GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Ankara nereye gidiyor?

Ankara nereye gidiyor?  

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi bugün bir basın toplantısı düzenleyerek Ankara’nın değişiminin nereye doğru gittiğini değerlendirdi. Kimliksizleştirme, kültürsüzleştirme politikaları üzerinden yapılan değerlendirmede Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ve Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan karakuş Candan, toplantıya katılan, basın mensuplarının sorularını cevapladı. 

Mania hattı değişikliği  

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan Mânia hattını değerlendirdi. Hakkan “ Mania hattı dediğimiz şey, uçuş güvenliği hattı. Bu mânia hattını yeniden değiştirilmesiyle, 70 katlı 280 metre yüksekliğe varan gökdelenlerin yapılmasını istiyorlar. Gökdelenler yapılacak, yoğunluk altyapı ve ulaşım sorunları ile birlikte kenti olumsuz etkileyecek. Çukurambardaki binalar da 100-110 metre yüksekliğe kadar çıkıyor. Bu ulaşım sıkıntısını çözmüyor, altyapı sorununu çözmüyor, sorunun üstüne kat çıkıyor” ifadelerini kullandı. 

Kültürü değiştirmek  

Büyükşehir Belediyesi’nin “shopping fest” hazırlıklarına değinen Tezcan Karakuş Candan,

“ Büyükşehir Belediyesi, kültür festivalleri yapması gerekirken, tüketim kültürü üzerinden turizm yapıyor. Tüketim kültürünü teşvik ediyor. Bu tüketim kültürü festivalini ne acıdırki Kültür Bakanlığı, Valilik ve Ankara Ticaret Odası da destekliyor. Çocuklarımızı götürecek doğru düzgün bir parkımız yokken, can güvenliği içinde oynayacakları, sokaklar, alanlar yokken, insanlar kamusal alanlarda özgür yaşamlar isterken,  AVM kültürünün pompalanmasını gündeme getiriyorlar. Başkent Ankara’yı tüketim kültürünün pazarlama tekniğine alet ediyorlar.  Kültür festivalleri değil tüketim kültürü üzerinden turizme, ticarete çözüm bulmaya çalışıyorlar, Alışveriş festivali dedikleri şey bir ülkenin başkentinde yapılacak en son şeydir?Şeklinde değerlendirdi. 

“ Melih Gökçek’in ismini değiştirseler” 

Tandoğan Meydanı’nın isminin değiştirilmesi de toplantı da değerlendirilen konular arasındaydı. Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi, Tezcan Karakuş Candan “Caddelerin isimleri kentlerin tarihi ile birlikte yaşar, kimliği ile birlikte yaşar, kimlik kazandırır. Bu yaştan sonra Melih Gökçek’in ismini değiştirseler, başka bir şey deseler hoşuna gider mi? Bir caddenin, sokağın ismini değiştirerek yeni bir kimlik veremezsiniz. Ankara’da daha öncede cadde isimleri değiştirildi, insanlar tavırlarını koydular, tabelaları söktüler, tepkilerini gösterdiler. İsim değiştirerek, Tandoğan Meydanı’nın isminin nereden geldiği konusunda farkındalık yaratırsınız sadece, ama isim değiştirmekle Tandoğan Meydanı’na, örneğin, demokrasi meydanı ismini vermekle Büyükşehir Belediyesi daha demokratik olmaz. Bu değişiklikler kentin kimliğinde yapılan değişikliklerdir. Farklı meşruiyetler oluşturur sokak isimlerinin değiştirilmesi. Siz Kızılay meydanına ismini veren Kızılay binasını yıkabilirsiniz ama Kızılay Meydanı’nın ismini değiştiremezsiniz. ” Şeklinde cevap verdi.

 

 


Toplam Görüntülenme : 51119
Kategori Haberleri

Yargı, Bükreş Cami’nin tescil kaldırma kararının yürütmesini durdurdu
Bükreş Cami olarak bilinen Çankaya Merkez Cami’nin korunması gerekli kültür varlığı listesinden çıkartılması kararını yargıya taşıyan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne yargıdan sevindirici haber geldi. Yargı Bükreş caminin kültür varlığı tescilinin kaldırılmasını kararının yürütmesini durdurdu.
06 Aralık 2019
7. plan değişikliği yapılan Demir Kafes alanında ders veren bilirkişi raporu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu yararını savunmaya kamu israfı ve planlama ve şehircilik esaslarına karşı uygulamalara karşı yılmadan mücadele devam ediyor.
25 Kasım 2019
Mimarlardan Kapadokya için kırmızı alarm çağrısı
“Bakan bölgeye gitmişken Carus Otel ve Azeri yatırımları ile yapılan otellerin nasıl yapıldığına ve hangi yapıların imar affından yararlandığına ve maliklerinin kim olduğuna dair bilgi versin”

22 Kasım 2019
Mimarlar Saraçoğlu’nda Ankara Valiliği’ni ve Kültür Bakanlığı’nı göreve davet etti
Ankara’nın ender nefes alma mekanlarından ve Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’nde, zorla tahliyelerle insansızlaştırmaların ardından, çöküntü alanı haline getirme çabaları devam ediyor.
17 Ekim 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!