GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar Saraçoğlu’nun altına otopark, üstüne otel ve yeni yapılanma öneren proje için Koruma Kurulu kararını yargıya taşıyor

Mimarlar Saraçoğlu’nun altına otopark, üstüne otel ve yeni yapılanma öneren proje için Koruma Kurulu kararını yargıya taşıyor

“Covid19 sürecinde Saraçoğlu Mahallesi’ne müdahale, insanlığı ve toplumu arkadan hançerlemektir”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, tehdit altındaki Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi ve kent merkezindeki ender nefes alma mekanlarından olan Saraçoğlu Mahallesi için mücadeleye devam ediyor.

Saraçoğlu Mahallesi’nde yapılan ağaç katliamını ve sondaj çalışmalarını kamuoyuna duyuran süreci adım adım takip eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yargı kararlarının arkasını dolanan 27.12. 2019 tarihli 1/5000 ve 1/ 1000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nı onaylayan  Kültür Turizm Bakanlığı 1 nolu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun, şimdi de Koruma Amaçlı İmar Planı’nda öngörülen  otopark, otel girişi  bloğu yeni yapılanma projesi ile 6 adet  restorasyon projesini, 19 tescilli  yapının restorasyon projesi ile birlikte 9 tescilli yapının daha restorasyon projelerini onayladığını bildirdi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bu duruma ‘’Saraçoğlu Mahallesi’nin altına otopark, üstüne de yeni yapılaşma yapılamaz, bu Saraçoğlu Mahallesi’nin katledilmesidir. Koruma kurulu kararını yargıya taşıyoruz’’ diyerek tepki gösterdi.

Saraçoğlu’nda yaşanan bu süreç endişe verici

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, ‘’Saraçoğlu Mahallesi’nin bütünlüğünü yok eden, otopark yapımı ve ticari yapılaşma öngören hukuksuz Koruma Amaçlı İmar Planı’nın onaylayan Koruma Kurulu,  korumama kurulu olarak çalışmaya devam ediyor.  Dünyada ve ülkemizde Covid-19 salgını nedeniyle insanların sokağa çıkmasının bile kentsel sağlık açısından büyük bir tehdit olduğu günlerde hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hem de Kültür ve Turizm Bakanlığının defaten dava konusu olmuş ve yargı süreci devam eden Saraçoğlu’nda yaşanan bu süreç endişe vericidir. Koruma Kurulu’ndan resmi yazıyla Cumhuriyetin özgün değeri ve kentsel SİT alanı statüsü ile birlikte ağaç tescilleri de olan korunması gerekli Saraçoğlu Mahallesi'nde yapılaşma ve restorasyon projelerinin onayına ilişkin verilmiş olan kararları yargıya taşıyacağız. Saraçoğlu’nun yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Saraçoğlu kamusal yaşama kazandırılana kadar mücadelemiz devam edecek’’ dedi.

“Covid19 sürecinde Saraçoğlu Mahallesi’ne müdahale insanlığı ve toplumu arkadan hançerlemektir”

Candan, şöyle devam etti:

‘’ Saraçoğlu Mahallesi bitki örtüsü ve ağaçlarıyla bir habitat oluşturmuştur. Bu habitat tescilli tescilsiz diye sınıflandırılamaz. Ağaçların kökleri birbirine kenetlenmiştir. Ağaçlar ve bitki örtüsü bir bütün olarak doğal tescil kapsamındadır. Buraya bir iş makinesi girdiğinde Saraçoğlu Mahallesi’nin potansiyelini yok edeceği ortadadır. Ağaçları, alanı ve yapıları ile tescilli kültür varlığı olan Saraçoğlu’nun özgün değeri, Cumhuriyet’in toplu konuta yaklaşım değeri yok edilmek isteniyor. Saraçoğlu Mahallesi Cumhuriyetin temsil aksı olan Atatürk Bulvarı’ndan Güvenpark’tan ve bakanlıklardan ayrı düşünülemez. Özgün kimliğinin korunması gerekirken Saraçoğlu Mahallesi’ne neoliberal kimlik verilmesini ve ticarileşmesini reddediyoruz. Adaletsiz sürecin Saraçoğlu Mahallesi’nde tezahürü görüyoruz. Çevre Şehircilik Bakanlığı ile birlikte tek yetkili koruma bölge kurulu görülüyor ve alana dair yerel yönetimlerin yetkisi gasp ediliyor.  Büyükşehir Belediyesi’ni ve ilçe Belediyesini devre dışı bırakıyor. Çevre Şehircilik Bakanlığı COVİD 19 la mücadele sürecinde eşitsiz koşullarda kamu gücünü hukuksuz bir süreç ile kültürel varlığı yok etmek için kullanmaktadır. Bu insanlığı ve toplumu arkadan hançerlemektir. Biraz dürüst olun, Saraçoğlu Mahallesi’nden elinizi çekin.”


Toplam Görüntülenme : 4284
Kategori Haberleri

Mimarlardan bakanlığa: ‘’Saraçoğlu bilgi ve belgelerini mahkemeye gönderin, hukuksal süreci geciktirmeyin’’ uyarısı
Mimarlar:  Hukuksal süreci uzatarak Saraçoğlu’nu katletmenize izin vermeyeceğiz
15 Eylül 2020
Mimarlar, Adnan Kahveci Parkı’nı betonlaştıran ihaleyi yargıya taşıdı
Yenimahalle’deki Adnan Kahveci Parkı’nın betonlaştırılmaması için mücadele eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ihale ile parkı ticari yapılaşmaya açan Yenimahalle Belediyesi’ne dava açtı.
10 Eylül 2020
Emlak GYO, Saraçoğlu’nu katletmek için restorasyon skandallarıyla ünlü firmayla sözleşme imzaladı
Mimarlar, “Pandemi günlerinde rant peşinde koşan kovid fırsatçılarının Saraçoğlu’nu katletmesine izin vermeyeceğiz”

04 Eylül 2020
Mimarlar İller Bankası’nı sıkı takibe aldı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Cumhuriyet’in planlı kalkınmada örnek kuruluşu İller Bankası’nın arazilerinin ve binalarının talanına karşı verdiği hukuksal mücadele sonuç veriyor.
24 Ağustos 2020

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!