GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Saraçoğlu Mahallesi’ndeki tescilli ağaçlara telafisi imkansız zararlar veriliyor

Saraçoğlu Mahallesi'ndeki tescilli ağaçlara telafisi imkansız zararlar veriliyor

Tescilli ağaçlar, taksi duraklarının içine hapsediliyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi'ndeki tescilli ağaçlara zarar verildiğini, tescilli bitki gruplarının taksi durağı gibi yapılarla istila edildiğini bildirdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Saraçoğlu Mahallesi Kumrular Sokak'taki tescilli ağaçlar taksi duraklarının içine hapsedilmiş, üzerlerine ilanlar asılarak zarar verilmiştir. Sözde restorasyon adı altında inşai faaliyetlerle Saraçoğlu'nun değerleri yok edilirken, Saraçoğlu Mahallesi'ndeki tescilli ağaçlara telafisi imkansız zararlar verilmektedir. Koruma Kurulu'nu göreve davet ediyoruz" dedi.

 

 Koruma Kurulu acilen harekete geçmeli, tescilli ağaçları korumaya almalıdır

 Candan, sözlerine şöyle devam etti:

"Çevre Şehir İl Müdürlüğü'ne ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na resmi yazıyla başvurarak, Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulunun 14.4.1979 tarih ve A-1610, 08.06.1979 gün ve A-1674, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 02.03.2993 tarih ve 2877 sayılı kararı ile Kentsel SİT olarak belirlenen Namık Kemal Mahallesi'nde (Saraçoğlu Mahallesi) bitki varlığı ile ilgili yaptığımız tespitlerde, tescilli ağaçların yaşamsal durumları  ile ilgili gelinen son durumun endişe verici olduğunu bildirdik. Kentsel SİT statüsü altında Saraçoğlu Mahallesi'nde de bulunan tüm bitki örtüsü koruma altındadır. Koruma Kurulu acilen harekete geçmelidir"

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

"Saraçoğlu Mahallesi tescilli bitki varlıklarının yapı grupları (taksi durağı vb) ile istila edilmesine hemen son verilmelidir. Kuruldan, gerekli müdahalenin yapılarak tescilli bitki varlığının zarar görmemesini sağlayacak önlemleri tesis etmesini ve Bilgi Edinme Kanunu gereğince  tarafımıza bilgi verilmesini de talep ettik."


Toplam Görüntülenme : 667
Kategori Haberleri

Meslek odaları: Bilirkişiler de, Güvenpark’ı yok etme planlarının hukuka aykırılığını ortaya koydu
Ankara 16. İdare Mahkemesi’ne sunulan raporda, iptal edilen planla benzer bir plan onaylanmasının mahkeme kararlarını yok saymak olduğu ifade edilerek, adeta bilim ve teknik dersi verildi.
07 Ekim 2021
Zir Vadisi’nde (Istanoz) zafer kamu yararının oldu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin arkeolojik ve doğal SİT alanı olan Zir Vadisi’nin sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı ilan edilerek yok edilmesine karşı verdiği hukuk mücadelesi zaferle sonuçlandı.
23 Eylül 2021
Meslek odaları, Büyükşehir’in ODTÜ yolu ihalesini protesto etti
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Gökçek döneminde ODTÜ’de binlerce ağaç kesilerek yapılan yolu devam ettirmesine ilişkin, ODTÜ yol yapımı için ihale edilen ormanda (Bilkent‘le açılan yolun kesiştiği yer)  basın açıklaması yaptı.
20 Eylül 2021
Bilirkişiler: Ayaş’ta tarım alanının yapılaşmaya açılması kamu yararına aykırıdır
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent’te tarım alanlarını yapılaşmaya açan plan değişikliklerini yargıya taşımaya devam ederken, bilim insanları da yargıya sundukları raporlarla Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin kamu yararı mücadelesinin haklılığını ortaya koyuyor.
20 Eylül 2021

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!