GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mamak’ta felakete davetiye çıkarılıyor

Mamak'ta felakete davetiye çıkarılıyor 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin jeolojik yönden sakıncalı bulunan ve kamulaştırılan ve yeşil alan yapılması kararlaştırılan eski Mamak Çöplüğü alanında imar planı değişikliğine gittiğini bildirerek, "Bu değişiklikle bölgeye EGO garajı taşınacak ve söz konusu alana sıkılaştırılmış doğalgaz dolum, akaryakıt ve bakım onarım istasyonları inşa edilecek. Alan daha önce afet bölgesi ilan edildiği için, bu imar değişikliği felakete davetiye çıkarmaktır. Rant uğruna insan hayatı hiçe sayılıyor" uyarısında bulundu.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 1993'te jeolojik yönden sakıncalı bulunan 1996 da kamulaştırılan, yeşil alan, spor alanı ve park yapılması kararlaştırılan, eski Mamak çöplüğü alanında imar planında değişiklik yaptığını bildirdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:

“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın  13.05.2016 tarih 971 sayılı kararı ile talep doğrultusunda hazırlanan 1/5000  Nazım imar plan değişikliği Mamak ilçesi İmrahor Mahallesi’nde bulunan ve Ege Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında “eski çöp depolama alanı” sınırı içinde kalan 450,451 ve 531 sayılı kadastro parsellerini idari bina, park alanı CNG, (sıkılaştırılmış doğalgaz) dolum istasyonu, akaryakıt istasyonu, bakım onarım atölyesi vb yapılacak şekilde “belediye hizmet alanı” belirleyen 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği komisyon raporu ile oy birliği ile kabul edildi.”

Kamu yararına aykırı 

Candan sözlerine şöyle devam etti:

Plan değişikliğine konu edilen ve önceden 'çöp döküm alanı’ olarak kullanılan 450,451 ve 531 parsellerinin de içinde bulunduğu alanın Mamak Belediye Meclisi’nin 22.10.1993 gün 1219 sayılı kararı ile onaylanan imar planıyla jeolojik yönden sakıncalı olarak tespit edilmişti. Daha önce jeolojik yönden sakıncalı olduğu için afet bölgesi ilan edilen, bu nedenle kentsel dönüşüm kapsamında alandaki gecekonduların boşaltıldığı alanda, sıkılaştırılmış doğalgaz dolum istasyonu, akaryakıt istasyonu  ve bakım onarım istasyonu yapılması akla, mantığa ve kamu yararına aykırı bir uygulamadır. Plan değişikliğine dava açtık, konuyu takip ediyoruz.”

Rant uğruna insan hayatı hiçe sayılıyor

Mamak halkının da bu plan değişikliğine karşı çıktığını ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne planın iptal edilmesi için başvurduğunu belirten Candan, şunları kaydetti:

 “Mamak çöplüğünün kapatılması ile yeşil alana kavuşmak isteyen bölge halkı da, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin söz konusu alanda imar planında değişiklik yaparak, afet riski bulunan alanda sıkılaştırılmış doğalgaz dolum istasyonu, akaryakıt istasyonu bakım onarım istasyonu inşa edilmesini istememektedir. Öte yandan riskli alan ilan edilerek gecekonduların boşaltıldığı bir alanda rant uğruna insan hayatı hiçe sayılıyor. Kamu yararını savunan gücünü bilimden alan meslek odası olarak halkın yayındayız."

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi 


Toplam Görüntülenme : 12565
Kategori Haberleri

Haberiniz var mı? Ankara’da yeni bir Sağlık Merkezi değil, Soygun Merkezi Açılıyor
   Haberiniz olmayabilir ya da kimbilir belki de siz “şehir hastanesi açılacak” diye duymuş olabilirsiniz. Burası Ankara içindeki 14 devlet hastanesinin parça parça taşınacağı, Bilkent Şehir Hastanesi adıyla açılacak ama bir devlet hastanesi değil, bir Holdinge bağlı; CCN Holding’e bağlı bir soygun merkezi.
17 Ekim 2018
Bu taslak imar süreçleriyle şekillenen açık işgale davetiyedir
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  3194 Sayılı İmar Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Taslağı’nı düzenlediği basın toplantısıyla masaya yatırdı.
15 Ekim 2018
Mimarlardan 19 Mayıs Stadyumu’nda hukuk zaferi
Yargı, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı davada, Cumhuriyet ideolojisinin spor alanındaki mekansallığını yansıtan, yıkım tehdidi altında olan ve yıkım çalışmalarına başlanan 19 Mayıs Stadyumu’nun yıkım ihalesine dair, keşif ve bilirkişi incelemesine ilişkin ara karar sonuçlandırılıncaya ve yeni bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin yürütmesini durdurdu. Zafer kamu yararını savunanların oldu.
12 Ekim 2018
Mimarların açtığı davada yargı, “Çankaya Merkez Camii korunmalıdır” dedi
Bükreş Camii olarak da bilinen Çankaya Merkez Caminin tescil kaldırma kararının yürütmesi durduruldu
12 Ekim 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!