GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar, Cumhurbaşkanlığı’nın Kızılcahamam’da bazı alanları orman sınırları dışına çıkartmasını yargıya taşıdı

Mimarlar, Cumhurbaşkanlığı’nın  Kızılcahamam’da bazı alanları orman sınırları dışına çıkartmasını yargıya taşıdı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi  06.01.2022 tarihinde resmi gazete yayınlanan Mersin ve Ankara’da bazı alanların orman sınırları dışarısına çıkartılmasına yönelik Cumhurbaşkanlığı kararının yürütmesinin  durdurulması ve  iptali  talebiyle yargıya başvurdu.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Kızılcahamam ilçesi, Yenice ve Aksay Mahallerindeki alanların orman sınırına çıkartılmasını yargıya taşıdığını bildirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Ormanlarımızın korunması anayasal güvence altındadır.  Kızılacahamam’da Yenice ve Aksay alanlarının orman sınırları dışına çıkartılması kararı,  Anayasa’nın  63 ve 169. Maddesine, Orman kanunun ek 16.maddesine aykırıdır” dedi.

 

“Cumhurbaşkanlığı köftecileri ormanlık alandan çıkartmak yerine, köftecilerin işgaline teslim olmuştur.”

Candan şöyle devam etti:

“Orman sınırları dışına çıkartılan alanlar,  Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı içerisinde olan, köftecilerin orman alanlarını işgal ettiği alanlardır. Cumhurbaşkanlığı köftecileri ormanlık alandan çıkartmak yerine, köftecilerin işgaline teslim olmuştur. Ormanlık alanları köfteciler kullansın diye orman sınırları dışına çıkartmıştır. Cumhurbaşkanlığı’nın görevi ormanları korumaktır. Ormanları işgal eden köftecileri değil.  Bu kararla birlikte rant çevreleri tarafından Kızılcahamam’da ormanlık alanların talan edilmesinin önü açılmıştır”.

 

“Köftecilerin işgal ettiği alanın orman alanından çıkarılması hangi kamunun menfaatinedir”

 “Soğuk Su Milli Parkı Ankara'ya 78 km uzaklıktadır. Milli parkta; orman, step, çayır ve dere ekosistemi olmak üzere başlıca 4 ekosistem tipi belirlendiği, yoğunlukta olan orman ekosistemi, kendi içinde Yaprak Döken Ormanlar ve İbreli Ormanlar olmak üzere iki farklı şekilde görüldüğü, yaban domuzu, ayı, tilki, çakal, kurt, vaşak, sincap ve tavşan gibi memeli hayvanların, 160 civarında kuş türü bulunduğu, nesli tehlikede olan kara akbaba ve bazı kartal türlerinin yuva yaptığı, ormanlık alanda ayı, kurt, tilki, sansar gibi yırtıcılara; geyik, yaban domuzu, tavşan, sincap gibi memelilere rastlanıldığı, Atatürk Çamı bölgesinin, Soğuksu Milli Parkı içerisinde tarihi değer ifade eden tek yerdir. Atatürk'ün burada oturup çay içtiği ve bölgeyi Ankara’nın akciğerleri olarak yorumladığı, her yıl 16 Temmuz tarihlerinde Kızılcahamam Belediyesi ve Kızılcahamam Kaymakamlığı tarafından organize edilen “Atatürk Günü” düzenlendiği, fosil ağaç bölgesi ise yerli bitki örtüsünün tarihi anıtı olarak değerlendirilen "Fosil Ağaçları" barındırdığı da, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce verilen bilgiler arasındadır” diyen Candan ,  “Anılan ve anılamayan özellikler bakımından korunan ve milli park ilan edilen bir alanın her bir metrekaresinin değeri ve önemi tartışmasızdır. Orman Kanunu ek m.16 dayanak gösterilen alınacak tüm kararların öncelikle kamu yararı süzgecinden geçirilmesi gerekmektedir, aynı zamanda bu tip kararların uzun vadede etkileri de göz ardı edilmemelidir. Orman Kanunu Ek m.16 kapsamında adeta bir farenin kenarından köşesinden yediği bir teker peynire benzetilen orman alanları hakkında verilen tüm kararlar,  başka işgaller için emsal oluşturmakta ve işgal edilmesini kolaylaştırmaktadır. Köftecilerin işgal ettiği alanın orman alanından çıkarılması hangi kamunun menfaatinedir. Cumhurbaşkanlığı kararının telafisi mümkün olmayan zararlar verilmeden ivedilikle durdurulması gerekmektedir “ şeklinde tepkisini ifade etti.


Toplam Görüntülenme : 8729
Kategori Haberleri

İktidarın Saraçoğlu Mahallesi’nde hukuksuz imar planlarına yargıdan iptal kararı
Candan: Saraçoğlu Mahallesini satmak istediler, satamadılar, yıkmak istediler, yıkamadılar. Kamusal değerini ranta açmak istediler, açamadılar. Saraçoğlu Mahallesi Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin 30 yıldır akıllı inatla sürdürdüğü mücadelenin kazanımıdır. Seçim öncesi halkımıza armağanımız olsun.
10 Mayıs 2023
Kirmir Çayı ve çevresinin koruma statüsünü değiştiren bakanlığa bilirkişilerden ders
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, sermaye ve rant politikaları nedeniyle Başkent’te giderek azalan doğal arkeolojik yeşil alanların korunması için mücadeleyi bırakmıyor.
27 Nisan 2023
Analiz yapmadan, bilim ve teknikten uzak planlara yargı engeli
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent’te tüm plan değişikliklerini titizlikle takip ediyor. Doğal açık yeşil alanların korunması, kentte hava koridorunun yok olmaması, depreme dayanıklı yer seçimleri yapılması için kamu yararını savunmaya devam ediyor.
21 Nisan 2023
Yargı, Çayyolu’nda kamu yararına aykırı plan değişikliğinin yürütmesini durdurdu, Cumhurbaşkanlığı hala arazileri yapılaşmaya açıyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  üst ölçekli planlara aykırı, yoğunluk artıran ayrıcalıklı imar hakkı getiren plan değişikliklerini yargıya taşıyarak,  Başkentin sağlıklı kentleşmesi için mücadeleyi sürdürüyor.
24 Nisan 2023

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!