GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar Ağaoğlu inşaatına ve yapılaşmaya izin veren imar planlarını yargıya taşıdı

Mimarlar Ağaoğlu inşaatına ve yapılaşmaya izin veren imar planlarını yargıya taşıdı

Vadilerin beton duvarlarla çevrilmesi, yapılaşmaya açılması vadiler sistemini bitirecek, kenti nefessiz bırakacaktır

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, doğal alanlarımızın, nefes koridorlarımızın ve ekolojik eşiklerimizin parçalanmasına karşı mücadeleye devam ediyor.

Kamuoyuna Ankara’nın nefes koridoru Dikmen Vadisi’nin son kalan yeşil alanının yüksek yoğunluklu yapılaşma tehdidi altında olduğunu duyuran Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ağaoğlu inşaatın vadiyi beton duvarlarla çevirmesini yargıya taşıdı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi inşaat izni verilmesine ilişkin, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 11.10.2019 gün ve 1370 sayılı kararı ile onaylanan “Çankaya İlçesi, Dikmen Vadisi Son Etap 1. Kısım KDGPA 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planları değişiklikleri” işleminin yürütmesinin durdurulması ve takiben iptali talebiyle Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi’nde dava açtı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, ‘’Doğayı talanın sonuçlarından biri olarak ortaya çıkan Covid-19 virüsü ile mücadele edildiği bugünlerde, sağlıklı geleceğimiz için rant virüslerine karşı mücadeleye devam ediyoruz. Ankara’nın nefes koridoru ve kılcal damarlarından birisi olan Dikmen Vadisi’nin son kalan yeşil alanı 5. Etapta, Ağaoğlu İnşaat tarafından yüksek yoğunluklu yapılaşma yapılmasını, yine vadiye yakın yerde konumlanan Dikmen Meslek ve Teknik Lisesi’nin lojmanlarına yıkım kararı gelerek, bu alanın da Ağaoğlu inşaata verilmek istendiğini kamuoyuyla paylaşmıştık. Dikmen Vadisi’nin son etabında hak sahiplerine kooperatif kurdurularak, Ağaoğlu, Pasifik gibi inşaat firmaları ile anlaşma yaptırılarak, Dikmen Vadisi'nin son yeşil alanında,  vadi yamaçlarında yüksek yoğunluklu yapılaşma ile vadi beton duvarlarla çevrelenerek, Ankara’nın nefesi kesilecektir. Vadinin beton duvarlarla çevrilmesi, betonlaşması,  kentlerin nefes koridorları vadiler sistemini bitirerek, Ankara kentini nefessiz bırakacak. Dikmen Vadisi’nin son nefes alanın; şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı bir şekilde  vadi yamaçlarına Ağaoğlu ve Pasifik İnşaat gibi firmalar eliyle yapılaşmasına olanak sağlayan imar planını yargıya taşıdık” dedi.

 Dikmen Vadisi rantçıların iç bahçesi değil halkın vadisidir

Candan sözlerine şöyle devam etti:

‘’Vadi yamaçlarındaki yapılaşma, toprak yüzeyin sert zemine dönüşmesi yağış sularının toprak tarafından emilmesini engelleyeceğinden suyun yüzey akışı ile bölgeden uzaklaşmasına yol açacağından su sisteminin de yok olmasına neden olacaktır. Vadi tabanları, su kaynakları ve/veya havzalarının bütünleri olarak yerleşim baskısı ve kararları dışında ele alınması gereken alanlardır. Her tür ve ölçekteki planlama çalışmalarında, yapılaşmış alanlar da dahil olmak üzere, vadi tabanlarının tespit edilip, her türlü sel, su baskını vb. tehlike ve risklere mahal vermeyecek şekilde planlanması, yeni planlama çalışmalarında bu alanların özgünlüklerinin tespit edilerek açık yeşil alan sisteminin parçalan haline getirilmesi esastır. Söz konusu plan değişikliği ile yapılaşmaya konu edilmemesi gereken vadi tabanının yer yer yapılaşmaya açıldığı görülmektedir. Bu alanlar mesken alanı olarak plana işlenmiş olup, yapılaşma koşulları belirlenmemiştir. Plana işlenen inşaat alanı üzerinden yapılaşmaya ilişkin belirsiz bir durum yaratılmaktadır. Planlamanın bilimsel, hukuksal ve teknik gereklilikleri doğrultusunda vadi tabanında doğal su akışının devamının sağlanması açısından mevcut doğal yapısının korunarak kamuya ait kullanım sürekliliğinin oluşturulmadığı, yapılaşmaya yönelik herhangi bir kısıtlama getirilmediği belirlenmiştir. Planlamanın bilimsel ilke ve esasları ile birlikte planlama mevzuatı açısından, dere yatakları, vadi tabanı niteliğindeki alanların yapılaşma alanı dışında bırakılması zorunludur. Dereler yağmur sularını drene eden, yer altı suyunu besleyen çok önemli drenaj alanlarıdır. Şehir planlamasında dereler, kuru dereler, vadi tabanları doğal eşik olarak kabul edilir, üzerine hiçbir şekilde yapı yapılmaması gerekir. Dikmen Vadisi Son Etap 1. Kısım KDGPA 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planları değişikliği ile üst ölçekli planlarda öngörülen açık alan ve nüfus dağılımının dengesini bozacak düzenlemeler yapılmıştır. Plan ile önerilen nüfusun ihtiyacı olan teknik ve sosyal altyapı ve üstyapı alanları ile birlikte yapılaşma alanı, üst ölçekli planda belirtilen büyüklüğü yayılarak aşmakta ve vadi tabanı adeta yapı adaları arasında ‘iç bahçeye’ dönüştürülmektedir.  Yapılaşma alanındaki bu yayılma vadinin doğal niteliğini değiştirmektedir. Dikmen Vadisi rantçıların iç bahçesi değil halkın vadisidir.’’


Toplam Görüntülenme : 4342
Kategori Haberleri

Mimarlardan bakanlığa: ‘’Saraçoğlu bilgi ve belgelerini mahkemeye gönderin, hukuksal süreci geciktirmeyin’’ uyarısı
Mimarlar:  Hukuksal süreci uzatarak Saraçoğlu’nu katletmenize izin vermeyeceğiz
15 Eylül 2020
Mimarlar, Adnan Kahveci Parkı’nı betonlaştıran ihaleyi yargıya taşıdı
Yenimahalle’deki Adnan Kahveci Parkı’nın betonlaştırılmaması için mücadele eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ihale ile parkı ticari yapılaşmaya açan Yenimahalle Belediyesi’ne dava açtı.
10 Eylül 2020
Emlak GYO, Saraçoğlu’nu katletmek için restorasyon skandallarıyla ünlü firmayla sözleşme imzaladı
Mimarlar, “Pandemi günlerinde rant peşinde koşan kovid fırsatçılarının Saraçoğlu’nu katletmesine izin vermeyeceğiz”

04 Eylül 2020
Mimarlar İller Bankası’nı sıkı takibe aldı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Cumhuriyet’in planlı kalkınmada örnek kuruluşu İller Bankası’nın arazilerinin ve binalarının talanına karşı verdiği hukuksal mücadele sonuç veriyor.
24 Ağustos 2020

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!