıkarmaktır. Rant uğruna insan hayatı hiçe sayılıyor" uyarısında bulundu.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 1993'te jeolojik yönden sakıncalı bulunan 1996 da kamulaştırılan, yeşil alan, spor alanı ve park yapılması kararlaştırılan, eski Mamak çöplüğü alanında imar planında değişiklik yaptığını bildirdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:

“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın  13.05.2016 tarih 971 sayılı kararı ile talep doğrultusunda hazırlanan 1/5000  Nazım imar plan değişikliği Mamak ilçesi İmrahor Mahallesi’nde bulunan ve Ege Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında “eski çöp depolama alanı” sınırı içinde kalan 450,451 ve 531 sayılı kadastro parsellerini idari bina, park alanı CNG, (sıkılaştırılmış doğalgaz) dolum istasyonu, akaryakıt istasyonu, bakım onarım atölyesi vb yapılacak şekilde “belediye hizmet alanı” belirleyen 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği komisyon raporu ile oy birliği ile kabul edildi.”

Kamu yararına aykırı 

Candan sözlerine şöyle devam etti:

Plan değişikliğine konu edilen ve önceden 'çöp döküm alanı’ olarak kullanılan 450,451 ve 531 parsellerinin de içinde bulunduğu alanın Mamak Belediye Meclisi’nin 22.10.1993 gün 1219 sayılı kararı ile onaylanan imar planıyla jeolojik yönden sakıncalı olarak tespit edilmişti. Daha önce jeolojik yönden sakıncalı olduğu için afet bölgesi ilan edilen, bu nedenle kentsel dönüşüm kapsamında alandaki gecekonduların boşaltıldığı alanda, sıkılaştırılmış doğalgaz dolum istasyonu, akaryakıt istasyonu  ve bakım onarım istasyonu yapılması akla, mantığa ve kamu yararına aykırı bir uygulamadır. Plan değişikliğine dava açtık, konuyu takip ediyoruz.”

Rant uğruna insan hayatı hiçe sayılıyor

Mamak halkının da bu plan değişikliğine karşı çıktığını ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne planın iptal edilmesi için başvurduğunu belirten Candan, şunları kaydetti:

 “Mamak çöplüğünün kapatılması ile yeşil alana kavuşmak isteyen bölge halkı da, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin söz konusu alanda imar planında değişiklik yaparak, afet riski bulunan alanda sıkılaştırılmış doğalgaz dolum istasyonu, akaryakıt istasyonu bakım onarım istasyonu inşa edilmesini istememektedir. Öte yandan riskli alan ilan edilerek gecekonduların boşaltıldığı bir alanda rant uğruna insan hayatı hiçe sayılıyor. Kamu yararını savunan gücünü bilimden alan meslek odası olarak halkın yayındayız."

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi 


Toplam Görüntülenme : 7095
Kategori Haberleri

Mimari Vandalizm yine iş başında, Yenimahalle Halide Edip Lisesi yıkılıyor
Mahkeme kararlarıyla tescilli kültür varlığı olduğu kesinleşen Halide Edip Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi, Ankara Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı tarafından yıkılıyor.
21 Şubat 2018
Havagazı Fabrikası’nda Gökçek’e yargıdan son darbe
Cumhuriyet Başsavcılığı, eski Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in, Havagazı Fabrikası’ndaki asbest gerçeğini kamuoyuna açıklamaları nedeniyle, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri ve Ankara Tabip Odası Üyeleri hakkında yaptığı suç duyurusuna takipsizlik kararı verdi.
07 Şubat 2018
Gökçek dönemi Ankarası Sempozyumu ile masaya yatırıldı
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara'da Gökçek Dönemine ilişkin hazırlanan AnKARA Rapor kitabının ardından,  Gökçek Dönemi Değerlendirmeler ve Öneriler Sempozyumu gerçekleştirdi. 
26 Ocak 2018
TBMM Camisine minare mi isteniyor?
Ağahan ödüllü ve bir mimari şah eser olarak tanımlanan TBMM Camisi’nin yıkılmaması için mücadele eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bu kez de TBMM Camisi’ne minare yapılmak istendiğini belirtti.   
17 Ocak 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!