GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Emlak GYO, Saraçoğlu’nu katletmek için restorasyon skandallarıyla ünlü firmayla sözleşme imzaladı

Emlak GYO, Saraçoğlu’nu katletmek için restorasyon skandallarıyla ünlü firmayla sözleşme imzaladı

Mimarlar, “Pandemi günlerinde rant peşinde koşan kovid fırsatçılarının Saraçoğlu’nu katletmesine izin vermeyeceğiz”

Ankara’da kent merkezindeki ender nefes alma mekanlarından olan tehdit altındaki Saraçoğlu Mahallesi’ne yönelik saldırılar devam ediyor.  Pandemi sürecinde millet can derdindeyken Saraçoğlu’nda ağaç katliamı yapan, Saraçoğlu’nu otopark olarak kullanan kovid fırsatçıları katletme ısrarını sürdürüyor.

Saraçoğlu’nun korunması için mücadele eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş’nin,  yüklenici  firma Güryapı Restorasyon Taah. ve Tic. A.Ş. ile sözleşme bedeli 364.250.000,00 TL+ KDV' olan Ankara Çankaya Saraçoğlu Konut ve Ticaret İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İnşaatı İşleri sözleşmesini imzaladığını bildirdi. Saraçoğlu’na ilişkin tüm süreci titizlikle takip eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ağaçlarıyla, yapılarıyla ve tüm alanıyla tescilli kültür varlığı olan Saraçoğlu’nda konut ve ticaret inşaları için sözleşme imzalanmasına sert tepki gösterdi.

Bu sözleşme Saraçoğlu’nun katledileceğinin göstergesidir

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Bir çivi dahi çakılmaması gereken tescilli kültür varlığı olan Saraçoğlu için restorasyon skandallarıyla ünlü bir firma ile sözleşme imzalanması, Saraçoğlu’nun katledileceğinin göstergesidir. Bu firma Huber Köşkü ve tarihi camilerde yaptığı restorasyon skandallarıyla haber olmuştur.  Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda sözleşmeye ilişkin bilgiler verilmiştir. Sözleşmeyi acilen yargıya taşıyacağız ve kamusal nefes alanımız olan Saraçoğlu’nu rant uğruna tarumar etmelerine izin vermeyeceğiz.”

Tüm Ankaralılar Saraçoğlu’na sahip çıkmalıdır

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Saraçoğlu’nun altına otopark, üstüne otel ve yeni yapılanma öneren proje için koruma kurulu kararını yargıya taşımıştık. Plana ilişkin ve projelerin onaylanmasına ilişkin koruma kurul kararlarına davalarımız devam ederken, parçacıl şekilde sürece müdahale ediyorlar. Saraçoğlu’nun bütüncül ve kent içerisindeki konumunun ortak akılla üretilecek bir koruma amaçlı imar planı ile ele alınması gerekir. Cumhuriyetin ilk toplu konut alanı olan Saraçoğlu Mahallesi kent merkezinde nefes alanımızdır. Pandemi sürecinde bütün nefes alanlarımıza ilişkin bu saldırılara karşı direnmeye devam edeceğiz. Kentin soluğunun kesilmesine izin vermeyeceğiz. Koruma kurulu da bu süreçte korumama kurulu olarak hareket etmiştir. Tüm süreçler yakın takibimizdedir.”

Candan, Saraçoğlu sahipsiz değildir. Saraçoğlu’na toplumsal olarak sahip çıkmalıyız. Burası kamusal nefes alanımızdır. Kentte açık yeşil alanlara büyük ihtiyacımız bugünlerde de, tüm Ankaralıların  Saraçoğlu’na sahip çıkması gerekmektedir. Ankara’nın ‘bize ait’ en önemli kamusal mekânı olan Saraçoğlu Mahallesi’ne sahip çıkılmalı, altına otopark yapılmadan, taşıdığı tüm değerlerle mahalle korunarak, kamusal kullanıma kazandırmalı ve gelecek kuşaklara aktarılmalıdır. Saraçoğlu Mahallesi nefesimiz, geleceğimiz, geçmişimiz, Cumhuriyet değerimizdir. Yok edilmesine göz yummayacağız.”


Toplam Görüntülenme : 56
Kategori Haberleri

Mimarlardan bakanlığa: ‘’Saraçoğlu bilgi ve belgelerini mahkemeye gönderin, hukuksal süreci geciktirmeyin’’ uyarısı
Mimarlar:  Hukuksal süreci uzatarak Saraçoğlu’nu katletmenize izin vermeyeceğiz
15 Eylül 2020
Mimarlar, Adnan Kahveci Parkı’nı betonlaştıran ihaleyi yargıya taşıdı
Yenimahalle’deki Adnan Kahveci Parkı’nın betonlaştırılmaması için mücadele eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ihale ile parkı ticari yapılaşmaya açan Yenimahalle Belediyesi’ne dava açtı.
10 Eylül 2020
Emlak GYO, Saraçoğlu’nu katletmek için restorasyon skandallarıyla ünlü firmayla sözleşme imzaladı
Mimarlar, “Pandemi günlerinde rant peşinde koşan kovid fırsatçılarının Saraçoğlu’nu katletmesine izin vermeyeceğiz”

04 Eylül 2020
Mimarlar İller Bankası’nı sıkı takibe aldı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Cumhuriyet’in planlı kalkınmada örnek kuruluşu İller Bankası’nın arazilerinin ve binalarının talanına karşı verdiği hukuksal mücadele sonuç veriyor.
24 Ağustos 2020

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!