GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar: Ankara Ulaşım Ana Planı’nı Gazi Üniversitesi değil, belediye yapmalı

Mimarlar:  Ankara Ulaşım Ana Planı'nı Gazi Üniversitesi değil, belediye yapmalı

Kurda kuzu teslim edilemez

Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Gökçek döneminde yılan hikayesine dönen Ankara'nın Ulaşım Ana Planı yapımı sürecine ilişkin, 8 Temmuz 2020 tarihli belediye meclis kararı ile yeniden Gazi Üniversitesi ile protokol yapılmasını değerlendirdi. Mimarlar Odası Ankara  Şubesi, Gazi Üniversitesi ile  yeniden protokol yapılmasının  Başkent için beklentileri karşılamadığını bildirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan "Gökçek döneminde 2011 yılında Gazi Üniversitesi ile imzalanan Ankara Ulaşım Ana Planı, Gökçek'in ısmarlama planıdır. O dönemde yaklaşık 8-9 milyona mal olduğu kamuoyuna yansımış olan ve Ankara'nın meslek odaları tarafından açılmış tüm kent suçu davalarını ve gelecek planlarını ortaya koyan, 9 yıldır onaylanmamış bir planın revize edilmesi için yeniden Gazi Üniversitesi ile yola devam edilmesi kabul edilemez. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden beklenen, Muğla Büyükşehir Belediyesi'nde hayata geçirilen ulaşım ana planı elde etme modelini geliştirmesi ve Ankara Ulaşım Ana Planını kendisi yapmasıdır. Kurda kuzu teslim edilemez" şeklinde konuştu.

Ankara Ulaşım Ana Planı belediye bünyesinde yapılmalı

Candan şöyle devam etti  ''25 yıllık enkazın arkasından büyükşehir belediyelerinin kente dair yapacakları hizmetlerde en önemli konu, bu hizmetlerinin nasıl yapılacağıdır. Katılımcı bir model oluşturmak toplumcu belediyeciliğin gerekliliğidir. Atatürk Orman Çiftliği başta olmak üzere, kentsel ölçekteki tüm hukuksuzlukları 2038 Çevre Düzeni planına işleyen Gökçek döneminin Gazi Üniversitesi'ne hazırlattığı Ulaşım Ana Planı, 2038 Çevre Düzeni Planının ruh ikizi ve tamamlayanıdır. Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve diğer meslek örgütleri ile birlikte 2038 Çevre Düzeni Planına açtığımız davada, bilirkişi raporu lehimize gelmiştir. 2038 Çevre Düzeni Planı'nın iptalinin eli kulağındadır."

Öncelikle 2038 Çevre Düzeni Planı'nın revize edilmesi zorunluluktur

Candan, şunları söyledi:

"Süreci bütüncül planlamak için, öncelikle 2038 çevre düzeni planının revize edilmesi zorunluluktur. Gazi Üniversitesi Ankara Ulaşım Ana Planı'nda Gökçek ne istediyse onu planlamıştır ve plan onaylanmamıştır. Onaysız planın revize edilmesi tartışmalıdır. Burada yapılması gereken Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin, Ankara Ulaşım Ana Planı'na yönelik öncelikle 2038 Çevre Düzeni Planı'nı revize etmesi, sonrasında toplumcu belediyeciliğin bir gereği olarak uygulanmış kamucu modelleri geliştirmesidir. Belediye kendi bünyesinde Türkiye'nin en güçlü ulaşım plancılarını oluşturacak bir ekip kurarak eğitmeli, geliştirmeli kendi mutfağını oluşturup Ankara Ulaşım Ana Planı'nı yapabilmelidir. Bu bir defalık bir iş değildir, sürekli canlı bir organizma gibi işlemelidir. Başkent'te de böyle bir model yakışır.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak hocalarımızla birlikte Başkent için böyle bir katılımcı model içerisinde gönüllü olarak, Ankara'da ulaşılabilir, erişilebilir, canlı odaklı bir Ulaşım Ana Planı için her türlü desteği verebileceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz."


Toplam Görüntülenme : 895
Kategori Haberleri

Mimarlardan bakanlığa: ‘’Saraçoğlu bilgi ve belgelerini mahkemeye gönderin, hukuksal süreci geciktirmeyin’’ uyarısı
Mimarlar:  Hukuksal süreci uzatarak Saraçoğlu’nu katletmenize izin vermeyeceğiz
15 Eylül 2020
Mimarlar, Adnan Kahveci Parkı’nı betonlaştıran ihaleyi yargıya taşıdı
Yenimahalle’deki Adnan Kahveci Parkı’nın betonlaştırılmaması için mücadele eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ihale ile parkı ticari yapılaşmaya açan Yenimahalle Belediyesi’ne dava açtı.
10 Eylül 2020
Emlak GYO, Saraçoğlu’nu katletmek için restorasyon skandallarıyla ünlü firmayla sözleşme imzaladı
Mimarlar, “Pandemi günlerinde rant peşinde koşan kovid fırsatçılarının Saraçoğlu’nu katletmesine izin vermeyeceğiz”

04 Eylül 2020
Mimarlar İller Bankası’nı sıkı takibe aldı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Cumhuriyet’in planlı kalkınmada örnek kuruluşu İller Bankası’nın arazilerinin ve binalarının talanına karşı verdiği hukuksal mücadele sonuç veriyor.
24 Ağustos 2020

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!