GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar, Bilkent’te Verimlilik Vakfı’na tahsis edilen kamu arazisinin peşini bırakmıyor

Mimarlar, Bilkent’te Verimlilik Vakfı’na tahsis edilen kamu arazisinin peşini bırakmıyor

Yargı, alana ilişkin yürütmeyi durdurma isteminin red kararını bozdu

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu arazilerinin talanına hukuksal mücadeleye devam ediyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Bilkent’te plan değişikliği yapılarak Türkiye Verimlilik Vakfı’na tahsis edilmesini yargıya taşımıştı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin alana ilişkin, Beytepe Mahallesi 26053 ada 13 parsele ilişkin 1/25000 ölçekli nazım imar değişikliği, 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planının iptali istemiyle açtığı davada, Ankara 7. İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulması talebini reddetmişti. Sürecin peşini bırakmayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bir üst mahkemeye başvurdu. Ankara 5. Bölge İdare Mahkemesi de yürütmeyi durdurma istemine ilişkin red kararını kaldırdı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, hukuksal süreci değerlendirerek, şunları söyledi:

Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi ve AKP il Başkan Yardımcısı olan Verimlilik Vakfı Başkanı kentin hakkını ve hukukunu mu koruyor?

“Araştırmalarımız sonucunda bu plan değişiklikleriyle kamunun en değerli arazisi ve küçük bir koruluk haline gelmiş alanı üniversite alanına çevrildiğini ve Türkiye Verimlilik Vakfı’na tahsis edildiğini tespit ettik. Verimlilik Vakfı Başkanı aynı zamanda AKP Ankara İl Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi. Kentin hakkını ve hukukunu korumakla yükümlü Kent Konseyinde Verimlilik vakfı başkanının neyi koruduğu da tartışmalı.  Bu durum bile kent topraklarının vakıflar aracılığı ile nasıl peşkeş çekildiğini göstermekte. Bilkent’teki 35 bin 435 metrekarelik kamusal alanında Türkiye Verimlilik Vakfı’na tahsis edilmesi, üniversite alanına dönüştürülerek, emsalinin arttırılması vakfın kurduğu üniversitenin 3 fakültesinin burada yapılması çok manidardır. Plan değişikliğini yargıya taşıdık şu an hukuksal süreç devam ediyor. Ankara 5. Bölge İdare Mahkemesi itirazımız sonucunda yürütmeyi durdurma istemine ilişkin red kararını bozdu."

Candan, “Kent topraklarının vakıflar aracılığıyla talan edilmesini yakından takip etmeye ve hukuksal süreçlere taşımaya devam edeceğiz” dedi.


Toplam Görüntülenme : 1048
Kategori Haberleri

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cebeci İnönü Stadyumu’nun yıkılarak millet bahçesi ve cami yapılmasını yargıya taşıyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyetin planlama ve kentleşme politikalarının bellek ve simge  mekanlarından olan Cebeci Stadyumu’nun yıkılarak, alanına millet bahçesi ve cami yapılmasına tepki gösterdi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, millet bahçesi ve cami yapılmasına ilişkin, 30 Ekim tarihinde Çevre Şehircilik Bakanlığı’nda askıya çıkartılan planı yargıya taşıyor.
13 Kasım 2020
Mimarlardan Mamak’ta çifte yargı zaferi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Mamak’ta daha önce terminal alanı olan alanda planlamaya ve kamu yararına aykırı şekilde yapılan plan değişikliğini ve Mamak’ta açık yeşil ve donatı alanında nüfus yoğunluğunu artıracak kamu yararına aykırı yapılaşmayı yargıya taşımıştı.
10 Kasım 2020
GÜVEN PARK FİKRİ TAKİBİNDEYİZ
Şubemiz, 2018 yılında onaylanmış olan KANİP ile ilgili olarak 2863 sayılı kanuna aykırı bir planlama süreci işletilmesi nedeniyle dava açılmış ve Ankara 7.İdare Mahkemesinin 2019/219 E.2020/129 K. İle dava konusu işlemin iptaline karar vermiştir.
10 Kasım 2020
102 örgütten, ‘’Saraçoğlu hepimizin, Saraçoğlu Mahallesi’ndeki hukuksuz süreci durdurun’’ çağrısı
Meslek örgütleri,  sendikalar, siyasi partiler, gazeteci örgütlenmeleri, dernekler ve vakıflar platformların oluşturduğu 102 örgüt, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Saraçoğlu Mahallesi için,  ‘’Saraçoğlu Mahallesi hepimizin’’ çağrısı yaptı.
26 Ekim 2020

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!