GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Üstgeçit üstünde toplantı yaptılar

Üstgeçit üstünde toplantı yaptılar

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi bir ilke imza atarak üst geçit üstünde basın toplantısı düzenledi. Üstgeçite işlev kazandırarak toplantı salonu gibi düzenlediler. Geçit üstü toplantıya Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu katıldı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan Üstgeçitler hakkında Mimarlar Odası’nın açtığı davayı hatırlatarak, “ Basın toplantımızı buraya taşıdık, bundan sonrada Ankara’da aksaklık gördüğümüz farklı yerlere taşıyacağız basın toplantılarımızı, Atatürk Orman Çiftliği tahrip ediliyor, oradaki tahribatı ispatlamak, belgelemek için hafta sonu bilim insanları, fotoğrafçılar ve mimar üyelerimizle keşif gezisi yapacağız. Atatürk Orman Çiftliği konusunda planlama sürecine dava açtık dava devam ediyor, yalnız bu üst geçitlerin kaldırılmasına yönelikte dava açıp, kazanmıştık ama dava sürecinin neticesini görüyorsunuz, üst geçitler işlevsiz halde yerinde duruyor. Meşrutiyet Caddesi’nde bulunan üst geçitlerin kaldırılmasını istiyoruz ve yaya öncelikli bir planlama yapılmasını istiyoruz” dedi.

“inatla, kinle belediye yönetilemez”

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan ise Ankara’daki ulaşım planına dikkat çekerek “üst geçitler ulaşım planının bir parçasıdır. Ankara’nın ciddi bir an ulaşım planı yok.”Üst geçitler hem hukuksal olarak yok hükmünde, hem de kentliler tarafından kullanılmadığı için toplumsal olarak da yok hükmünde.  Candan Büyükşehir Belediyesi’nin üst geçitleri kaldırması durumunda, yıkımla ilgili ve yaya öncelikli planlamayla bilimsel destek sunmaya ve yardım etmeye hazırız” dedi. Belediye Başkanı’nın günlük fikirleri ile bilimsel olarak geçerliliği olmayan yöntemlerde inat ederek, kin duyarak başkent yönetilemez… Benim hayalim teleferik diyor Büyükşehir Belediye Başkanı, hayaller güzeldir ama hayalin fiziksel bir uygulama ile teması varsa bu bilimsel olmalı…. Ben bunu istiyorum,  tarzı ile başkent yönetilemez. Bu doğru bir yaklaşım olmuyor” dedi .

Candan Ankara’ya sahip çıkmak için başlatılan “ben Ankara” eylemine yönelik  destek vermek için siyah giyerek 17 Mayısta saat 17.05 te  Kızılay’da Gima’nın önünde olacaklarını, ifade ederek, başkentlileri siyah giyerek 17.05 te Gima önünde buluşmaya davet etti.


Toplam Görüntülenme : 50664
Kategori Haberleri

Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019
Saraçoğlu Mahallesi imar planı iptal kararı şarkılarla, halaylarla kutlandı
Demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, Başkent Dayanışması Bileşenleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planını iptal eden yargı kararını, Saraçoğlu Mahallesi 95. Cadde’de şarkılarla, türkülerle ve halaylarla kutladı.
22 Temmuz 2019
Danıştay 6. Daire’den kentsel dönüşümde hukuk dersi
Mimarların açtığı dava sonucu Danıştay 6. Daire, Ankara’da 11 kentsel dönüşüm alanı kararını iptal etti, yaklaşık 30 milyon metrekare alan yeniden tarıma kazandırıldı

19 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!