Sobe Gazetesi 2018 - Mamak’ta felakete davetiye çıkarılıyor
GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mamak’ta felakete davetiye çıkarılıyor

Mamak'ta felakete davetiye çıkarılıyor 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin jeolojik yönden sakıncalı bulunan ve kamulaştırılan ve yeşil alan yapılması kararlaştırılan eski Mamak Çöplüğü alanında imar planı değişikliğine gittiğini bildirerek, "Bu değişiklikle bölgeye EGO garajı taşınacak ve söz konusu alana sıkılaştırılmış doğalgaz dolum, akaryakıt ve bakım onarım istasyonları inşa edilecek. Alan daha önce afet bölgesi ilan edildiği için, bu imar değişikliği felakete davetiye çıkarmaktır. Rant uğruna insan hayatı hiçe sayılıyor" uyarısında bulundu.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 1993'te jeolojik yönden sakıncalı bulunan 1996 da kamulaştırılan, yeşil alan, spor alanı ve park yapılması kararlaştırılan, eski Mamak çöplüğü alanında imar planında değişiklik yaptığını bildirdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:

“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın  13.05.2016 tarih 971 sayılı kararı ile talep doğrultusunda hazırlanan 1/5000  Nazım imar plan değişikliği Mamak ilçesi İmrahor Mahallesi’nde bulunan ve Ege Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında “eski çöp depolama alanı” sınırı içinde kalan 450,451 ve 531 sayılı kadastro parsellerini idari bina, park alanı CNG, (sıkılaştırılmış doğalgaz) dolum istasyonu, akaryakıt istasyonu, bakım onarım atölyesi vb yapılacak şekilde “belediye hizmet alanı” belirleyen 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği komisyon raporu ile oy birliği ile kabul edildi.”

Kamu yararına aykırı 

Candan sözlerine şöyle devam etti:

Plan değişikliğine konu edilen ve önceden 'çöp döküm alanı’ olarak kullanılan 450,451 ve 531 parsellerinin de içinde bulunduğu alanın Mamak Belediye Meclisi’nin 22.10.1993 gün 1219 sayılı kararı ile onaylanan imar planıyla jeolojik yönden sakıncalı olarak tespit edilmişti. Daha önce jeolojik yönden sakıncalı olduğu için afet bölgesi ilan edilen, bu nedenle kentsel dönüşüm kapsamında alandaki gecekonduların boşaltıldığı alanda, sıkılaştırılmış doğalgaz dolum istasyonu, akaryakıt istasyonu  ve bakım onarım istasyonu yapılması akla, mantığa ve kamu yararına aykırı bir uygulamadır. Plan değişikliğine dava açtık, konuyu takip ediyoruz.”

Rant uğruna insan hayatı hiçe sayılıyor

Mamak halkının da bu plan değişikliğine karşı çıktığını ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne planın iptal edilmesi için başvurduğunu belirten Candan, şunları kaydetti:

 “Mamak çöplüğünün kapatılması ile yeşil alana kavuşmak isteyen bölge halkı da, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin söz konusu alanda imar planında değişiklik yaparak, afet riski bulunan alanda sıkılaştırılmış doğalgaz dolum istasyonu, akaryakıt istasyonu bakım onarım istasyonu inşa edilmesini istememektedir. Öte yandan riskli alan ilan edilerek gecekonduların boşaltıldığı bir alanda rant uğruna insan hayatı hiçe sayılıyor. Kamu yararını savunan gücünü bilimden alan meslek odası olarak halkın yayındayız."

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi 


Toplam Görüntülenme : 10961
Kategori Haberleri

Mimarların ve halkın mücadelesi Büyükşehir Belediye Meclisi’ni hizaya getirdi
Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Çayyolu’nda orman alanının yapılaşmaya açmak için yaptığı plan değişiklikleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Çayyolu sakinlerinin verdiği mücadele sonucu iptal edilirken orman alanı eski statüsüne kavuştu. Zafer kamu yararını savunanların oldu.
09 Ağustos 2018
Ankara Garı Yerleşkesi Medipol Üniversitesi’ne mi verildi?
Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), Ankara Gar Yerleşkesi’ne ilişkin plan değişikliği yapıldığını, gar yerleşkesinin plan notlarında özel üniversite alanı olarak görüldüğünü bildirdi.
06 Ağustos 2018
Ankapark’ın işletme değil, hurda ihalesi yapılsın
Başkent'in kara deliği haline gelen Ankapark'ın işletme ihalesi teklif veren firma olmaması nedeniyle 4.kez ertelendi.  Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne  AOÇ kanuna aykırı şekilde 29 yıllığına tahsis edilen Atatürk Orman Çiftliği arazisindeki Ankapark'ın işletme ihalesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Encümen Toplantı Salonu'nda yapıldı.
03 Ağustos 2018
Yargı, Ankara Adliyesi’nin yıkılarak ulaşım transfer merkezi olmasına dur dedi
Ankara 11 İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Ankara Adliyesi’nin yıkılarak ulaşım transfer merkezi olmasına karşı açtığı davada, yürütmeyi durdurma kararı verdi.
01 Ağustos 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!