GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlardan ve Candan’dan, Sinan Aygün hakkında TCK 119’dan, Kamu Kurumu Niteliğinde Meslek Örgütünün Faaliyetlerini Engellemekten Suç Duyurusu

Mimarlardan ve Candan’dan, Sinan Aygün hakkında TCK 119’dan, Kamu Kurumu Niteliğinde Meslek Örgütünün Faaliyetlerini Engellemekten  Suç Duyurusu 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Sinan Aygün hakkında TCK 119’dan, ‘Kamu Kurumu Niteliğinde Meslek Örgütünün Faaliyetlerini Engellemek’ten suç duyurusunda bulundu.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın avukatları Turgut Kazan Gökçe Bolat ve Revşan Deniz Çobanoğlu bu kapsamda yargıya başvurdu. Yapılan başvuruda,   Anayasal kuruluş olan Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile  Anayasa ve yasalarla güvence altına alınmış kamu görevi yapan Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan hakkında asılsız ithamlarda bulunan Sinan Aygün hakkında, verdiği dilekçelerle, Kamu Kurumu Niteliğinde Meslek Kuruluşlarının faaliyetlerini engellemekten Türk Ceza Kanunun 119.maddesine göre işlem başlatılması için suç duyurusunda bulunuldu. 

“TOGO İkiz Kuleleri yargı yoluyla kent suçu ilan edildi.  Sinan Aygün karara uyacağına,  Mimarlar Odasını ve başkanını hedef aldı“

Sinan Aygün’ün  sahibi olduğu Togo İkiz Kuleleri, TMMOB  Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından açılan dava sonucunda Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından  mühürlenmiş, Danıştay tarafından 100 bin metrekare haksız kazanç sağlamasına olanak sağlayan plan kararları iptal edilmiş ve TOGO İkiz Kuleleri kent suçu olarak tescillenmişti. Sinan Aygün  yargı kararıyla TOGO ikiz kulelerinin kent suçu ilan edilmesinden sonra, yargı kararlarına uymak yerine, davayı açan   Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ı hedef almış, hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.  Aygün, Anayasa’nın 135.maddesiyle kurulmuş kamu kurumu niteliğinde meslek örgütü ve kamu görevi yaptıkları kanun ve yasalarca belirlenmiş yöneticilerinin meslek kuruluşunda yaptıkları görevlerini engellemek için, Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın oda faaliyetlerinden kaynaklı Çankaya Belediyesi’ndeki işlerini ihmal ettiği ve haksız kazanç sağladığı ithamları ile İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma açılması yoluyla, Anayasanın 40.Maddesi ile güvence altına alınmış anayasal hakkının kullanılmasını engellemek  için üst üste dilekçeler vermişti.

Sinan Aygün, Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın Atatürk Orman Çiftliği mücadelesi sürecinde yazarlarından olduğu  Kaçak Saray kitabı ile ilgili Cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasıyla,  hakkında Çankaya Belediyesi’nde  disiplin soruşturması başlatılması, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin de Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu  tarafından denetlenmesi  için dilekçe vererek, hem Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin hem de kamu görevi yapan Şube Başkanı  Tezcan Karakuş Candan’ın  Anayasal haklarını kullanmalarını  engellemeye çalışmıştı. Bu gerekçeler ile Sinan Aygün hakkında Türk Ceza Kanunun 119.Maddesine göre, Kamu Kurumu Niteliğinde Meslek Kuruluşlarının faaliyetlerinin engellemesi nedeniyle sunulan  belge ve tanıklarla birlikte kamu davası açılması için suç duyurusunda bulunuldu.  


Toplam Görüntülenme : 10928
Kategori Haberleri

Bilirkişiler: AOÇ arazilerini parçalayan yol güzergahı, tarihi ve doğal kimliği yok eder
Raporu değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “ Bilirkişiler haklılığımızı ve AOÇ’nin yollarla talanını gözler önüne sermiştir. Atatürk Orman Çiftliği’nin habitatını bozan, bütünlüğünü parçalayan, kamu yararına aykırı, rant ve talan planlarının  peşini bırakmayacağız Atatürk Orman Çiftliği kırmızı çizgimiz” dedi.
28 Temmuz 2023
Mimarların mücadelesi sonucu, İmrahor Vadisi’ni katledecek planlar bir bir iptal ediliyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, İmrahor Vadisi’nin katledilmesine izin vermiyor.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi, plan değişiklikleriyle yapılaşmaya açılmak istenen İmrahor Vadisi için hukuksal mücadeleyi sürdürürken, yargı da kamu yararına aykırı plan değişikliklerini bir bir iptal ediyor.
26 Temmuz 2023
Yargı, Ulus’ta Roma Hamamı’nı tehdit eden yüksek katlı yapılaşmaya izin vermedi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ulus Tarihi Kent Merkezi’nin  değerini ve potansiyelini yok sayan plan değişikliklerini peşini bırakmıyor.
08 Haziran 2023
İktidarın Saraçoğlu Mahallesi’nde hukuksuz imar planlarına yargıdan iptal kararı
Candan: Saraçoğlu Mahallesini satmak istediler, satamadılar, yıkmak istediler, yıkamadılar. Kamusal değerini ranta açmak istediler, açamadılar. Saraçoğlu Mahallesi Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin 30 yıldır akıllı inatla sürdürdüğü mücadelenin kazanımıdır. Seçim öncesi halkımıza armağanımız olsun.
10 Mayıs 2023

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!