GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Şehir hastaneleri Ankara’nın trafiğini kitleyecek

Şehir hastaneleri Ankara’nın trafiğini kitleyecek

Akılsız başın planını Ankaralı çekecek

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Büyükşehir Belediyesi’nin Etlik ve Şehir Hastanelerine ulaşım için 1 kilometresi yaklaşık 40 milyon dolara mal olan monoray yapılmasına, “ Dünyada kapasitesi ve maliyeti açısından tercih edilmeyen monoray büyük kamu zararına yol açacak. Ankara’nın mal varlığını, birikimlerini, kentsel yaşam ve potansiyellerini alt üst edecek ölü yatırımla bırakın ulaşım sorununu çözmeyi Ankara trafiği kitlenecek. Bunu yargıya taşıyacağız, kamu kaynaklarımızın rant uğruna heba edilmesine izin vermeyeceğiz” diyerek tepki gösterdi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, düzenlediği basın toplantısında, Büyükşehir Belediyesi’nin Etlik ve Şehir Hastaneleri’ne ulaşım için 1 kilometresi yaklaşık 40 milyon dolara mal olan monoray yapılacağına dair açıklamasını değerlendirdi.

 Monorayın dünyada taşıma kapasitesi ve maliyetli olması nedeniyle büyük toplu taşımlarda tercih edilen bir ulaşım aracı olmadığına dikkat çeken Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:

 “Bilkent ve Etlik’teki şehir hastanelerine ulaşım için Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen yol çalışmaları kapsamında; Eskişehir Yolu’ndaki metro durağından Bilkent Hastane bölgesine 1 km uzunluğunda, Etlik Hastane bölgesine de Ulus’tan başlayarak 20 kilometrelik monoray yapılacağı belirtiliyor. Büyükşehir’in açıklamasına göre toplam uzunluğu 33 kilometre olan kavşaklar, yollar ve monoray sistemi yapılacakmış. Bunların da büyük bir bölümü ağırlıklı şehir hastanelerine ulaşımı sağlamak üzere planlanıyor. Şehir hastanelerini hem sağlık açısından hem de yer seçimleri açısından ölü yatırımlar olarak görüyoruz.  2 milyon metrekareleri bulan hastanelere, saatte 25,30 bin hastanın girmesi bekleniyor. Ankara’nın altyapı olarak bu potansiyeli kaldırılması mümkün değil.Şehir hastaneleri kenti tıkayacak ve bir yerden bir yere ulaşılamaz hale gelinecek. Akılsız başın planını da Ankaralı çekecek”.

 Ulaşım Ana Planı’ daha onaylanmadan delindi

 Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin harcayacağı yatırımlar hepimizin cebinden çıkan vergilerle gerçekleşecek, pahalı ve rant odaklı , sorunu çözmeyecek sorun yaratacak. Monoray projesi 2038  Ankara ulaşım alan planında yok, daha plan onaylanmadan , plan delinmeye başladı. Bilkent Şehir Hastanesi’ne 1 kilometrelik monoray yapılacağı söyleniyor. Monoray çok pahalı olduğu için dünyada çok büyük toplu taşıma için kullanılan bir yöntem değil. Pahada ağır kapasitede hafif bir ulaşım aracı. Ulaşım uzmanımız Erhan Öncü ile yaptığımız değerlendirmede 2038 Ulaşım Ana Planı’nda olmayan bazı önerilerin ifade edildiği ve maliyetlerin çok yüksek olduğu ortaya çıktı. Bir kilometrelik monorayın maliyeti yaklaşık 40 milyon dolar, bir monoray saatte 5, 6 bin kişi taşıyor. Hem Etlik hem de Bilkent için bu hastanelere saatte 25 bin 30 bin kişinin girmesi gerekiyor. Bunları yapabilmesi için 6 monoray hattı yapması gerekiyor. Monoray pahalı ve kapasitesi düşük. Eğer monoray tünelle geçilirse 1 kilometre monorayın 80 milyon dolara mal olacağını da bildiren Candan, bu ulaşım sistemiyle hastaların sadece beşte birinin hastaneye ulaşabilecekken Ankaralılar hiçbir yere ulaşamayacağını işaret etti...

Ulaşım kitlenecek, kanalizasyon patlayacak

 Candan, şunları kaydetti:

 “Bu sistem ulaşım sorunun çözmeyecek kitleyecek. Yer seçimi yanlış…Önce tepeden inme hastaneyi yapmışlar bu hastaneye kim nasıl ulaşılır hangi yoldan ulaşır bunların hiçbiri düşünülmemiş.Ulaşım kitlenecek,kanalizasyon patlayacak , insanlar hastanelere ulaşamaycak. Ankara Tabip Odası  ve Türk Tabipler Birliği ile birlikte yaptığımız şehir hastanelerinin sempozyumunda da ortaya çıktığı gibi ölü bir yatırım. İnsan sağlığını hiçe sayan, doktorla hasta arasındaki ilişkiyi mekanikleştiren, hem metrekare bazında hem de hastanenin işletme sistemi açısından baktığımızda tıbbi ve etik kurallara aykırı olan bir süreçle karşı karşıyayken bir de kentsel ulaşım ve kentsel planlama açısından da ciddi bir tıkanıkla karşı karşıyayız. İki hastane Ankara’nın bütün mal varlığını ve bütün biriktirdiklerini ve kentsel yaşamının alt üst edecek. Bunların hepsi planlama ilkelerinden uzak ranta dayalı bakış açısının ürünü. Normalde 1 kilometresi yaklaşık 40 milyona dolara mal olan monoray  muhtemeldir ki  diğer ilişkileri ile birlikte 100 milyon dolara mal olabilir.  Rakam dudak uçuklatacak cinsten. Öte yandan bu ulaşımın yaklaşımı  yeşil alanlarımızı parçalayacak. AOÇ ve ODTÜ  yeşil alanlarını parçalayarak ranta açılmasını sağlayacak. Ankara çok ciddi tehdit altında. Melih Gökçek  ve kamu kaynaklarını zarara uğratan uygulamalarına  göz yumarak onun görevine devam etmesine sağlayanlar adalet inşa edildiğinde  hesap verecek. Ankara’nın potansiyellerini bu kadar heba eden bir belediye başkanı çoktan istifa etmeliydi, yada görevden alınmalıydı.Buna göz yumanlar hepsi sorumlu…”

 Yanlış bir yatırımla karşı karşıyayız

 Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu ise şöyle konuştu:

“Şehir hastaneleri kendi içinde yanlış bir yatırımdı. Kapasitesi kapladığı alanla zaten eleştiriliyordu. Bunu şehir hastaneleri sempozyumunda detaylı inceledik. Sağlıkçı arkadaşlarımız kullanılmaya başlanan şehir hastanelerde yaşadıkları problemleri anlattı. Etlik ve Bilkent Şehir Hastaneleri Ankara’daki mevcut inşaat haliyle bile Eskişehir yolunu kilitleyen insanların rahat ulaşımına imkan vermeyen bir yatırımdır. Vatandaşlar çok zorunda değillerse sırf ulaşım problemi nedeniyle oraya gitmemeyi tercih ediyorlar. Yanlış yatırımın yanlış sonuçlarını ve acil olduğu içinde çok pahalı sonuçlarıyla karşı karşıyayız.

 Şehir hastanelerinin hava fotoğraflarını da gösteren Osmanpaşaoğlu, “Birçok noktada altgeçit üst geçit katlı kavşaklar şeklinde buraların nasıl parçalanacağını görüyoruz. Hastaneye gidenlerin bırakın sağlıklı insanlar bu yolları kullanmak zorunda kaldıklarında canlarından olacaklar hiçbir detaylı fizibilite yapılmadan alel aceleye götürülmüş bir çözümle karşı karşıyayız” dedi.


Toplam Görüntülenme : 7975
Kategori Haberleri

Ulaşım politikalarında sınıfta kalan AKP’li bakan ve bürokratlar derhal istifa etmelidir
Hızlandırılmış tren ve tren kazalarından sonra hızlı trende de ölümlü kaza yaşandı. AKP iktidarında 11. Ölümlü kaza bu gün başkent Ankara sınırları içerisinde yaşandı. Bu tren kazalarından sonra 'Üzüntümüz büyük, soruşturma yapılıyor' açıklaması yapan siyasi sorumlular değil, hep işçi sınıfına  hep makinistlere bedel ödetildi. Hiç kimse bu ölümlü kazalardan dolayı istifa etmedi. Fatura makinistlere ve alt düzey görevlilere çıkarıldı.
13 Aralık 2018
19 Mayıs Stadyumu’nda hukuk ayaklar altına alınıyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucu yıkımına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verilen 19 Mayıs Stadyumu’nun yıkımının devam ettiği tespit edildi. Stadın tescil davasının bilirkişi keşfinde, yıkımına devam edildiğini tespit ettiklerini bildiren Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yargı kararlarının hiçe sayılmasına tepki gösterdi.
15 Kasım 2018
Hastaneler kapatılmasın eylemine polis müdahale etti
Hastanemi Kapatma Platformu’nun kent merkezinde bulunan hastanelerin kapatılmasını protesto edeceği eyleme polis müdahale etti.
14 Kasım 2018
Ankara Adliyesinin taşınmasına yargı son noktayı koydu: Taşınamaz
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, Sıhhiye’deki Ankara Adliyesi’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Toptancılar Hali’ne taşınmasına ilişkin imar planına açtığı davada, Ankara 11. İdare Mahkemesi, dava konusu 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliklerini iptal etti.
03 Kasım 2018

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!