GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Yargı, Kuzey Ankara Karacaören etabı imar planı değişikliğini iptal etti

Yargı, Kuzey Ankara Karacaören etabı imar planı değişikliğini iptal etti

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent’te kentsel dönüşüm altında yapılan kamu yararına ve planlama ilkelerine aykırı hukuksuz uygulamalara yönelik açtığı davaların sonuçlarını alıyor.

Ankara 14. İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı davada, Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı Altındağ Karacaören Etabına ilişkin olarak Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 14.03.2018 tarihli ve 414 sayılı kararıyla kabul edilen 1/25.000 ölçekli Nazım İmar Planı (NİP) değişikliğini iptal etti.

Yargı kamu yararını gözetmiştir ve haklılığımız bir kez daha tescillenmiştir

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, ‘’Bu kararla, planlama  ilkelerinin ihlal edildiği, plan değişikliğini gerektirir herhangi bir nedenin bulunmadığı, yargı kararının uygulanmadığı Kuzey Ankara Karacaören etabında, hukuk tanımamanın cevabı verilmiştir. Yargı kamu yararını gözetmiştir ve haklılığımız bir kez daha tescillenmiştir’’ dedi.

Candan mahkeme iptal gerekçesinde yer alan  ‘’Dava konusu 1/25.000 ölçekli Nazım İmar Planı revizyonu işleminin planların kademeli birlikteliği ilkesine uygun olmadığı, Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği Yönünden, plan değişikliği yaparken toplanması gereken kurum görüşlerinin toplanmadığı, imar planı revizyonunun analiz ve araştırmalar yapılmadan hazırlandığı, planlama alanının statüsüne, alanın büyüklüğüne ve kapsamına, yerleşik alan veya gelişmiş alan olmasına, planın temellendiği sorunun niteliğine göre; sorun veya ihtiyaç analizine yönelik sektörel ve tematik raporlar hazırlanmadığı; mekansal planlara ilişkin, kendi kademesine göre ve yapılış amacının gerektirdiği açıklamaları içeren bir plan raporu bulunmadığı, dolayısıyla plan kararlarının dayandığı gerekçeleri açıklayan nesnel, teknik ve bilimsel verilerin ortaya konulmadığı görüldüğünden, dava konusu 1/25.000 ölçekli NİP revizyonunda hukuka uygunluk bulunmamaktadır’’ ifadelerine dikkat çekti.

Ankara kentine ilişkin genel planlama yaklaşımlarına da aykırı

Mahkemenin kararda söz konusu Nazım İmar Planı değişikliğinin, Ankara kentine ilişkin genel planlama yaklaşımlarına aykırı olduğunu belirttiğini de vurgulayan Candan, Ankara’daki kentsel dönüşüm süreçlerine ilişkin ise şunları dile getirdi:

‘’Kentsel dönüşüm süreçleri, kent topraklarının rantının paylaşımı ve yerinden edilmelerle birlikte  kentsel ayrıştırmanın aracı haline geldi. Kent bir buluşma alanı iken, kent bir ayrışma, ötekileştirme ve sınıfsal bir bölünmenin mekansallığını ortaya çıkarttı. Kentsel dönüşüm süreçleriyle kentin coğrafi topoğrafyası değiştirildi, çok kültürlü yapısı yok edilerek kültürel tek tipleştirmenin mekanları inşa edildi.’’


Toplam Görüntülenme : 887
Kategori Haberleri

Dava süreçlerine rağmen Atatürk Kültür Merkezi alanlarında talan sürüyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, AKM alanlarında tescilli ve korunması gereken bölgelerin yıkılarak, millet bahçesi adı altında rant bahçesi yapımının, dava süreçlerine rağmen devam ettiğini belirtti.
31 Mayıs 2020
Mimarlar, İmrahor Vadisi Millet Bahçesi planına dava açtı
Mimarlar: ‘’İmrahor kentin nefesidir, rant ve beton bahçeleri ile doğa kıyımına izin vermeyeceğiz’’
23 Mayıs 2020
Yenimahalle’de ticaret alanı kullanım kararına ilişkin plan değişikliği iptal edildi
Mimarların bilim ve teknikten aldığı güçle verdiği hukuk mücadelesi kazanımlarla devam ediyor.  Yargı,  Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı davada, sosyal kültürel tesis alanı olan kullanımın ticaret alanı kullanımına dönüştürülmesine izin vermedi.
21 Mayıs 2020
Mimarlar, 19 Mayıs Stadyumu’nun içinde olduğu Atatürk Kültür Merkezi alanı mücadelesini sürdürüyor
Atatürk Kültür Merkezi alanlarının millet bahçesi adı altında rant bahçesi haline getirilmesine yol açan koruma kurulu kararını yargıya taşıyan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet değerlerinin korunması mücadelesine devam ediyor.
18 Mayıs 2020

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!