GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar, 19 Mayıs Stadyumu’nun içinde olduğu Atatürk Kültür Merkezi alanı mücadelesini sürdürüyor

Mimarlar, 19 Mayıs Stadyumu’nun içinde olduğu Atatürk Kültür Merkezi alanı mücadelesini sürdürüyor

Mücadele devam ediyor, 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkışı yok sayamayacaksınız

Mimarlar, AKM alanına millet bahçesi yapılması planına, yürütmeyi durdurma ve iptal talebiyle dava açtı

Atatürk Kültür Merkezi alanlarının millet bahçesi adı altında rant bahçesi haline getirilmesine yol açan koruma kurulu kararını yargıya taşıyan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet değerlerinin korunması mücadelesine devam ediyor.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, ‘’19 Mayıs Stadyumu’nun içinde olduğu Ankara’da 5 bölgeden oluşan AKM alanlarında tescilli ve korunması gereken cumhuriyet değerlerimiz tarumar edildi. 19 Mayıs Stadyumu adını Atatürk ‘ün Samsun’a çıkışından alır.  19 Mayıs Stadyumu Cumhuriyetin gençliğe ve spora  verilen önemini ortaya koyacak şekilde tasarlanmış ve bu süreçte yapılmış spor kompleksinin ilkidir. 19 Mayıs stadyumu hukuksal süreçlerimiz devam ederken yıkıldı. Cumhuriyetin temsil kenti olan Başkent Ankara’da, yaşanan yıkımların rejimle hesaplaşmanın karşılığı olduğunu biliyoruz.  19 Mayıs Stadyumu’nun yıkılması bunun göstergelerinden birisidir. 19 Mayıs’ta bir ülkenin kurtuluşu için Atatürk’ün Samsun’a çıkışının simgesini yok ederek unutturmaya çalışanlar bilsin ki, 19 Mayıs özgürlüğe giden adım dır, asla unutulmaz ve bellekler bunu hep hatırlar. Cumhuriyet değerleri ile talan edilen doğal ve kültürel varlıklarımız için mücadeleye devam edeceğiz. Atatürk Kültür Merkezi alanına, millet bahçesi yapılması planına onay veren kurul kararına açtığımız devam ederken,  şimdi de Çevre Şehircilik Bakanlığı’na, AKM de yapılan millet  bahçesi planına yürütmeyi durdurma ve plan iptal talebiyle Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi’nde dava açtık. Süreci yakından takip ediyoruz’’ dedi.

Atatürk Kültür Merkezi alanlarında millet bahçesi planın yürütmesi acilen durdurulmalıdır

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

‘’ I Nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ve Hükümleri ve 3194 sayılı İmar Kanunun 9.maddesi uyarınca resen onaylanan Altındağ İlçesi Atatürk Kültür Merkezi Alanı 1.Etap Millet Bahçesine ilişkin Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun 07.11.2019 tarih ve 1336 sayılı kararı, Ankara II Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 28.08.2019 tarih 3908 sayılı kararı ve Ankara Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunun 28.08.2019 tarih 67 sayılı kararı ile uygun görülen 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliğinin yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi’nde dava açtık.  Rant odaklı büyük projelerin sermaye birikiminin arttırılmasının, Cumhuriyet dönemi stadyumların yıkılmasının bir parçası olan millet bahçesi, koruma mevzuatına, kamu yararına, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve hukuka aykırıdır. Uygulanması halinde telafisi güç zararların doğmasına neden olacağından, yürütmesi acilen durdurulmalıdır.’’

‘’Biz bu ülkenin değerlerini ve bilgisini emperyalistlere peşkeş çekmiş  bir kuşağın değil, bu ülkenin kültürünü ve değerlerini koruyarak emperyalistlere karşı mücadele etmiş insanların çocuklarıyız. Yasa taslaklarıyla bütçesizleştirmekle bizi yıldıramazsınız.’’

Candan, şunları söyledi:

‘’Rantın ve Cumhuriyetle hesaplaşmanın mekânsal karşılığı olan millet bahçeleri yeşil alan üretme kılıfıyla ideolojik olarak planlandı. AKP hükümetinin ve yerel yönetimlerinin kente dair yaptığı her şey, her yıkım ideolojiktir. Atatürk Orman Çiftliği’ni, bu halkın  en değerli, yeşil alanı öğrenme alanını talan eden bir zihniyet, bizim karşımıza çıkıp yeşil alan yapıyoruz demesin. Millet bahçelerinde hem neoliberal politikalarını hem de siyasal İslam’ın Cumhuriyetle mekânsal hesaplaşmasını görüyoruz. Kentin bilimsel planlamasını, kentin sistematiğini, insan doğa politikasını benimsemeyen,  entelektüel birikimin ortadan kaldırılması bellek değerinin yok edilmesi, kentlerin insan odaklı değil rant odaklı değişiminin sorumluluğu AKP politikalarıdır. Millet bahçeleri de bu ideolojinin bir parçasıdır. Meslek odalarına yönelik saldırılar da bu ideolojinin bir ürünüdür. Bu ülkenin kurgulanmasında emperyalizme karşı mücadele etmiş insanların çocukları olarak Cumhuriyet değerlerini savunuyoruz. Cumhuriyet mimarlığı özgünlüğü ve modernitesinin geliştirilmesinin mücadelesini veriyoruz. Biz bu ülkenin değerlerini ve bilgisini emperyalistlere peşkeş çekmiş  bir kuşağın değil, bu ülkenin kültürünü ve değerlerini koruyarak emperyalistlere karşı mücadele etmiş insanların çocuklarıyız. Yasa taslaklarıyla, bütçesizleştirmekle bizi yıldıramazsınız.’’


Toplam Görüntülenme : 4782
Kategori Haberleri

102 örgütten, ‘’Saraçoğlu hepimizin, Saraçoğlu Mahallesi’ndeki hukuksuz süreci durdurun’’ çağrısı
Meslek örgütleri,  sendikalar, siyasi partiler, gazeteci örgütlenmeleri, dernekler ve vakıflar platformların oluşturduğu 102 örgüt, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Saraçoğlu Mahallesi için,  ‘’Saraçoğlu Mahallesi hepimizin’’ çağrısı yaptı.
26 Ekim 2020
Saraçoğlu’nda restorasyon bilimine aykırı akla ziyan uygulama
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Ankara’nın Başkent oluşunun 97.yılında  Ulus Atatürk Anıtına çelenk koyulmasına izin verilmeyince  Kent İzleme Merkezi ile Cumhuriyet’in ilk toplu konut alanı olan Saraçoğlu Mahallesinde restorasyon adı altında  yapılan inşai çalışmaları yerinde inceledi.
13 Ekim 2020
Mimarlar TOGO ikiz kulelerindeki hukuksuzluğun peşini bırakmıyor
Togo kuleleriyle Başkent’teki rant düzenini ortaya çıkaran Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bu konudaki hukuki mücadelesini sürdürüyor.
09 Ekim 2020
Galata Kulesi’nde hilti neyse Saraçoğlu Mahallesi’nde kepçe odur
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Saraçoğlu Mahallesi’nde restorasyon adı altında yürütülen, değerlerin yok edilmesi ve restorasyon bilimine aykırı uygulamaları yerinde tespit etmek ve belgelemek üzere harekete geçti.
08 Ekim 2020

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!