GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Saraçoğlu Mahallesi’ndeki tescilli ağaçlara telafisi imkansız zararlar veriliyor

Saraçoğlu Mahallesi'ndeki tescilli ağaçlara telafisi imkansız zararlar veriliyor

Tescilli ağaçlar, taksi duraklarının içine hapsediliyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi'ndeki tescilli ağaçlara zarar verildiğini, tescilli bitki gruplarının taksi durağı gibi yapılarla istila edildiğini bildirdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Saraçoğlu Mahallesi Kumrular Sokak'taki tescilli ağaçlar taksi duraklarının içine hapsedilmiş, üzerlerine ilanlar asılarak zarar verilmiştir. Sözde restorasyon adı altında inşai faaliyetlerle Saraçoğlu'nun değerleri yok edilirken, Saraçoğlu Mahallesi'ndeki tescilli ağaçlara telafisi imkansız zararlar verilmektedir. Koruma Kurulu'nu göreve davet ediyoruz" dedi.

 

 Koruma Kurulu acilen harekete geçmeli, tescilli ağaçları korumaya almalıdır

 Candan, sözlerine şöyle devam etti:

"Çevre Şehir İl Müdürlüğü'ne ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na resmi yazıyla başvurarak, Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulunun 14.4.1979 tarih ve A-1610, 08.06.1979 gün ve A-1674, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 02.03.2993 tarih ve 2877 sayılı kararı ile Kentsel SİT olarak belirlenen Namık Kemal Mahallesi'nde (Saraçoğlu Mahallesi) bitki varlığı ile ilgili yaptığımız tespitlerde, tescilli ağaçların yaşamsal durumları  ile ilgili gelinen son durumun endişe verici olduğunu bildirdik. Kentsel SİT statüsü altında Saraçoğlu Mahallesi'nde de bulunan tüm bitki örtüsü koruma altındadır. Koruma Kurulu acilen harekete geçmelidir"

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

"Saraçoğlu Mahallesi tescilli bitki varlıklarının yapı grupları (taksi durağı vb) ile istila edilmesine hemen son verilmelidir. Kuruldan, gerekli müdahalenin yapılarak tescilli bitki varlığının zarar görmemesini sağlayacak önlemleri tesis etmesini ve Bilgi Edinme Kanunu gereğince  tarafımıza bilgi verilmesini de talep ettik."


Toplam Görüntülenme : 7820
Kategori Haberleri

Mimarlar, Atatürk Orman Çiftliği’ni “Beştepe Millet Ormanı” yapan ihaleyi yargıya taşıdı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Orman İşletme Müdürlüğü’nün Atatürk Orman Çiftliği alanında Beştepe Millet Ormanı Sosyal Donatılar İnşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi Yapım İşi İhalesi adı altında ihaleye çıkmasını yargıya taşıdı.
09 Ağustos 2022
Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planlarında Bir İptal Daha…
Candan: ”Saraçoğlu Mahallesi’nde yargı kararlarını arkadan dolanarak hukuksuz ve dayanaksız plan yapan uygulayan tüm kurumlar ve kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacağız.”
05 Temmuz 2022
Yargı: Numune Hastanesi taşınmaz kültür varlığıdır, tescil edilmelidir
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet döneminin simgesel sağlık yapılarından olan tehdit altındaki Ankara Numune Hastanesi’nin işlevini koruyarak korunması için mücadeleyi sürdürüyor.
15 Haziran 2022
Adnan Kahveci Parkı’nda yapılaşma ısrarı devam ediyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, daha önce Yenimahalle Belediyesi tarafından ticari yapılaşmaya açılmak istenen Adnan Kahveci Parkı’nın şimdi de Büyükşehir Belediyesi tarafından rekreasyon düzenleme işi adı altında betonlaştırılmaya çalışıldığını bildirdi.
14 Haziran 2022

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!