GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Cumhuriyet’in köklü okulu Zonguldak Kız Meslek Lisesi’nin otopark yapılması için yıkımına tepkiler sürüyor

Cumhuriyet’in köklü okulu Zonguldak Kız Meslek Lisesi’nin  otopark yapılması için yıkımına tepkiler sürüyor

Mimarlar kız meslek lisesini tescil etmeyen kararı yargıya taşıyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesine bağlı Zonguldak‘ta 1961 yılında yapımına başlanan ve 1964 yılında eğitime başlanan Kız Meslek Lisesi’nin yıkılarak, hastaneye otopark yapılmasına tepkiler sürüyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Kız Meslek Lisesi’nin korunması gerekli kültür varlığı olarak tescillenmesine yönelik koruma kuruluna yaptığı başvuru reddedildi ve Lise yıkım tehdidi altına girdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Korumu kurulunun bilimsel kriterlere göre karar vermesi gerekirken üzerindeki siyasi baskı ile daha önce tescil edilmesi için gerekli raporlarının hazırlanmasını isteyen ve korunmasına yönelik fikir birliği olan, ancak bu kararı yazmaktan imtina eden kurul siyasi baskıya dayanamamış  suç işlemiştir. Kız Meslek Lisesi’nin tescil edilmemesine yönelik verilen kararı yargıya taşıyoruz” dedi.

“Cumhuriyetin köklü kurumlarının mekanlarını yıkmak, plansız yanlış yer seçimleri ile inşaat sektörü ekonomisine dayalı yatırımlar yapmak bu iktidarın genel yaklaşımı haline geldi”

Candan şöyle devam etti:

 “Kız Enstitüleri, Amerikalı eğitim uzmanı John Dewey’in önerisi üzerine 1928-29 öğretim yılında, Maarif Vekâleti’ne bağlı olarak kurulmuştur. Cumhuriyet’in  diğer okulları gibi, kız okulları da öncelikle Ankara’da açılmış sonra Anadolu’ya yayılmıştır. İlk açılan kız okulu 1928 yılında İsmet Paşa Kız Enstitüsü’dür. Bu okullar çerçevesinde 1941-1942 yılında Zonguldak  Akşam Kız Sanat Okulu olarak açılır. Çalışmalar okuldan önce Halkevleri bünyesinde yürütülmüştür. İlk binasında başlayan eğitim yolculuğu 1963-1964 yılında bugün otopark yapımı için yıkıma konu olan Kız Meslek Lisesi’nde, aynı kuruluş ideolojisi ile devam etmiştir. Kız meslek lisesinin hemen  karşısına yapılan hastanenin, otopark sorunu ortaya çıkınca okulun yıkılarak otopark yapılması gibi akla ziyan bir düşünce ortaya çıkmıştır. Bu süreçte ZOKEV ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi Zonguldak Temsilciliğimizin katkısı ve DKÖ’lerin desteğiyle yürütülen mücadele süreci ile tescillenmesi için hazırlıklar yapılmış koruma kurulu yapının tescil edilmesi için çalışmalara başlatılmasına karar verilmişken, siyasal baskılar nedeniyle, depreme dayanıklı olmadığına dair bir raporla, Mimarlar Odası Ankara Şubesi tescil başvurusu oy çokluğu ile reddedilmiş, bir kişi muhalefet şerhi koymuş, bir kişide toplantıya katılmamıştır. Yay şeklinde tasarlanan okul bir anda , yay şeklinde ana kucağı şekilde tasarlanan Ankara Kız Lisesi Binasını hatırlatmaktadır.Okul bünyesinde Bilişim Teknolojileri, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Grafik ve Fotoğrafçılık, Yiyecek İçecek Hizmetleri, Giyim Üretim Teknolojisi, El Sanatları Alanı, Kuyumculuk Teknolojisi, Radyo TV, Büro Yönetimi, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri alanlarında ve bunun alt yan kolları alanlarında olmak üzere onlarca dalda eğitim ve öğretim devam etmektedir.  Cumhuriyetin köklü kurumlarının mekanlarını yıkmak, plansız yanlış yer seçimleri ile inşaat sektörü ekonomisine dayalı yatırımlar yapmak bu iktidarın genel yaklaşımı haline geldi. Binanın korunmasına ve gelecek kuşaklara tescilli kültür varlığı olarak aktarılması için mücadelemiz henüz bitmedi. Kurul kararına itiraz edeceğiz, yargıya taşıyacağız, kurul üyeleri hakkında Kültür Bakanlığı Teftiş Kuruluna başvurarak  soruşturma başlatılmasını isteyeceğiz. Akademik unvanı olan kurulu üyelerini unvanlarının alınması için YÖK’e başvuracağız, Bu cumhuriyete yönelik öfkeyi ve onun mekansal karşılığı kurumlar ve mekanlara yönelik tahripkar yaklaşımı tarihe not düşeceğiz.’’


Toplam Görüntülenme : 2372
Kategori Haberleri

Mimarlardan bakanlığa: ‘’Saraçoğlu bilgi ve belgelerini mahkemeye gönderin, hukuksal süreci geciktirmeyin’’ uyarısı
Mimarlar:  Hukuksal süreci uzatarak Saraçoğlu’nu katletmenize izin vermeyeceğiz
15 Eylül 2020
Mimarlar, Adnan Kahveci Parkı’nı betonlaştıran ihaleyi yargıya taşıdı
Yenimahalle’deki Adnan Kahveci Parkı’nın betonlaştırılmaması için mücadele eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ihale ile parkı ticari yapılaşmaya açan Yenimahalle Belediyesi’ne dava açtı.
10 Eylül 2020
Emlak GYO, Saraçoğlu’nu katletmek için restorasyon skandallarıyla ünlü firmayla sözleşme imzaladı
Mimarlar, “Pandemi günlerinde rant peşinde koşan kovid fırsatçılarının Saraçoğlu’nu katletmesine izin vermeyeceğiz”

04 Eylül 2020
Mimarlar İller Bankası’nı sıkı takibe aldı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Cumhuriyet’in planlı kalkınmada örnek kuruluşu İller Bankası’nın arazilerinin ve binalarının talanına karşı verdiği hukuksal mücadele sonuç veriyor.
24 Ağustos 2020

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!