GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Ankara nereye gidiyor?

Ankara nereye gidiyor?  

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi bugün bir basın toplantısı düzenleyerek Ankara’nın değişiminin nereye doğru gittiğini değerlendirdi. Kimliksizleştirme, kültürsüzleştirme politikaları üzerinden yapılan değerlendirmede Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ve Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan karakuş Candan, toplantıya katılan, basın mensuplarının sorularını cevapladı. 

Mania hattı değişikliği  

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan Mânia hattını değerlendirdi. Hakkan “ Mania hattı dediğimiz şey, uçuş güvenliği hattı. Bu mânia hattını yeniden değiştirilmesiyle, 70 katlı 280 metre yüksekliğe varan gökdelenlerin yapılmasını istiyorlar. Gökdelenler yapılacak, yoğunluk altyapı ve ulaşım sorunları ile birlikte kenti olumsuz etkileyecek. Çukurambardaki binalar da 100-110 metre yüksekliğe kadar çıkıyor. Bu ulaşım sıkıntısını çözmüyor, altyapı sorununu çözmüyor, sorunun üstüne kat çıkıyor” ifadelerini kullandı. 

Kültürü değiştirmek  

Büyükşehir Belediyesi’nin “shopping fest” hazırlıklarına değinen Tezcan Karakuş Candan,

“ Büyükşehir Belediyesi, kültür festivalleri yapması gerekirken, tüketim kültürü üzerinden turizm yapıyor. Tüketim kültürünü teşvik ediyor. Bu tüketim kültürü festivalini ne acıdırki Kültür Bakanlığı, Valilik ve Ankara Ticaret Odası da destekliyor. Çocuklarımızı götürecek doğru düzgün bir parkımız yokken, can güvenliği içinde oynayacakları, sokaklar, alanlar yokken, insanlar kamusal alanlarda özgür yaşamlar isterken,  AVM kültürünün pompalanmasını gündeme getiriyorlar. Başkent Ankara’yı tüketim kültürünün pazarlama tekniğine alet ediyorlar.  Kültür festivalleri değil tüketim kültürü üzerinden turizme, ticarete çözüm bulmaya çalışıyorlar, Alışveriş festivali dedikleri şey bir ülkenin başkentinde yapılacak en son şeydir?Şeklinde değerlendirdi. 

“ Melih Gökçek’in ismini değiştirseler” 

Tandoğan Meydanı’nın isminin değiştirilmesi de toplantı da değerlendirilen konular arasındaydı. Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi, Tezcan Karakuş Candan “Caddelerin isimleri kentlerin tarihi ile birlikte yaşar, kimliği ile birlikte yaşar, kimlik kazandırır. Bu yaştan sonra Melih Gökçek’in ismini değiştirseler, başka bir şey deseler hoşuna gider mi? Bir caddenin, sokağın ismini değiştirerek yeni bir kimlik veremezsiniz. Ankara’da daha öncede cadde isimleri değiştirildi, insanlar tavırlarını koydular, tabelaları söktüler, tepkilerini gösterdiler. İsim değiştirerek, Tandoğan Meydanı’nın isminin nereden geldiği konusunda farkındalık yaratırsınız sadece, ama isim değiştirmekle Tandoğan Meydanı’na, örneğin, demokrasi meydanı ismini vermekle Büyükşehir Belediyesi daha demokratik olmaz. Bu değişiklikler kentin kimliğinde yapılan değişikliklerdir. Farklı meşruiyetler oluşturur sokak isimlerinin değiştirilmesi. Siz Kızılay meydanına ismini veren Kızılay binasını yıkabilirsiniz ama Kızılay Meydanı’nın ismini değiştiremezsiniz. ” Şeklinde cevap verdi.

 

 


Toplam Görüntülenme : 50047
Kategori Haberleri

Mimarlar ve vatandaşlar AOÇ arazilerinin konut ticaret imar planlarına ilişkin itiraz dilekçesi verdi
“AOÇ alanlarında Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı işlem tesis etmek suçtur” diyen vatandaşlar, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü önünde bir araya geldi.
09 Ekim 2019
Yine Atatürk Orman Çiftliği Yine Kiralama
Atatürk Orman Çiftliği arazilerinde 300 bin metrekare açık artırma ile kiralamaya çıkıyor.

02 Eylül 2019
Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!