GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar: Evkaf Apartmanı’nda koruma kurulu kararları uygulanmalı

Mimarlar:  Evkaf Apartmanı’nda koruma kurulu kararları uygulanmalı

 Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  görsel tehdit altındaki Ulus Altındağ’da Küçük Tiyatro’nun olduğu II. Vakıf Apartmanı’nın (Evkaf Apartmanı) korunması için mücadeleye devam ediyor.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne resmi yazı yazarak cephe ve tarihi dokusu ile son derece uyumsuz bir ticari işletmenin, yer almasına uygun görüş verip verilmediğini sorgulamıştı.

Koruma Kurulu:  Kebapçıda izinsiz uygulamalar devam ediyor, izin alınmadı

Koruma kurulu, yapının Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkisinde olduğu bilgisini vererek, zemin katta yer alan kebapçı olarak kullanılan kısımdaki izinsiz uygulamaların devam ettiğini belirtti.

Koruma Kurulu cevap yazısında şu ifadelere yer verildi:

“Kurul kararı ile onaylı 1996 tarihli restorasyon projesinin ardından yıllar içinde katlarda yapılan uygulamalarda yönelik değerlendirmelerin sağlıklı yapılabilmesi ve müdahalelere  karar verilebilmesi için güncel rölöve çizimleri ile restitüsyon  projelerinin hazırlanarak kurulumuza iletilmesinin halinde konunun yeniden değerlendirilebileceğine  tescilli yapıda her türlü inşai ve fiziki müdahale  öncesinde ve bakım, onarım ihtiyacı olması halinde öncelikle kurulumuzdan izin alınması gerektiğinin ilgililere hatırlatılmasına, zemin kattaki kebapçı olarak kullanılan restoran  kısmında yapılan izinsiz  bacanın ön ve sağ cephesinde yer lan tabelaların ve sağ yan cepheye bitişik olarak yapılan  etrafı camla  kapalı olan sundurmanın   kaldırılmasına; söz konusu kısmın Ankara Yenileme Alanı Kültür ve Tabiat Varlıklarını  Bölge Kurulu’nu 07.03.2008 tarih ve 131 sayılı kararı ile onaylı projesine  uygun hale getirilmesine onaylı projeye uygun hale getirildiğine ilişkin rapor ve fotoğrafların kurulumuza iletilmesi gerektiğine karar verildi.”

Vakıflar Müdürlüğü Koruma Kurulu kararını acilen uygulamalıdır

Kurulun gönderdiği kararları değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,  “Erken Cumhuriyet Dönemi mimari mirasın özgün örneklerinden olan Evkaf Apartmanı için Koruma Kurulunun kararları ortadayken bu kararların uygulanmaması, ve uygunsuz durumların kaldırılmaması devlet sistematiğinin ne hale  geldiğinin göstergesidir” dedi.

Candan sözlerine şöyle devam etti:

“Evkaf Apartmanı’nın mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde bulunuyor. Evkaf Apartmanı’nın giriş katının kime kiralandığının ya da tahsis edildiği konusunda Vakıflar Genel Müdürlüğü açıklama yapmalıdır. Bilindiği üzere TÜGVA’nın ülkenin farklı yerlerinde valiliklerden ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden öğrenci yurdu, halk eğitim binası gibi yerleri talep ettiği ve bunların TÜGVA temsilciliklerine dönüştürüldüğü ortaya çıkmışken tarihi kültür varlıklarımızın gerici vakıflara peşkeş çekilmesine seyirci kalmayacağız. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nü Kültür Bakanlığı Koruma Kurulu kararını acilen uygulamaya davet ediyoruz.”


Toplam Görüntülenme : 7094
Kategori Haberleri

Yargı Kıbrıs Vadisi’ni tehdit eden plan değişikliklerini de iptal etti, vadi kesin olarak kurtuldu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucunda,  Kıbrıs Vadisi’nin statü değişikliği ile yok edilmesine izin vermeyen Ankara 11. İdare Mahkemesi yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan doğa harikası Kıbrıs Vadisi’ne ilişkin plan değişikliklerini de iptal etti.
11 Ekim 2022
Mimarlar, Atatürk Orman Çiftliği’ni “Beştepe Millet Ormanı” yapan ihaleyi yargıya taşıdı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Orman İşletme Müdürlüğü’nün Atatürk Orman Çiftliği alanında Beştepe Millet Ormanı Sosyal Donatılar İnşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi Yapım İşi İhalesi adı altında ihaleye çıkmasını yargıya taşıdı.
09 Ağustos 2022
Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planlarında Bir İptal Daha…
Candan: ”Saraçoğlu Mahallesi’nde yargı kararlarını arkadan dolanarak hukuksuz ve dayanaksız plan yapan uygulayan tüm kurumlar ve kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacağız.”
05 Temmuz 2022
Yargı: Numune Hastanesi taşınmaz kültür varlığıdır, tescil edilmelidir
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet döneminin simgesel sağlık yapılarından olan tehdit altındaki Ankara Numune Hastanesi’nin işlevini koruyarak korunması için mücadeleyi sürdürüyor.
15 Haziran 2022

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!