GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Saraçoğlu Mahallesi’ndeki tescilli ağaçlara telafisi imkansız zararlar veriliyor

Saraçoğlu Mahallesi'ndeki tescilli ağaçlara telafisi imkansız zararlar veriliyor

Tescilli ağaçlar, taksi duraklarının içine hapsediliyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi'ndeki tescilli ağaçlara zarar verildiğini, tescilli bitki gruplarının taksi durağı gibi yapılarla istila edildiğini bildirdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Saraçoğlu Mahallesi Kumrular Sokak'taki tescilli ağaçlar taksi duraklarının içine hapsedilmiş, üzerlerine ilanlar asılarak zarar verilmiştir. Sözde restorasyon adı altında inşai faaliyetlerle Saraçoğlu'nun değerleri yok edilirken, Saraçoğlu Mahallesi'ndeki tescilli ağaçlara telafisi imkansız zararlar verilmektedir. Koruma Kurulu'nu göreve davet ediyoruz" dedi.

 

 Koruma Kurulu acilen harekete geçmeli, tescilli ağaçları korumaya almalıdır

 Candan, sözlerine şöyle devam etti:

"Çevre Şehir İl Müdürlüğü'ne ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na resmi yazıyla başvurarak, Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulunun 14.4.1979 tarih ve A-1610, 08.06.1979 gün ve A-1674, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 02.03.2993 tarih ve 2877 sayılı kararı ile Kentsel SİT olarak belirlenen Namık Kemal Mahallesi'nde (Saraçoğlu Mahallesi) bitki varlığı ile ilgili yaptığımız tespitlerde, tescilli ağaçların yaşamsal durumları  ile ilgili gelinen son durumun endişe verici olduğunu bildirdik. Kentsel SİT statüsü altında Saraçoğlu Mahallesi'nde de bulunan tüm bitki örtüsü koruma altındadır. Koruma Kurulu acilen harekete geçmelidir"

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

"Saraçoğlu Mahallesi tescilli bitki varlıklarının yapı grupları (taksi durağı vb) ile istila edilmesine hemen son verilmelidir. Kuruldan, gerekli müdahalenin yapılarak tescilli bitki varlığının zarar görmemesini sağlayacak önlemleri tesis etmesini ve Bilgi Edinme Kanunu gereğince  tarafımıza bilgi verilmesini de talep ettik."


Toplam Görüntülenme : 5191
Kategori Haberleri

Yargı, Beytepe’de kent ulaşımını içinden çıkılmaz hale getirecek plan değişikliğinin yürütmesini durdurdu
Ankara 4. İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucunda hukuka aykırı Çankaya İlçesi, Lodumu (Beytepe Köyü) Mahallesi, 28682 ada 1 parsel Rezerv Yapı Alanı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği yürütmesini durdurdu.
11 Mayıs 2022
Saraçoğlu Mahallesi’nde yeni plan yapıldı hukuk arkadan dolanılıyor
Restorasyon adı altında inşai faaliyetlerle yok edilen Cumhuriyet’in simge değeri Saraçoğlu Mahallesi’nde rant ısrarı sürerken iki kez iptal edilen koruma amaçlı imar planında, yargının verdiği karar uygulanmıyor.
21 Nisan 2022
Yargı Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesini yapılaşmaya açan plan değişikliğini iptal etti
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Gölbaşı’nda tarım alanlarını, yaban hayatını ve ekosistemi tehdit eden plan değişikliklerine yönelik hukuksal süreçlere devam ediyor.
20 Nisan 2022
Mimarlar, Cumhuriyet’in simge yapılarından DSİ binasının yıkım ihalesini yargıya taşıdı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyetin ve Başkent’in simge değerlerinden Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlük Hizmet Binasının korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması için mücadeleyi sürdürüyor.
15 Nisan 2022

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!