GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Emlak GYO, Saraçoğlu’nu katletmek için restorasyon skandallarıyla ünlü firmayla sözleşme imzaladı

Emlak GYO, Saraçoğlu’nu katletmek için restorasyon skandallarıyla ünlü firmayla sözleşme imzaladı

Mimarlar, “Pandemi günlerinde rant peşinde koşan kovid fırsatçılarının Saraçoğlu’nu katletmesine izin vermeyeceğiz”

Ankara’da kent merkezindeki ender nefes alma mekanlarından olan tehdit altındaki Saraçoğlu Mahallesi’ne yönelik saldırılar devam ediyor.  Pandemi sürecinde millet can derdindeyken Saraçoğlu’nda ağaç katliamı yapan, Saraçoğlu’nu otopark olarak kullanan kovid fırsatçıları katletme ısrarını sürdürüyor.

Saraçoğlu’nun korunması için mücadele eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş’nin,  yüklenici  firma Güryapı Restorasyon Taah. ve Tic. A.Ş. ile sözleşme bedeli 364.250.000,00 TL+ KDV' olan Ankara Çankaya Saraçoğlu Konut ve Ticaret İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İnşaatı İşleri sözleşmesini imzaladığını bildirdi. Saraçoğlu’na ilişkin tüm süreci titizlikle takip eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ağaçlarıyla, yapılarıyla ve tüm alanıyla tescilli kültür varlığı olan Saraçoğlu’nda konut ve ticaret inşaları için sözleşme imzalanmasına sert tepki gösterdi.

Bu sözleşme Saraçoğlu’nun katledileceğinin göstergesidir

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Bir çivi dahi çakılmaması gereken tescilli kültür varlığı olan Saraçoğlu için restorasyon skandallarıyla ünlü bir firma ile sözleşme imzalanması, Saraçoğlu’nun katledileceğinin göstergesidir. Bu firma Huber Köşkü ve tarihi camilerde yaptığı restorasyon skandallarıyla haber olmuştur.  Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda sözleşmeye ilişkin bilgiler verilmiştir. Sözleşmeyi acilen yargıya taşıyacağız ve kamusal nefes alanımız olan Saraçoğlu’nu rant uğruna tarumar etmelerine izin vermeyeceğiz.”

Tüm Ankaralılar Saraçoğlu’na sahip çıkmalıdır

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Saraçoğlu’nun altına otopark, üstüne otel ve yeni yapılanma öneren proje için koruma kurulu kararını yargıya taşımıştık. Plana ilişkin ve projelerin onaylanmasına ilişkin koruma kurul kararlarına davalarımız devam ederken, parçacıl şekilde sürece müdahale ediyorlar. Saraçoğlu’nun bütüncül ve kent içerisindeki konumunun ortak akılla üretilecek bir koruma amaçlı imar planı ile ele alınması gerekir. Cumhuriyetin ilk toplu konut alanı olan Saraçoğlu Mahallesi kent merkezinde nefes alanımızdır. Pandemi sürecinde bütün nefes alanlarımıza ilişkin bu saldırılara karşı direnmeye devam edeceğiz. Kentin soluğunun kesilmesine izin vermeyeceğiz. Koruma kurulu da bu süreçte korumama kurulu olarak hareket etmiştir. Tüm süreçler yakın takibimizdedir.”

Candan, Saraçoğlu sahipsiz değildir. Saraçoğlu’na toplumsal olarak sahip çıkmalıyız. Burası kamusal nefes alanımızdır. Kentte açık yeşil alanlara büyük ihtiyacımız bugünlerde de, tüm Ankaralıların  Saraçoğlu’na sahip çıkması gerekmektedir. Ankara’nın ‘bize ait’ en önemli kamusal mekânı olan Saraçoğlu Mahallesi’ne sahip çıkılmalı, altına otopark yapılmadan, taşıdığı tüm değerlerle mahalle korunarak, kamusal kullanıma kazandırmalı ve gelecek kuşaklara aktarılmalıdır. Saraçoğlu Mahallesi nefesimiz, geleceğimiz, geçmişimiz, Cumhuriyet değerimizdir. Yok edilmesine göz yummayacağız.”


Toplam Görüntülenme : 737
Kategori Haberleri

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cebeci İnönü Stadyumu’nun yıkılarak millet bahçesi ve cami yapılmasını yargıya taşıyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyetin planlama ve kentleşme politikalarının bellek ve simge  mekanlarından olan Cebeci Stadyumu’nun yıkılarak, alanına millet bahçesi ve cami yapılmasına tepki gösterdi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, millet bahçesi ve cami yapılmasına ilişkin, 30 Ekim tarihinde Çevre Şehircilik Bakanlığı’nda askıya çıkartılan planı yargıya taşıyor.
13 Kasım 2020
Mimarlardan Mamak’ta çifte yargı zaferi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Mamak’ta daha önce terminal alanı olan alanda planlamaya ve kamu yararına aykırı şekilde yapılan plan değişikliğini ve Mamak’ta açık yeşil ve donatı alanında nüfus yoğunluğunu artıracak kamu yararına aykırı yapılaşmayı yargıya taşımıştı.
10 Kasım 2020
GÜVEN PARK FİKRİ TAKİBİNDEYİZ
Şubemiz, 2018 yılında onaylanmış olan KANİP ile ilgili olarak 2863 sayılı kanuna aykırı bir planlama süreci işletilmesi nedeniyle dava açılmış ve Ankara 7.İdare Mahkemesinin 2019/219 E.2020/129 K. İle dava konusu işlemin iptaline karar vermiştir.
10 Kasım 2020
102 örgütten, ‘’Saraçoğlu hepimizin, Saraçoğlu Mahallesi’ndeki hukuksuz süreci durdurun’’ çağrısı
Meslek örgütleri,  sendikalar, siyasi partiler, gazeteci örgütlenmeleri, dernekler ve vakıflar platformların oluşturduğu 102 örgüt, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Saraçoğlu Mahallesi için,  ‘’Saraçoğlu Mahallesi hepimizin’’ çağrısı yaptı.
26 Ekim 2020

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!