GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar, Bilkent’te Verimlilik Vakfı’na tahsis edilen kamu arazisinin peşini bırakmıyor

Mimarlar, Bilkent’te Verimlilik Vakfı’na tahsis edilen kamu arazisinin peşini bırakmıyor

Yargı, alana ilişkin yürütmeyi durdurma isteminin red kararını bozdu

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu arazilerinin talanına hukuksal mücadeleye devam ediyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Bilkent’te plan değişikliği yapılarak Türkiye Verimlilik Vakfı’na tahsis edilmesini yargıya taşımıştı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin alana ilişkin, Beytepe Mahallesi 26053 ada 13 parsele ilişkin 1/25000 ölçekli nazım imar değişikliği, 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planının iptali istemiyle açtığı davada, Ankara 7. İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulması talebini reddetmişti. Sürecin peşini bırakmayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bir üst mahkemeye başvurdu. Ankara 5. Bölge İdare Mahkemesi de yürütmeyi durdurma istemine ilişkin red kararını kaldırdı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, hukuksal süreci değerlendirerek, şunları söyledi:

Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi ve AKP il Başkan Yardımcısı olan Verimlilik Vakfı Başkanı kentin hakkını ve hukukunu mu koruyor?

“Araştırmalarımız sonucunda bu plan değişiklikleriyle kamunun en değerli arazisi ve küçük bir koruluk haline gelmiş alanı üniversite alanına çevrildiğini ve Türkiye Verimlilik Vakfı’na tahsis edildiğini tespit ettik. Verimlilik Vakfı Başkanı aynı zamanda AKP Ankara İl Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi. Kentin hakkını ve hukukunu korumakla yükümlü Kent Konseyinde Verimlilik vakfı başkanının neyi koruduğu da tartışmalı.  Bu durum bile kent topraklarının vakıflar aracılığı ile nasıl peşkeş çekildiğini göstermekte. Bilkent’teki 35 bin 435 metrekarelik kamusal alanında Türkiye Verimlilik Vakfı’na tahsis edilmesi, üniversite alanına dönüştürülerek, emsalinin arttırılması vakfın kurduğu üniversitenin 3 fakültesinin burada yapılması çok manidardır. Plan değişikliğini yargıya taşıdık şu an hukuksal süreç devam ediyor. Ankara 5. Bölge İdare Mahkemesi itirazımız sonucunda yürütmeyi durdurma istemine ilişkin red kararını bozdu."

Candan, “Kent topraklarının vakıflar aracılığıyla talan edilmesini yakından takip etmeye ve hukuksal süreçlere taşımaya devam edeceğiz” dedi.


Toplam Görüntülenme : 262
Kategori Haberleri

Mimarlardan bakanlığa: ‘’Saraçoğlu bilgi ve belgelerini mahkemeye gönderin, hukuksal süreci geciktirmeyin’’ uyarısı
Mimarlar:  Hukuksal süreci uzatarak Saraçoğlu’nu katletmenize izin vermeyeceğiz
15 Eylül 2020
Mimarlar, Adnan Kahveci Parkı’nı betonlaştıran ihaleyi yargıya taşıdı
Yenimahalle’deki Adnan Kahveci Parkı’nın betonlaştırılmaması için mücadele eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ihale ile parkı ticari yapılaşmaya açan Yenimahalle Belediyesi’ne dava açtı.
10 Eylül 2020
Emlak GYO, Saraçoğlu’nu katletmek için restorasyon skandallarıyla ünlü firmayla sözleşme imzaladı
Mimarlar, “Pandemi günlerinde rant peşinde koşan kovid fırsatçılarının Saraçoğlu’nu katletmesine izin vermeyeceğiz”

04 Eylül 2020
Mimarlar İller Bankası’nı sıkı takibe aldı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Cumhuriyet’in planlı kalkınmada örnek kuruluşu İller Bankası’nın arazilerinin ve binalarının talanına karşı verdiği hukuksal mücadele sonuç veriyor.
24 Ağustos 2020

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!