GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar Odası kent politikalarını değerlendirdi

Mimarlar Odası kent politikalarını değerlendirdi 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Ankara’daki kentsel politikaları düzenlediği basın toplantısı ile değerlendirdi. Alışveriş festivali’nden kentsel dönüşüme kadar geniş bir yelpazede yapılan değerlendirmede Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ve Ankara Şube Sekreteri Tezcan Karakuş Candan görüş bildirdi.  

Ankara Alışveriş Festivali - Shopping Fest: 

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e seslenerek,  “Ankara Alışveriş Festivali'nin ticari hedeflerine ulaşıp ulaşmadığı? 1 milyon turistin beklendiği Alış veriş Festivali nedeni ile kaç kişinin Ankara’ya giriş çıkış yaptığı? Alış veriş hacminin geçmiş yıllara göre genişleyip genişlemediği ne kadar genişlediği? Bu tür bir projede kullanılanlar bizim vergilerimiz, kamu kaynaklarının gereksiz yere harcanıp harcanmadığını Büyükşehir Belediyesi açıklamalıdır. Bunların cevabını Melih Gökçek’ten bekliyoruz. ”  İfadelerine yer verdi. 

Afet Yasası ve Kentsel Dönüşüm:  

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, Kentsel dönüşümde önceki uygulamaları hatırlatarak, Kentsel dönüşüm çalışmalarının başladığı her yerde huzursuzluk olduğunu dile getirdi. “İlk olarak İstanbul’da başlayan kentsel dönüşüm çalışmalarını Ankara’da takipçisi olacağız, Kentsel dönüşüm ile kimseyi yerinden etmediklerini söylüyorlar, oysa ki kimsenin yerinde kaldığı yok. Hak sahipleri küçücük alanlarda yaşamaya mahkum ediliyor, Birçok insan mağdur edildi. Dava açsanız da süreç devam ediyor, yürütmeyi durdurma kararı alınamıyor, dava sonuçlandığında da iş işten geçmiş oluyor. Kentsel dönüşümün girdiği her yerde huzursuzluk var. Yakınlarda, Dikmen’de ciddi müdahalelerin olacağını düşünüyoruz, insanların barınma hakkını savunmaya devam edeceğiz”  dedi. 

Hakkan’ın ardından söz alan Tezcan Karakuş Candan kentsel dönüşüm uygulamalarını eleştirerek “ İnsanların evlerine, yaşam alanlarına kadar müdahale söz konusu, ‘Evlerini yıktırmak isterlerse hemen başlayacağız, istemezlerse biz yıkacağız’ demek, insanlara aba altından sopa göstermektir.  İnsanlardaki huzursuzluğu çoğaltıyorlar, bu yapılanlar, mücadeleyi de çoğaltacaktır” şeklinde konuştu.

Eymir Gölü:  

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in Büyük Ankara Festivali’nde Eymir Gölü'nün halka açılması ile ilgili düzenlediği ankete değinen  Hakkan şunları söyledi: 

"Eymir, halka açık bir alandır, trafiğe kapalıdır.  Melih Gökçek’in halka açmak değil yapılaşmaya açma çabaları var.  Burada rant politikası yatıyor. Bu arazi ODTÜ’ye aittir, bunun üzerinden anket yaparak, cevabı belli olan sorularla, Eymir Gölü halka açılsın mı? Diyerek bir rant projesinin adımını atmak doğru değil.  Anket yapıyorsan bile bilimsel verileri olmalıdır. ODTÜ'den yol geçirmek çok akılsızca bir öneridir. Yeşil alan korunmalıdır." 

Candan ise Eymir Gölü üzerindeki anket tartışmalarına dair “  ODTÜ arazisinin ortasından yol geçilsin mi diye tek taraflı referandum olmaz. Bizler, Sıhhıye’deki konutu bahçesi yeşil, Büyükşehir’in elinden alınsın, halka açılsın diyebilir miyiz? ODTÜ’nün arazisi, ya da herhangi bir arazi  Ahmet’in elinden alınsın, Mehmet’e verilsin diye bir anket olmaz, bilimsellikten uzaktır” dedi. 

Ankara’daki Metro göçüğüne dair “bombanın üzerinde geziyoruz” yorumunu yapan Candan, AOÇ’ye de değinerek İmza kampanyasında toplanan imzaların, Cumhurbaşkanı’na iletileceğini söyleyerek, henüz Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den randevu alamadıklarını belirtti.

 

 

 


Toplam Görüntülenme : 48974
Kategori Haberleri

İller Bankası malvarlığını satışa çıkarttı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, İller Bankası’nın Macunköy Tesislerinin de içinde olduğu Ankara, İstanbul, Samsun, Gaziantep ve Van'da ‘da  bulunan yaklaşık 190bin metrekarelik 23 adet taşınmazının açık arttırma ile 17 Temmuz 2020 tarihinde satılacağını duyurdu.
08 Temmuz 2020
Mimarlardan, Ankapark’ta büyük kamu zararına yol açan Gökçek hakkında bir suç duyurusu daha
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu zararına yol açılarak kapatılan Ankapark’ın maliyetine ilişkin açıklamalarda bulunan Melih Gökçek hakkında yeni bir suç duyurusunda daha bulundu. 
29 Haziran 2020
Mimarlar Millet bahçesi adı altında AKM’de devam eden talanın peşini bırakmıyor
Mimarlar, AKM Kentsel Tasarım Onayı ve Park Bahçeler kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açtı

24 Haziran 2020
Mimarlar, hukuksuzca yıkılan Kumrular İkamet Sitesi alanı cami plan değişikliğine dava açtı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, özgün mimari özellikleri olan, korunması gereken kültür varlığı niteliği taşıyan ve uzunca bir dönem Bayındırlık Bakanlığı’na hizmet veren Kumrular İkamet Sitesi mücadelesini sürdürüyor.
18 Haziran 2020

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!