GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Corona’da millet can derdindeyken, iktidar Saraçoğlu’nda rant derdine düştü

Corona’da millet can derdindeyken, iktidar Saraçoğlu’nda rant derdine düştü

Koronavirüs salgınının etkisini artırdığı, tüm vatandaşların can derdine düştüğü ülkemizde, iktidarın rant peşinde koşması pes dedirtiyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi, kent merkezindeki ender nefes alma mekanlarından olan Alman Mimar  Paul Bonatz tarafından tasarlanan Saraçoğlu Mahallesi’nde sondaj çalışmaları yapıldığını duyurdu.

Saraçoğlu Mahallesi’nde daha önce de kırmızı işaretlemeler ve sondaj çalışması yapıldığını hatırlatan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, ‘’Millet can derdinde, iktidar Saraçoğlu’nda rant derdinde. Koronovirüs nedeniyle en çok nefese ihtiyacımız varken nefes, iktidar Ankara’da kent merkezindeki ender nefes alma mekânımızı yok etmeye çalışıyor. Saraçoğlu’nu bi rahat bırakın’’ diyerek tepki gösterdi.

“Saraçoğlu Mahallesini bırakın, önce Numune Hastanesini yeniden hizmete açmak için ihale açın” 

Candan, ‘’Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi, kent merkezindeki ender nefes alma mekanlarından olan Saraçoğlu Mahallesi’ndeki rant sevdası bitmiyor. Daha öncede sokaklarda ve çevresinde rakamlarla kırmızı işaretlemeler ve sondaj çalışması yapılan Saraçoğlu’da yeni sondaj çalışması yapıldığını tespit ettik. Zorla tahliyelerle insansızlaştırılarak çöküntü alanı haline getirilerek, Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na devredilen Saraçoğlu Mahallesi’nde yapılan sondaj çalışmaları endişe yaratıyor. Saraçoğlu Mahallesi için ilk Türk Mimarlığı örneği diyecek kadar mimarlık kültüründen bihaber Çevre Şehircilik Bakanı,  kentsel dönüşümle ilgili verdiği demeçlerde, Saraçoğlu Mahallesi için Haziran ayına kadar ihalesini yapacağız diyebiliyor. Bakanlığın önceliği Saraçoğlu Mahallesi’nin talanı için altına otopark yapılacak ve kamusal değerini yitirecek satış ve inşai süreçler değildir. Çevre Şehircilik Bakanı, Covid19 sürecinde sürekli vakalar ikiye katlanarak artarken, insanların Covid19 endişesiyle hastaneleri gitmek istemediği bir süreçte, kent merkezindeki hastanelerin yaşamsal ihtiyacımız olduğu şu günlerde yeniden hizmete açılması için ihale açması gerekir. Saraçoğlu Mahallesini bırakın, önce Numune Hastanesini yeniden hizmete açmak için ihale açın” dedi. 

“Kamu gücünü sağlık için ve sağlık mekanlarını hizmete açmak için kullanmak yerine, Saraçoğlu Mahallesinde sondaj yaptırmaya kullanmak, doğayı, kültür varlığını talan ederek nefes kanallarımızı tıkamak, covidden daha tehlikelidir.”

‘’Saraçoğlu Mahallesini artık rahat bırakın, doğal ve kültürel varlıklarımızın talanından vazgeçin’’  diyen  Candan,  “Saraçoğlu Mahallesi’nin gelecek kuşaklara aktarılması, Cumhuriyet’in mahalle ilişkisinin kentin orta yerinde nasıl kurulduğunun gözler önüne serildiği ve yok olmakta olan unutulan mahalle kültürünün yeşerdiği yerdir. Ağaçları ile kendi habitatını oluşturan flora ve faunası ile insan doğa birlikteliğinin en nadide eseridir. Ağaçları, yapıları ve alanın tamamı tescilli kültür varlığı olan Saraçoğlu Mahallesi özgündür, anı ve hafıza mekânıdır. Cumhuriyet’in ilk toplu konut alanına dair 1994 yılında bu yana her türlü rant girişimine kararlı bir şekilde mücadele ettik. Saraçoğlu Mahallesi'nin altına otopark yapılmasını da içeren koruma amaçlı imar planı iptal edildi. Saraçoğlu için mücadele ve yargı kararları ortaydayken, Covid 19 ile mücadele döneminde en önemli gündem maddemiz sağlıktır, kolay erişilebilen, Numune hastanesi, Yüksek ihtisas Hastanesi, Dışkapı çocuk Hastanesi, Fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi gibi kapatılan hastanelerimizin hizmete açılmasıdır.  Kamu gücünü sağlık için ve sağlık mekanlarını hizmete açmak için kullanmak yerine, Saraçoğlu Mahallesi’nde sondaj yaptırmaya kullanmak, doğayı, kültür varlığını talan ederek nefes kanallarımızı tıkamak, covidden daha tehlikelidir. Yönetenler Saraçoğlu Mahallesi ile aralarına sosyal mesafe  koysunlar ve katı izalosyon dönemine geçsinler”diye konuştu.

Saraçoğlu Mahallesi kent merkezinde konut dokusu ve peyzajı ile birlikte kent güvenliğinin garantisidir”

Candan, Saraçoğlu Mahallesi’ni yok edecek, habitatını bozacak her türlü girişimin karşısında olacaklarını, Saraçoğlu Mahallesi’ni kamusal yaşama kazandırana kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Candan, “Saraçoğlu Mahallesi’nin bir ağacına, binasına ve toprağın altına girmeye çalışan her iş makinesi ve hareketine emir verenler,  er geç yargı önünde hesap verecekler. Saraçoğlu Mahallesi kent merkezinde konut dokusu ve peyzajı ile birlikte kent güvenliğinin garantisidir”


Toplam Görüntülenme : 1010
Kategori Haberleri

Dava süreçlerine rağmen Atatürk Kültür Merkezi alanlarında talan sürüyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, AKM alanlarında tescilli ve korunması gereken bölgelerin yıkılarak, millet bahçesi adı altında rant bahçesi yapımının, dava süreçlerine rağmen devam ettiğini belirtti.
31 Mayıs 2020
Mimarlar, İmrahor Vadisi Millet Bahçesi planına dava açtı
Mimarlar: ‘’İmrahor kentin nefesidir, rant ve beton bahçeleri ile doğa kıyımına izin vermeyeceğiz’’
23 Mayıs 2020
Yenimahalle’de ticaret alanı kullanım kararına ilişkin plan değişikliği iptal edildi
Mimarların bilim ve teknikten aldığı güçle verdiği hukuk mücadelesi kazanımlarla devam ediyor.  Yargı,  Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı davada, sosyal kültürel tesis alanı olan kullanımın ticaret alanı kullanımına dönüştürülmesine izin vermedi.
21 Mayıs 2020
Mimarlar, 19 Mayıs Stadyumu’nun içinde olduğu Atatürk Kültür Merkezi alanı mücadelesini sürdürüyor
Atatürk Kültür Merkezi alanlarının millet bahçesi adı altında rant bahçesi haline getirilmesine yol açan koruma kurulu kararını yargıya taşıyan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet değerlerinin korunması mücadelesine devam ediyor.
18 Mayıs 2020

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!