GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
İlhan Koman heykeli bronz olarak tekrar döküldü

İlhan Koman heykeli bronz olarak tekrar döküldü 

Yeniden yapılan Koman heykeli izin verilirse yerine konulacak 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifi başlattığı kampanya sonucu Seğmenler Parkı’nda çalınan İlhan Koman heykelinin bronz olarak tekrar dökümü yapıldı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, heykelin Büyükşehir Belediyesi’nin izin vermesi durumunda eski yerine konulacağını, aksi halde ise ilçe belediyelerine başvurulacağını bildirdi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  İlçe belediyelerinin de izin vermemesi durumunda ise heykelin sanattan anlayan bir yönetici gelene kadar da Picasso’nun Guernica’sı gibi sürgünde kalacağını söyledi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Seğmenler Parkı'ndan çalınan, başlatılan kampanyayla bronz olarak dökülen İlhan Koman Heykeli’ne ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu, 42. Dönem Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ve Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifi’nden Erdal Duman katıldı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, heykelin çalınmasını ve sonrasında yaşanan süreci şöyle anlattı. “Bizden ülkemiz ve Başkent’imizden çok fazla şey alındı. Kentimiz ve ülkemiz oldukça fazla tahribat yaşadı. Bu tahribatlardan birisi de geçtiğimiz Mayıs ayında Seğmenler Parkı’nda bulunan İlhan Koman heykelinin çalınmasıydı. Bronz döküm bir heykeldi çok ağırdı nasıl çalındı bilemiyoruz. Biz o süreçte bunu kamuoyunun gündemine taşıdık ve Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulunduk. Çünkü orası Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeydi ve orada bir güvenlik vardı orada yaşayan insanlar parktaki heykelin kaybolduğunu görünce güvenliğe soruyorlar. Güvenlikçiler de ‘Büyükşehir’in görevlileri tarafından bakıma alındı” diyor. Bunların hepsi Büyükşehir Belediyesi tarafından inkar edildi ve İlhan Koman heykeli bir anda kayboldu. Suç duyularımız, başvurularımız, Başkent Dayanışması ile birlikte yaptığımız bütün eylemliliklerin sonucunda İlhan Koman heykeli bulunamadı. Minareyi çalan kılıfına uydurmuştu.  Başkent Dayanışması Seğmenler Parkı’nda bir forum gerçekleştirmişti. O forum sürecinde aslında tahrip edilen, eksiltilenlere  dair yeni bir onarım yeni bir bakış açısıyla yeniden yaralarını sarmak üzere bir fikir ortaya çıktı.”

Bağışçılar arasında çocuklar da var

Galeri Nev ve heykelin kaidesini tasarlayan mimar Ali Artun’un girişimleri ile İlhan Koman heykelinin  kalıplarının İtalya’dan getirildiğini anımsatan Candan, şunları söyledi:

“Heykelin yeniden dökümünün sağlanması için  Galeri Nev, Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifi  ve Mimarlar Odası Ankara şubesi olarak harekete geçtik. Sanatçılar yen,iden döküm için  30 bin liraya ihtiyacımız olduğunu ilettiler. Bağışlar Mimarlar Odası Ankara Şubesi hesabında toplandı. İnsanlar bağış yaptılar. İhtiyaç olan para toplandı ve heykelin yeniden dökümü yapıldı. 86 bağışçımız toplamda 35  bin 151 lira bağış yatırdı. 30 bin lirası heykelin bronz dökümü için harcandı. 5 bin 151 lirası her bir bağışçı için plaket yapılması ve heykelin hikayesinin yazılacağı plaket için harcanacak. 86 bağışçımız arasında sanatçılar, mimarlar, firmalar var. Ankara’nın yeniden onarılmasın da ve sanatın kentin hayatına yeniden işlemesinde bu 86 kişinin  katkısı çok önemli. Bu nedenle bu isimlerin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bağışçılar arasında  4 çocuk var. Koman heykelinin kaidesi Seğmenler Parkı’nda ve yerine konulması için Büyükşehir Belediyesi’nin izin vermesi gerekiyor.”

Mustafa Tuna’nın sanatla sınavı

 Candan, bu kapsamda geçtiğimiz Pazartesi Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’dan randevu istediklerini belirterek, “Hem Gökçek dönemi hasar tespitini konuşmak, kente dair gelişmeleri ifade etmek üzere hem de aslında bu heykelin yerine konulması için randevu bekliyorduk. Henüz bu gerçekleşmediği için zaman da çok sınırlı olduğu için geçtiğimiz hafta Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanlığı’nı aradık ve bu talebimizi sözlü olarak ilettik. Yazılı olarak iletmemizi istediler, yazılı olarak ta bugün ilettik. Onlardan gelecek cevabı bekliyoruz bu heykelin gerçek yerinin, ilk koyulduğu yer olduğunu düşünüyoruz. İzin verilirse oraya koyacağız. Melih Gökçek’in ilk göreve geldiğinde sanatın içine tükürmüştü. İlhan koman Heykeli’nin Seğmenler Parkı’na koyulması süreci şimdi Mustafa Tuna’nın önünde. Pazar günü heykelin seğmenlerde  açılışını yapacağız. Çünkü bu heykel 31 Aralık 1992 tarihinde, Ankara halkına yılbaşı armağanı olarak  hediye edildi.31 Aralık’ta saat 12’de seğmenler Parkı’nda  bu töreni gerçekleştirmek istiyoruz. Bu tören’de 31 Aralık 1992 yılında heykelin kentlilerle buluşmasında büyük emeği olan Ali Artun, Timur Erkman ve Murat Karayalçınla birlikte olmaktan da mutluluk duyacağız. “

Talebimiz kabul edilmezse sürgünde kalacak

Talepleri kabul edilmezse ilçe belediyeleri ile de bu konuda görüşmeler yapacaklarını bildiren Candan, “İlçe belediyeleri de bu anlamda bize yer göstermezlerse, heykel  Picasso’nun Guernica’sı gibi bu kente sanattan anlayan bir yönetici gelene kadar da Mimarlar Odası’nın bahçesinde sürgünde kalacak. Başkentin yeniden inşası yeniden onarımı ve bizden eksilttiklerinin yerine konulmasında bunun çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Herkesin bir kuruşunu bile ziyan etmek istemediği bir dönemde 86 bağışçının ve çocukların okul harçlıklarının buraya bağışlanmış olmasının çok önemli bir anlamı var. Heykellere saldırının olduğu bakımlarının yapılmadığı ortamda bu büyük bir umuttur. Bağışçılarımıza çok teşekkür ederiz ” dedi.

İyi ki Mimarlar Odası var

42. Dönem Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ise şöyle konuştu:

“Kültür sanat mekanlarından yoksun bir Başkent’te yaşıyoruz. Sanatın içine tüküren bir belediye başkanımız vardı. Mimarlar Odası büyük bir olanak sağlayarak oradan çalınan bir sanat eserine sahip çıkmaya çalışıyor. Aklı başında olan yerel yöneticiler çok şanslı, Mimarlar Odası her şeyi yapmış sadece olanak sağlanacak ve yerine konacak. Ancak randevu bile vermiyorlar. Burada sorumlu yöneticilere ihtiyaç var. Çok basitçe bu işi örgütleyebilirler. Mimarlar Odası’nın çabasını kutluyorum. O parkta çok iz bırakan bir heykel. İyi ki Mimarlar Odası var.”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu da “Bu son 6 ay içinde kentlinin bir heykele sahip çıkma sürecini yaşadık. Bu nedenle çok mutluyum. Umarım bundan sonra layık olduğu ya da uzun süre var olacağı bir yerde konumlanır. Güzel bir sonuca ulaştığımızı düşünüyorum” diyerek düşüncelerini ifade etti.

Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifi’nden Erdal Duman ise : Geçtiğimiz Mayıs ayından itibaren bunu için çok yoğun mücadele verdiklerini vurgulayarak, “Süreç bu heykel üzerinden ne yapabiliriz? üzerine kafa yorduk. İlhan Koman çok değerli bir sanatçı ve bu heykeli çok değerli eserlerinden bir tanesi. Akdeniz Heykeli de aynı sanatçıya ait. İstanbul’da Yapıkredi Kültür Sanat Vakfı’nın bünyesinde İstiklal Caddesi’ne konuldu.

91 yılında bir çok heykelinde kaybolduğuna ve yıkıldığına dikkat çekerek, “Biz bu heykeli geri getirdiğimizde kaybettiğimiz tüm heykelleri kazanmışız gibi olacak. Bu ifade özgürlüğümüzü tekrar kazanma mücadelenin kendisidir. Bu heykel alçı modeli İtalya’dan gelmişti. İtalya’da yapıldığı sürecin aynısı izlendi tekrar silikon kalıba alındı ve oradan bronz olarak üretildi. Aynı şekilde de yerine konulacak” diye konuştu.

 Bağışçı listesi

İlhan Koman Heykeli bağışçıları şu isimlerden oluşuyor:

“Mustafa Kemal Yurttaş, Tezcan Karakuş Candan, Aytek İtez, Ali Artun, Lale Sevinç Ataman, Gülen Saran, Tevfik Terzi, Murat Başman, Hazeli Akgöl, Osman Suat Özçelebi, Elif Özçelebi Ferah, Mehmet Melih Güneş, Zeynep Önen Özveren, Kalbiye Yalaz, Bahar Yeşim Şengil, Gülfer Erdoğan Arıkoğlu, Serpil Güçlü, Seyit Ali Aydın, Gürbüz Efendi, Nevin Apaydın, Güven Arif Sargın, Erkal Saran, Bilal Yakut, Erdal Duman, Seval Şener, Funda Susamoğlu, Şinasi Tek, Aysel Alver, Umut İnanç Taşkıran, Sema Çavdar, Mehmet Ali Uysal, Beril Or, Rana Kuseyri Musabaşoğlu, Emrah Çiftçi, Tuğba Arslan Konak, Defne Anter, Ertan Sinemis, Şule Günsür, Mustafa Evliyagil, Esra Arıkan, Yasemin Apaydın, Sema Türkili, Pelin Okvuran, Nazan Gezer, Erimtan Müzesi, Selim Erkal (5 yaş), Ebru Tandoğdu, Turna Döne Otyam, Yeşim Özkoç, Zeynep Kayan, Murat Karayalçın, Ayşegül Azergün, Ayşen Savaş Sargın, Fulya-Faruk Sade Sanat Fonu, Işıtman Ödül, Feridun Demirel, Ali Candan(12 yaş), Fatma İştar İşler Yıldırım, Nazlı Doğa Erdoğan(12 yaş), Ebru Özdemir Kışlalı, Batuhan Özdem, Kenan Doğanbek, Yusuf Civan Beysülen(4 yaşında), Akfen Holding, Haldun Ahmet İyidil, Tuvana Ay, Cihan Barut, Tonguç Akış, Target Dış Ticaret, Hazal Ünsal, Ali Atakan, Ezgi Yazıcı, Namık Kemal Kaya, Muteber Osmanpaşaoğlu, Yücel Tileylioğlu, Mustafa Özçelik, Ali Hakkan, Mehtap Baydu, Kıymet Giray, Eda Velibaşoğlu, Seyhun Topuz, Ünal Kara, Songül Üzgün, Redife Türeci Kolçak, Nihal Evirgen, Ezgi Özpamir Eskiünürlü.”Toplam Görüntülenme : 12994
Kategori Haberleri

Mimarlar, İmrahor Vadisi Millet Bahçesi planına dava açtı
Mimarlar: ‘’İmrahor kentin nefesidir, rant ve beton bahçeleri ile doğa kıyımına izin vermeyeceğiz’’
23 Mayıs 2020
Yenimahalle’de ticaret alanı kullanım kararına ilişkin plan değişikliği iptal edildi
Mimarların bilim ve teknikten aldığı güçle verdiği hukuk mücadelesi kazanımlarla devam ediyor.  Yargı,  Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı davada, sosyal kültürel tesis alanı olan kullanımın ticaret alanı kullanımına dönüştürülmesine izin vermedi.
21 Mayıs 2020
Mimarlar, 19 Mayıs Stadyumu’nun içinde olduğu Atatürk Kültür Merkezi alanı mücadelesini sürdürüyor
Atatürk Kültür Merkezi alanlarının millet bahçesi adı altında rant bahçesi haline getirilmesine yol açan koruma kurulu kararını yargıya taşıyan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet değerlerinin korunması mücadelesine devam ediyor.
18 Mayıs 2020
Mimarlar, Ankaralılar’ın temiz su içme hakkını engelleyen belediye meclis üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla, 13 ilçede asbestli ve eski boruların değiştirilmesi ile Tatlar Arıtma Tesisinin iyileştirilmesi için ASKİ’nin 360 milyon TL kredi kullanma talebinin reddedilmesini yargıya taşıyor.
11 Mayıs 2020

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!