GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Ankara nereye gidiyor?

Ankara nereye gidiyor?  

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi bugün bir basın toplantısı düzenleyerek Ankara’nın değişiminin nereye doğru gittiğini değerlendirdi. Kimliksizleştirme, kültürsüzleştirme politikaları üzerinden yapılan değerlendirmede Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ve Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan karakuş Candan, toplantıya katılan, basın mensuplarının sorularını cevapladı. 

Mania hattı değişikliği  

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan Mânia hattını değerlendirdi. Hakkan “ Mania hattı dediğimiz şey, uçuş güvenliği hattı. Bu mânia hattını yeniden değiştirilmesiyle, 70 katlı 280 metre yüksekliğe varan gökdelenlerin yapılmasını istiyorlar. Gökdelenler yapılacak, yoğunluk altyapı ve ulaşım sorunları ile birlikte kenti olumsuz etkileyecek. Çukurambardaki binalar da 100-110 metre yüksekliğe kadar çıkıyor. Bu ulaşım sıkıntısını çözmüyor, altyapı sorununu çözmüyor, sorunun üstüne kat çıkıyor” ifadelerini kullandı. 

Kültürü değiştirmek  

Büyükşehir Belediyesi’nin “shopping fest” hazırlıklarına değinen Tezcan Karakuş Candan,

“ Büyükşehir Belediyesi, kültür festivalleri yapması gerekirken, tüketim kültürü üzerinden turizm yapıyor. Tüketim kültürünü teşvik ediyor. Bu tüketim kültürü festivalini ne acıdırki Kültür Bakanlığı, Valilik ve Ankara Ticaret Odası da destekliyor. Çocuklarımızı götürecek doğru düzgün bir parkımız yokken, can güvenliği içinde oynayacakları, sokaklar, alanlar yokken, insanlar kamusal alanlarda özgür yaşamlar isterken,  AVM kültürünün pompalanmasını gündeme getiriyorlar. Başkent Ankara’yı tüketim kültürünün pazarlama tekniğine alet ediyorlar.  Kültür festivalleri değil tüketim kültürü üzerinden turizme, ticarete çözüm bulmaya çalışıyorlar, Alışveriş festivali dedikleri şey bir ülkenin başkentinde yapılacak en son şeydir?Şeklinde değerlendirdi. 

“ Melih Gökçek’in ismini değiştirseler” 

Tandoğan Meydanı’nın isminin değiştirilmesi de toplantı da değerlendirilen konular arasındaydı. Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi, Tezcan Karakuş Candan “Caddelerin isimleri kentlerin tarihi ile birlikte yaşar, kimliği ile birlikte yaşar, kimlik kazandırır. Bu yaştan sonra Melih Gökçek’in ismini değiştirseler, başka bir şey deseler hoşuna gider mi? Bir caddenin, sokağın ismini değiştirerek yeni bir kimlik veremezsiniz. Ankara’da daha öncede cadde isimleri değiştirildi, insanlar tavırlarını koydular, tabelaları söktüler, tepkilerini gösterdiler. İsim değiştirerek, Tandoğan Meydanı’nın isminin nereden geldiği konusunda farkındalık yaratırsınız sadece, ama isim değiştirmekle Tandoğan Meydanı’na, örneğin, demokrasi meydanı ismini vermekle Büyükşehir Belediyesi daha demokratik olmaz. Bu değişiklikler kentin kimliğinde yapılan değişikliklerdir. Farklı meşruiyetler oluşturur sokak isimlerinin değiştirilmesi. Siz Kızılay meydanına ismini veren Kızılay binasını yıkabilirsiniz ama Kızılay Meydanı’nın ismini değiştiremezsiniz. ” Şeklinde cevap verdi.

 

 


Toplam Görüntülenme : 55223
Kategori Haberleri

Mimarlar: Kurtuluş Parkı halkındır üniversiteye tahsisi ihtimali söz konusu bile olamaz
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Kurtuluş Parkı’nın TED Üniversitesi’nin kampüs alanına dahil edilmesine ve Büyükşehir Belediyesi’nin bu duruma sıcak bakmasına ilişkin iddiaları değerlendirdi.
29 Temmuz 2020
Yargı, Güvenpark plan iptali davasında bakanlığın ve belediyenin yürütmeyi durdurma talebini reddetti
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucu Güvenpark Koruma Amaçlı İmar Planları’nın iptal edilmesinin ardından, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi, yürütmeyi durdurma talebiyle davayı istinafa taşıdı. Yargı bakanlığın ve belediyenin yürütmeyi durdurma talebini reddetti.
29 Temmuz 2020
Mimarlar Ankara halkının uğratıldığı kamu zararını savcılığa taşıyor
Tezcan Karakuş Candan, Ankara Büyükşehir belediyesi faaliyet raporunda
yayınlandığı hali ile 2009 yılında itibaren  Ankara’da toplam sayıları 106
olan çalışmayan havuz sayısı da 16 havuz yeniden çalışır hale getirilmesinin
de belediye bütçesine getirdiği mali yükün hesaplanması ve bu zararın kamuya
getirdiği mali yükün hesaplanarak,  havuz ve fıskiyelere ait ihalelerde
imzası bulunan tüm yönetici kadrolarının, belediye encümenin zararı tazmin
etmelerine yönelik kamu davası açılmasına kadar sürecin takipçisi olacağız
dedi.
28 Temmuz 2020
Mimarlar TRT Arı ve Orkut Stüdyoları mücadelesinde yeni bir kazanım daha elde etti
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yıkım tehdidi altında olan TRT Arı ve Orkut Stüdyoları’na ilişkin verdiği hukuk mücadelesi kazanımlarla devam ediyor. 
24 Temmuz 2020

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!