GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Yargı Ankara Çayyolu’ndaki Okçuluk Derneği’ne tahsis edilen alanın plan değişikliğini iptal etti
Yargı  Ankara Çayyolu'ndaki Okçuluk Derneği’ne tahsis edilen alanın plan değişikliğini iptal etti
 
31 Mart yerel seçimlerine sayılı gün kala 29 Şubat 2019’da Okçuluk İhtisas Spor Kulübü Derneği’ne 29 yıllığına devredilen park alanına ruhsat verilmişti. Okçuluk Derneği’ne devredilen 10 bin 420 metrekarelik park alanında inşaat çalışmasına başlanmıştı. Halkın da büyük tepki gösterdiği alan Gökçek döneminde bedelsiz verilmişti. Gökçek’in istifa ettirilmesinin ardından göreve gelen Mustafa Tuna ise bu kez de alanı “yap işlet devret modeli”  uygulanmak üzere park alanını yeniden Okçuluk Derneği'ne tahsis ederek yerel seçimden iki gün önce de ruhsatını vererek park alanını yapılaşmaya açan süreci başlattı.

 
Okçuluk Derneği 12'den vuruldu.
 
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Okçuluk Derneği'ne tahsis edilen Koru Mahallesi 15569 ada 3 sayılı park alanı olan alana ilişkin 1/1000 ölçekli uygulama imar planı ile 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliğinin onaylanmasına dair 14.05.2018 tarih ve 850 sayılı Büyükşehir Belediye Meclisi kararını yargıya taşımıştı.Ankara 2.idare Mahkemesi, plan değişikliğinin park alanı olan alana yoğunluk artışı getirdiği, şehircilik esasları ve planlama ilkeleri ile kamu yararına  aykırı olduğu için planı iptal etti. Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Yargı’nın bu kararı Okçuluk ihtisas Derneği’nin rant amaçlı planlarını bitirdi. Okçuluk Derneği 12den vuruldu” dedi.
 
Rant avcılığına soyunanlar hedeflerini vuramamışlardır.
 
Kökeni insanoğlunun avcılık günlerine dayanan okçuluk sporu ile  rant avcılığına soyunanlar , hedeflerini vuramamışlardır. Ava giderken hukuk mücadelesi ile karşılaşmışlardır diyen Candan şöyle devam etti: “ Mahalleli yaşam alanlarının daraltılmasına karşı Okçuluk Derneği’ne verilen bu alana ilişkin bir çok kez Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile bir araya geldi. Kamuya ait alanların peşkeş çekilmesine yönelik  birlikte mücadele edildi. Plan değişikliğini yargıya taşıdığımız süreçte, yargı, dava konusu işlem ile ilk plana göre Park Alanı olarak korunması durumunda toplam inşaat alanı 312 m2 olacak iken, “1. Spor alanında Emsal E=0.35, Yençok=12,00 m’dir.” yapılaşma koşulu ile yoğunluğun artırıldığı ve toplam inşaat alanı 3648 m² ye çıkarıldığı, yoğunluk artıran plan kararlarına yönelik olarak “kentsel teknik altyapı etki değerlendirmesi raporu, analizi” yapılmadığı, plan değişikliği yapılırken gerekli araştırma ve analizlerin yapılmadığı, yapılan değişikliklerin teknik ve nesnel gerekçelere dayanmadığı, zorunluluk ve kamu yararı içermediği gerekçesiyle  planları iptal etti. Bir kamusal alanın ranta kurban edilmesine izin verilmedi .”  
 
Planlama sürecinde halk katılımı yok
 
Candan yargının verdiği kararda “Plan açıklama raporu” incelendiğinde katılımcılık ve yerel halkın ihtiyaç ve taleplerine yönelik anket, kamuoyu yoklaması ve araştırması, toplantı, çalıştay, internet ortamında duyuru ve bilgilendirme gibi yöntemler ve bunlara ilişkin analizlere yer verilmediği, yerel halkın taleplerine ilişkin kararlar alınmadığının altını çizerek, planlamada katılımcılığın ve ortak aklın hayat bulmasının önemini de vurguladığını belirterek, yargı kararının Ankaralılar ve mahalleliler için sevindirici olduğunu, rant avına çıkanların, Mimarlar Odası’nın hukuksal ağına yakalandığını ifade etti.  


Toplam Görüntülenme : 608
Kategori Haberleri

Yargı, Kuzey Ankara Karacaören etabı imar planı değişikliğini iptal etti
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent’te kentsel dönüşüm altında yapılan kamu yararına ve planlama ilkelerine aykırı hukuksuz uygulamalara yönelik açtığı davaların sonuçlarını alıyor.
04 Nisan 2020
Mimarlar Ağaoğlu inşaatına ve yapılaşmaya izin veren imar planlarını yargıya taşıdı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, doğal alanlarımızın, nefes koridorlarımızın ve ekolojik eşiklerimizin parçalanmasına karşı mücadeleye devam ediyor.
03 Nisan 2020
Yahudi Mahallesi’ndeki yangın kuşku uyandırıyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ulus Tarihi Kent Merkezi’nde bulunan ve Ankara’nın en önemli kültürel varlığını barındıran İstiklal Mahallesi’nde (Yahudi Mahallesi) iki tescilli kültür varlığı olan konaklarda çıkan yangına dikkat çekti.
02 Nisan 2020
Alacaatlı’da kamu yararı kazandı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin bilim ve teknikten aldığı güçle, kamu yararı adına sürdürdüğü hukuk mücadelesi meyve vermeye devam ediyor.
31 Mart 2020

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!