GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar Millet bahçesi adı altında AKM’de devam eden talanın peşini bırakmıyor

Mimarlar Millet bahçesi adı altında AKM’de devam eden talanın peşini bırakmıyor

Mimarlar, AKM Kentsel Tasarım Onayı ve Park Bahçeler kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açtı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, dava süreçlerine rağmen Atatürk Kültür Merkezi alanlarında devam eden talanın peşini bırakmıyor.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi’nde, Ankara II Nolu Koruma Bölge Kurulu 15.01.2019 tarih ve 3557 karar nolu  "Atatürk Kültür Merkezi 1.Bölgede yer alan 13.09.1981 tarih ve 3116 sayılı kararı ile tescilli Şeref Tribünü, Tavla Binası ve Merasim Pistinin bulunduğu alana ilişkin hazırlanan 1/2000 ölçekli Kentsel Tasarım Projesinin onaylanması" kararı ile Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'nun 07.11.2019 tarih ve 1336 karar nolu "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın itirazının kabulüne, Park ve Bahçeler Müdürlüğü Binasının 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı niteliği taşımaması nedeniyle 3908 sayılı kararın Park ve Bahçeler Müdürlüğü Binasına ilişkin kısmının iptali" kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle dava açtı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “AKM alanlarında tescilli ve korunması gereken bölgelerin yıkılarak, millet bahçesi adı altında rant bahçesi yapımı, dava süreçlerine rağmen devam ediyor. Atatürk Kültür Merkezi Kentsel Tasarım Onayı ve Park Bahçeler kararının yürütmesin durdurulması ve iptali için dava açtık. Park Bahçeler Müdürlüğü binası korunacak yapı statüsündeyken kurul kararı ile kültürel miras niteliğindeki yapının yıkımına kılıf hazırlanmıştır. Kurul aynı iller bankasında olduğu gibi gelecek nesillerin kültür varlığı olan bir yapı görebilme hakkını koruyamamıştır” dedi.

Yeşil alan yapıyoruz aldatmacasının altında katmerli bir yıkım var

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Ankara’da 5 bölgeden oluşan Atatürk Merkezi alanlarında 1.etabına başlanan, 398 milyon liraya ihale edilen Millet Bahçesi kamu yararına hizmet etmemektedir, zira Ego Hangarları yerine başlanan Merkez Ankara Projesi millet bahçesini adeta projeye dahil bir unsur gibi kullanmakta ve gerek internet sitesinde gerek Ankara’nın dört bir yanındaki ilan panolarında verilen ilanlarda ‘en büyük bahçesine komşu olun, 1,7 milyon metrekare büyüklüğüyle göz dolduran Millet Bahçesi’nde doğrudan erişim imkanı olan proje bir köprü vasıtasıyla Millet Bahçesi’ne bağlanacak ve yaşam alanınızın bir parçası haline gelecek’ ifadeleri yer almaktadır. Merkez Ankara Projesi’nin tam anlamıyla reklam ve tanıtım unsuru haline gelen Millet Bahçesi’nin arka bahçesi olacağı aşikardır.”

Candan, “Niyetin, dibe vuran inşaat sektörünün önünü açmak ve değerlerimizi yok etmek olduğu ortadadır. Nerede bir millet bahçesi varsa yanında ya büyük ölçekli rant projeleri ya da yok etmek istedikleri Cumhuriyet değerleri vardır. ‘Yeşil alan yapıyoruz' aldatmacasının altında katmerli bir yıkım ve rant projesi otopark yapımıyla bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Alanın tamamında otopark yapılması Ankara'nın ulaşımını da tıkayacaktır” dedi.


Toplam Görüntülenme : 494
Kategori Haberleri

İller Bankası malvarlığını satışa çıkarttı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, İller Bankası’nın Macunköy Tesislerinin de içinde olduğu Ankara, İstanbul, Samsun, Gaziantep ve Van'da ‘da  bulunan yaklaşık 190bin metrekarelik 23 adet taşınmazının açık arttırma ile 17 Temmuz 2020 tarihinde satılacağını duyurdu.
08 Temmuz 2020
Mimarlardan, Ankapark’ta büyük kamu zararına yol açan Gökçek hakkında bir suç duyurusu daha
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu zararına yol açılarak kapatılan Ankapark’ın maliyetine ilişkin açıklamalarda bulunan Melih Gökçek hakkında yeni bir suç duyurusunda daha bulundu. 
29 Haziran 2020
Mimarlar Millet bahçesi adı altında AKM’de devam eden talanın peşini bırakmıyor
Mimarlar, AKM Kentsel Tasarım Onayı ve Park Bahçeler kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açtı

24 Haziran 2020
Mimarlar, hukuksuzca yıkılan Kumrular İkamet Sitesi alanı cami plan değişikliğine dava açtı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, özgün mimari özellikleri olan, korunması gereken kültür varlığı niteliği taşıyan ve uzunca bir dönem Bayındırlık Bakanlığı’na hizmet veren Kumrular İkamet Sitesi mücadelesini sürdürüyor.
18 Haziran 2020

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!