GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar Odası kent politikalarını değerlendirdi

Mimarlar Odası kent politikalarını değerlendirdi 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Ankara’daki kentsel politikaları düzenlediği basın toplantısı ile değerlendirdi. Alışveriş festivali’nden kentsel dönüşüme kadar geniş bir yelpazede yapılan değerlendirmede Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ve Ankara Şube Sekreteri Tezcan Karakuş Candan görüş bildirdi.  

Ankara Alışveriş Festivali - Shopping Fest: 

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e seslenerek,  “Ankara Alışveriş Festivali'nin ticari hedeflerine ulaşıp ulaşmadığı? 1 milyon turistin beklendiği Alış veriş Festivali nedeni ile kaç kişinin Ankara’ya giriş çıkış yaptığı? Alış veriş hacminin geçmiş yıllara göre genişleyip genişlemediği ne kadar genişlediği? Bu tür bir projede kullanılanlar bizim vergilerimiz, kamu kaynaklarının gereksiz yere harcanıp harcanmadığını Büyükşehir Belediyesi açıklamalıdır. Bunların cevabını Melih Gökçek’ten bekliyoruz. ”  İfadelerine yer verdi. 

Afet Yasası ve Kentsel Dönüşüm:  

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, Kentsel dönüşümde önceki uygulamaları hatırlatarak, Kentsel dönüşüm çalışmalarının başladığı her yerde huzursuzluk olduğunu dile getirdi. “İlk olarak İstanbul’da başlayan kentsel dönüşüm çalışmalarını Ankara’da takipçisi olacağız, Kentsel dönüşüm ile kimseyi yerinden etmediklerini söylüyorlar, oysa ki kimsenin yerinde kaldığı yok. Hak sahipleri küçücük alanlarda yaşamaya mahkum ediliyor, Birçok insan mağdur edildi. Dava açsanız da süreç devam ediyor, yürütmeyi durdurma kararı alınamıyor, dava sonuçlandığında da iş işten geçmiş oluyor. Kentsel dönüşümün girdiği her yerde huzursuzluk var. Yakınlarda, Dikmen’de ciddi müdahalelerin olacağını düşünüyoruz, insanların barınma hakkını savunmaya devam edeceğiz”  dedi. 

Hakkan’ın ardından söz alan Tezcan Karakuş Candan kentsel dönüşüm uygulamalarını eleştirerek “ İnsanların evlerine, yaşam alanlarına kadar müdahale söz konusu, ‘Evlerini yıktırmak isterlerse hemen başlayacağız, istemezlerse biz yıkacağız’ demek, insanlara aba altından sopa göstermektir.  İnsanlardaki huzursuzluğu çoğaltıyorlar, bu yapılanlar, mücadeleyi de çoğaltacaktır” şeklinde konuştu.

Eymir Gölü:  

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in Büyük Ankara Festivali’nde Eymir Gölü'nün halka açılması ile ilgili düzenlediği ankete değinen  Hakkan şunları söyledi: 

"Eymir, halka açık bir alandır, trafiğe kapalıdır.  Melih Gökçek’in halka açmak değil yapılaşmaya açma çabaları var.  Burada rant politikası yatıyor. Bu arazi ODTÜ’ye aittir, bunun üzerinden anket yaparak, cevabı belli olan sorularla, Eymir Gölü halka açılsın mı? Diyerek bir rant projesinin adımını atmak doğru değil.  Anket yapıyorsan bile bilimsel verileri olmalıdır. ODTÜ'den yol geçirmek çok akılsızca bir öneridir. Yeşil alan korunmalıdır." 

Candan ise Eymir Gölü üzerindeki anket tartışmalarına dair “  ODTÜ arazisinin ortasından yol geçilsin mi diye tek taraflı referandum olmaz. Bizler, Sıhhıye’deki konutu bahçesi yeşil, Büyükşehir’in elinden alınsın, halka açılsın diyebilir miyiz? ODTÜ’nün arazisi, ya da herhangi bir arazi  Ahmet’in elinden alınsın, Mehmet’e verilsin diye bir anket olmaz, bilimsellikten uzaktır” dedi. 

Ankara’daki Metro göçüğüne dair “bombanın üzerinde geziyoruz” yorumunu yapan Candan, AOÇ’ye de değinerek İmza kampanyasında toplanan imzaların, Cumhurbaşkanı’na iletileceğini söyleyerek, henüz Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den randevu alamadıklarını belirtti.

 

 

 


Toplam Görüntülenme : 44463
Kategori Haberleri

Mimarlar ve vatandaşlar AOÇ arazilerinin konut ticaret imar planlarına ilişkin itiraz dilekçesi verdi
“AOÇ alanlarında Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı işlem tesis etmek suçtur” diyen vatandaşlar, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü önünde bir araya geldi.
09 Ekim 2019
Yine Atatürk Orman Çiftliği Yine Kiralama
Atatürk Orman Çiftliği arazilerinde 300 bin metrekare açık artırma ile kiralamaya çıkıyor.

02 Eylül 2019
Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!