GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar Etlik garajlarında yine hukuk zaferi kazandı, Etlik garajı planları bir kere daha iptal edildi

Mimarlar Etlik garajlarında yine hukuk zaferi kazandı, Etlik garajı planları bir kere daha iptal edildi

Mimarların kamu yararına verdiği hukuk mücadelesi bir zaferle daha sonuçlandı. Ankara 18. İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Keçiören'de Etlik Garajı olarak bilinen alanda yoğun emsal artırımı getiren 1/5000 ve 1/1000 ölçekli uygulama nazım imar planı değişikliklerini iptal etti.

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkan Tezcan Karakuş Candan, "Söz konusu plan değişikliklerini yoğunluk artırıcı, sosyal altyapı dengesini bozucu nitelik taşıdığı, planlama alanının zaten yoğun bir trafik yükü olan Etlik Caddesi üzerinde olduğu, yapılan planlamada trafik yükü, otopark ihtiyacı, altyapı ihtiyacının gözetilmediği, kamu yararı ve şehircilik ilkelerine planlama ilkelerine aykırı olduğu gerekçeleriyle yargıya taşımıştık. Etlik Garajına ilişkin yüksek yoğunluk öngören emsal artışlarına ilişkin açtığımız davada bilirkişiler, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli uygulama nazım imar planı değişikliğinin, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve bölge ihtiyaçlarına uygun olmadığı yönünde görüş bildirmişler ve raporda, jeolojik ve jeoteknik etüd raporunun olmadığı da vurgulamışlardı. Ankara 18. İdare Mahkemesi, bilimi ve tekniği gözeterek kamu yararına aykırı planları iptal etmiştir. Mücadelemizin haklılığı bir kez daha ortaya konmuştur. Kent toprakların ranta kurban edilmesine ilişkin mücadelemiz devam edecek."

Candan, mahkemenin iptal gerekçesinde yer alan "Dava konusu 1/5000 ölçekli nazım imar planının, 1/100.000 ölçekli 2038 Ankara Çevre Düzeni Planı ile 1/25.000 ölçekli 2023 Başkent Ankara Nazım İmar Planı hükümlerine uygun olmadığı, yasal, bilimsel, nesnel ve teknik gerekçeye dayanmadığı, eşik analizine ve senteze dayalı olarak hazırlanmadığı, gerekli olan sosyal ve teknik altyapı alanının ayrılmadığı, Planların daha önce verilmiş olan yargı kararlarına uygun olmadığı, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliğinin imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı olduğu anlaşıldığından, dava konusu imar planının hukuka aykırılık taşımaktadır. Davaya konu meclis kararı ile yapılan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğinin dayanağı olan 1/5000 ölçekli nazım imar planının iptal edilmesi nedeniyle, uyuşmazlığa konu plan değişikliği işleminin plan hiyerarşisine ve hukuka uygun uygun olmadığı sonucuna varılmıştır" dikkat çekti.


Toplam Görüntülenme : 3258
Kategori Haberleri

102 örgütten, ‘’Saraçoğlu hepimizin, Saraçoğlu Mahallesi’ndeki hukuksuz süreci durdurun’’ çağrısı
Meslek örgütleri,  sendikalar, siyasi partiler, gazeteci örgütlenmeleri, dernekler ve vakıflar platformların oluşturduğu 102 örgüt, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Saraçoğlu Mahallesi için,  ‘’Saraçoğlu Mahallesi hepimizin’’ çağrısı yaptı.
26 Ekim 2020
Saraçoğlu’nda restorasyon bilimine aykırı akla ziyan uygulama
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Ankara’nın Başkent oluşunun 97.yılında  Ulus Atatürk Anıtına çelenk koyulmasına izin verilmeyince  Kent İzleme Merkezi ile Cumhuriyet’in ilk toplu konut alanı olan Saraçoğlu Mahallesinde restorasyon adı altında  yapılan inşai çalışmaları yerinde inceledi.
13 Ekim 2020
Mimarlar TOGO ikiz kulelerindeki hukuksuzluğun peşini bırakmıyor
Togo kuleleriyle Başkent’teki rant düzenini ortaya çıkaran Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bu konudaki hukuki mücadelesini sürdürüyor.
09 Ekim 2020
Galata Kulesi’nde hilti neyse Saraçoğlu Mahallesi’nde kepçe odur
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Saraçoğlu Mahallesi’nde restorasyon adı altında yürütülen, değerlerin yok edilmesi ve restorasyon bilimine aykırı uygulamaları yerinde tespit etmek ve belgelemek üzere harekete geçti.
08 Ekim 2020

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!