GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Üstgeçit üstünde toplantı yaptılar

Üstgeçit üstünde toplantı yaptılar

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi bir ilke imza atarak üst geçit üstünde basın toplantısı düzenledi. Üstgeçite işlev kazandırarak toplantı salonu gibi düzenlediler. Geçit üstü toplantıya Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu katıldı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan Üstgeçitler hakkında Mimarlar Odası’nın açtığı davayı hatırlatarak, “ Basın toplantımızı buraya taşıdık, bundan sonrada Ankara’da aksaklık gördüğümüz farklı yerlere taşıyacağız basın toplantılarımızı, Atatürk Orman Çiftliği tahrip ediliyor, oradaki tahribatı ispatlamak, belgelemek için hafta sonu bilim insanları, fotoğrafçılar ve mimar üyelerimizle keşif gezisi yapacağız. Atatürk Orman Çiftliği konusunda planlama sürecine dava açtık dava devam ediyor, yalnız bu üst geçitlerin kaldırılmasına yönelikte dava açıp, kazanmıştık ama dava sürecinin neticesini görüyorsunuz, üst geçitler işlevsiz halde yerinde duruyor. Meşrutiyet Caddesi’nde bulunan üst geçitlerin kaldırılmasını istiyoruz ve yaya öncelikli bir planlama yapılmasını istiyoruz” dedi.

“inatla, kinle belediye yönetilemez”

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan ise Ankara’daki ulaşım planına dikkat çekerek “üst geçitler ulaşım planının bir parçasıdır. Ankara’nın ciddi bir an ulaşım planı yok.”Üst geçitler hem hukuksal olarak yok hükmünde, hem de kentliler tarafından kullanılmadığı için toplumsal olarak da yok hükmünde.  Candan Büyükşehir Belediyesi’nin üst geçitleri kaldırması durumunda, yıkımla ilgili ve yaya öncelikli planlamayla bilimsel destek sunmaya ve yardım etmeye hazırız” dedi. Belediye Başkanı’nın günlük fikirleri ile bilimsel olarak geçerliliği olmayan yöntemlerde inat ederek, kin duyarak başkent yönetilemez… Benim hayalim teleferik diyor Büyükşehir Belediye Başkanı, hayaller güzeldir ama hayalin fiziksel bir uygulama ile teması varsa bu bilimsel olmalı…. Ben bunu istiyorum,  tarzı ile başkent yönetilemez. Bu doğru bir yaklaşım olmuyor” dedi .

Candan Ankara’ya sahip çıkmak için başlatılan “ben Ankara” eylemine yönelik  destek vermek için siyah giyerek 17 Mayısta saat 17.05 te  Kızılay’da Gima’nın önünde olacaklarını, ifade ederek, başkentlileri siyah giyerek 17.05 te Gima önünde buluşmaya davet etti.


Toplam Görüntülenme : 52491
Kategori Haberleri

Yargı, Bükreş Cami’nin tescil kaldırma kararının yürütmesini durdurdu
Bükreş Cami olarak bilinen Çankaya Merkez Cami’nin korunması gerekli kültür varlığı listesinden çıkartılması kararını yargıya taşıyan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne yargıdan sevindirici haber geldi. Yargı Bükreş caminin kültür varlığı tescilinin kaldırılmasını kararının yürütmesini durdurdu.
06 Aralık 2019
7. plan değişikliği yapılan Demir Kafes alanında ders veren bilirkişi raporu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu yararını savunmaya kamu israfı ve planlama ve şehircilik esaslarına karşı uygulamalara karşı yılmadan mücadele devam ediyor.
25 Kasım 2019
Mimarlardan Kapadokya için kırmızı alarm çağrısı
“Bakan bölgeye gitmişken Carus Otel ve Azeri yatırımları ile yapılan otellerin nasıl yapıldığına ve hangi yapıların imar affından yararlandığına ve maliklerinin kim olduğuna dair bilgi versin”

22 Kasım 2019
Mimarlar Saraçoğlu’nda Ankara Valiliği’ni ve Kültür Bakanlığı’nı göreve davet etti
Ankara’nın ender nefes alma mekanlarından ve Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’nde, zorla tahliyelerle insansızlaştırmaların ardından, çöküntü alanı haline getirme çabaları devam ediyor.
17 Ekim 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!