GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
ktidar korona fırsatçılığı yapıyor. Bu kez de Güvenpark’ta sondaj ve inşai çalışmalar başladı

İktidar korona fırsatçılığı yapıyor.  Bu kez de Güvenpark’ta sondaj ve inşai çalışmalar başladı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Güvenpark’ın altına dolmuş ve otopark yapımına yol veren Güvenpark 1. Derece Doğal SİT Alanı ve Etkileşim Geçiş Sahasına ilişkin 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planının yürütmesini durdurulması ve iptali talebiyle açtığı dava sürerken, Güvenpark’ta Ulaştırma Altyapı Bakanlığı tarafından AKM (M4) Kızılay hattı yapımı için yapılan sondaj çalışmasına  “Korona fırsatçıları bu kez de Güvenpark’ta iş başında”  diyerek tepki gösterdi.

“Siz evde kalın biz işimize bakalım yaklaşımı kamu gücüne yakışan bir davranış değildir”

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Hukuksal süreç devam ederken, arka arkaya kent talanını bir fırsata çeviren iktidar şimdi de Güvenpark’a sondaj çalışmalarına başladı. Güvenpark koruma amaçlı imar planında açtığımız davada keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmış bilirkişi raporu lehimize gelmişken, kentin merkezinde Cumhuriyetin temsil aksında bulunan ve Güvenpark’tan meclise kadar uzanan Hükümet Kartiyesi’nin başlangıcında sondaj çalışması yapılması manidardır. Siz evde kalın biz işimize bakalım yaklaşımı kamu gücüne yakışan bir davranış olmadığı gibi, bu bir ihanettir. Yargı kararlarını arkadan dolanmaya alışkın iktidar şimdide, Covid 19 mücadelesi devam ederken, ülkenin her yanında yangından mal kaçırırcasına, iş ve işlemleri kamu gücü ile sürdürüyor. Kamu gücünü kamu yararına aykırı şekilde kullanarak suç işliyor” dedi.

Güvenpark’ta sondaj yapmak ve ulaşım altyapısı için çalışmalar başlamak akla ziyan bir durumdur

Candan, “Park alanında ağaç dokusuna zarar vermeden ulaşım ve altyapı tesisleri, umumi tuvalet, büfe, pergole, kameriye, güvenlik kulübesi ve benzeri kullanımların yapılmasının mümkün olmadığı aksine bilirkişi raporu ile bunların parkın özgün dokusunu bozacağı belirtilmiştir. Bugün metro altyapısı için yapılan sondajlarla ilgili Çevre Şehircilik bakanlığı Ankara tabiat varlıklarını Koruma Bölge Komisyonun aldığı 26.02.2020 tarih 137 sayılı kararı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı 1Nolu Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun 20.02.2020 tarih 277 sayılı kararlarını yargıya taşıyacağız. Bu alanlarda yapılacak inşai çalışmalar için koruma alanında yer tahsis edilmesi Güven Anıtı ve Güvenpark’ı tehdit edecektir. Bilirkişi  raporunun taraflara tebliği edildiği bu süreçte iptal kararı beklenirken, Güvenpark’ta sondaj yapmak ve ulaşım altyapısı için çalışmalar başlamak akla ziyan bir durumdur. Güvenpark’ta telafisi mümkün olmayan zararlara  yol açacaktır ”dedi.


Toplam Görüntülenme : 4490
Kategori Haberleri

Mimarlardan bakanlığa: ‘’Saraçoğlu bilgi ve belgelerini mahkemeye gönderin, hukuksal süreci geciktirmeyin’’ uyarısı
Mimarlar:  Hukuksal süreci uzatarak Saraçoğlu’nu katletmenize izin vermeyeceğiz
15 Eylül 2020
Mimarlar, Adnan Kahveci Parkı’nı betonlaştıran ihaleyi yargıya taşıdı
Yenimahalle’deki Adnan Kahveci Parkı’nın betonlaştırılmaması için mücadele eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ihale ile parkı ticari yapılaşmaya açan Yenimahalle Belediyesi’ne dava açtı.
10 Eylül 2020
Emlak GYO, Saraçoğlu’nu katletmek için restorasyon skandallarıyla ünlü firmayla sözleşme imzaladı
Mimarlar, “Pandemi günlerinde rant peşinde koşan kovid fırsatçılarının Saraçoğlu’nu katletmesine izin vermeyeceğiz”

04 Eylül 2020
Mimarlar İller Bankası’nı sıkı takibe aldı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Cumhuriyet’in planlı kalkınmada örnek kuruluşu İller Bankası’nın arazilerinin ve binalarının talanına karşı verdiği hukuksal mücadele sonuç veriyor.
24 Ağustos 2020

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!