GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar, Büyükşehir Belediyesi ile Hıdırlıktepe- Atıfbey- İsmetpaşa Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında görüş alışverişinde bulundu

Mimarlar, Büyükşehir Belediyesi ile Hıdırlıktepe- Atıfbey- İsmetpaşa Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında görüş alışverişinde bulundu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm ve Özel Projeler Daire Başkanlığı bünyesinde Hıdırlıktepe-Atıfbey-İsmetpaşa Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında bilgilendirme ve görüş alışverişi amaçlı online toplantı gerçekleştirildi.

Meslek Odaları, belediye yetkilileri ve öğretim üyelerinin de katılımıyla gerçekleşen toplantıya Mimarlar Odası Ankara Şubesi adına Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan katıldı. Toplantıda belediye yetkililerin bilgilendirme yaptığı kentsel dönüşüm projesi hakkında katılımcılar görüşlerini bildirdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,  bir önceki plana göre yeşil alanların arttırılması konut ve ticaret alanlarının azaltılmasının önemli olduğunu ancak planın bütüncül ele alınması gerekliliğinin altını çizdi. 

Candan görüşlerini şöyle aktardı:

“Bölgedeki tarihi, kültürel ve değerlerin korunarak planlama çevresindeki Hacıbayram Ulus Tarihi Kent Merkezi ve Ankara Kalesi ile birlikte ele alınmalıdır.  Önerilen plan değişikliği ile sadece Hıdırlıktepe’nin bir bölümünde yoğunluk azaltılması ve yeşil alan arttırılmasına gidilmiş,  ancak Yenidoğan ve Örnek Mahallesi tarafına kaydırılan yapılaşma bir duvar oluşturacaktır. Atıf Bey, İsmet Paşa Mahallesi, Ulus Tarihi Kent Merkezi ve Ankara Kalesi ile birlikte bütüncül ele alınmalıdır. Kentsel ve arkeolojik sit alanlarının bulunduğu bölge, birlikte değerlendirilmelidir. Bugün Ulus Tarihi Kent Merkezinde Koruma Amaçlı İmar Planı yok, öncelik sıralaması yapacaksak, bu planın yapılması gerekliliktir.  Kentte yaşayanların kentin coğrafyasını yaşama hakkı vardır, coğrafyanın özgünlüğünün korunması önemlidir. Dönüşüm projeleri ile kentin doğal coğrafyası dönüşmektedir. Görüş alışverişi yapılması süreci önemlidir, kentsel dönüşüm ve Özel Projeler Daire Başkanlığı’nın çabası kıymetlidir. Plan raporları okunabilir ölçekte olmalıdır. Planlama çalışmaları konut ve ticari alanlardaki yoğunluklar ile yapılaşma koşulları vb. dokümanların tarafımıza iletilmesi durumunda daha detaylı bir bilgilendirme ve görüş önerilerimizi Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi Danışma Kurulu üyesi olan öğretim üyeleriyle birlikte hazırlayarak paylaşabiliriz.”


Toplam Görüntülenme : 3523
Kategori Haberleri

Meslek odaları: Bilirkişiler de, Güvenpark’ı yok etme planlarının hukuka aykırılığını ortaya koydu
Ankara 16. İdare Mahkemesi’ne sunulan raporda, iptal edilen planla benzer bir plan onaylanmasının mahkeme kararlarını yok saymak olduğu ifade edilerek, adeta bilim ve teknik dersi verildi.
07 Ekim 2021
Zir Vadisi’nde (Istanoz) zafer kamu yararının oldu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin arkeolojik ve doğal SİT alanı olan Zir Vadisi’nin sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı ilan edilerek yok edilmesine karşı verdiği hukuk mücadelesi zaferle sonuçlandı.
23 Eylül 2021
Meslek odaları, Büyükşehir’in ODTÜ yolu ihalesini protesto etti
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Gökçek döneminde ODTÜ’de binlerce ağaç kesilerek yapılan yolu devam ettirmesine ilişkin, ODTÜ yol yapımı için ihale edilen ormanda (Bilkent‘le açılan yolun kesiştiği yer)  basın açıklaması yaptı.
20 Eylül 2021
Bilirkişiler: Ayaş’ta tarım alanının yapılaşmaya açılması kamu yararına aykırıdır
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent’te tarım alanlarını yapılaşmaya açan plan değişikliklerini yargıya taşımaya devam ederken, bilim insanları da yargıya sundukları raporlarla Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin kamu yararı mücadelesinin haklılığını ortaya koyuyor.
20 Eylül 2021

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!