GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Ankara’daki su kirliliği hastalıklara davetiye çıkarıyor

Ankara'daki su kirliliği hastalıklara davetiye çıkarıyor

Kimya Mühendisleri Odası, Ankara’nın suyu kirli, uyarısını yaparak, suda bulunan alüminyum miktarındaki artışın sinir sistemi hastalıkları ve kemik hastalıklarına yol açtığına dikkat çekti.

Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şubesi(KMO) Ankara’nın suyunun kirli olduğunu kamuoyuna duyurdu. KMO tarafından yapılan basın açıklamasında, “Sağlık Bakanlığı Laboratuarı Ankara'nın şebeke suyunda kirlilik saptadı. Sudaki Alüminyum miktarı izin verilenin dört kat üstünde” ifadelerini kullandı. 

 “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre alüminyum için belirlenen sınır değer 200 µg/L.  200’ü aşmaması gereken değerler bir ay önceisnden, Sağlık Bakanlığına bağlı Ankara İl Halk Sağlığı Laboratuvarı tarafından  kirlilik tespit edilerek, aşağıdaki verilerle rapora yansımış.

Alüminyum miktarı 22.06.2012 tarihli rapora göre:

Çankaya'daki bir noktada                : 838.31 µg/L

Yenimahalle'deki bir noktada         : 518.58 µg/L

Mamak'taki bir noktada                   : 884.81 µg/L

Etimesgut'taki bir noktada               : 611.87 µg/L

KMO su kirliliğini açıklayarak, yönetmelik gereği, “önlemlerin alınmasını gerektiren ihlalin ciddi boyutlarda olması durumunda tüketiciler bilgilendirilir.”maddesine rağmen tüketicilerin bilgilendirilmediğinin de altını çizdi.

“Sinir sistemi hastalıklarına yol açıyor”

KMO sudaki yüksek alüminyumun insan sağlığını tehdit ettiğini vurgulayarak, “Bu alüminyum sınır değer aşımları yaklaşık bir aydır sürmektedir. Sınır değerin dört katını aşan miktarlardaki alüminyumun insan sağlığı için tehlikeli sonuçları olabilir. Yüksek miktardaki alüminyumun özellikle sinir sistemi hastalıklarına yol açabildiği bilinmektedir. Ayrıca çocuklarda hafıza kaybı, öğrenme güçlüğü gibi ciddi sonuçları olabilmektedir. Kronik böbrek rahatsızlığı olanların durumlarını kötüleştirdiği bildirilmektedir. Ayrıca vücutta alüminyum birikmesinin çeşitli kemik hastalıklarına, eklem ağrılarına, kanda eritrosit yapımında bozulmaya ve bağışıklık sisteminde hasara yol açtığı saptanmıştır. Bu nedenle Sağlık Bakanlığını ve Ankara Büyükşehir Belediyesini sudaki alüminyum kirliliği hakkında açıklama yapmaya davet ediyoruz. Ankaralılara temiz ve içilebilir suyu sağlamak Ankara Büyükşehir Belediyesinin görevidir.” İfadelerine yer verdiği basın açıklaması ile Ankaralıları uyardı.

 


Toplam Görüntülenme : 48294
Kategori Haberleri

Mimarlar ve vatandaşlar AOÇ arazilerinin konut ticaret imar planlarına ilişkin itiraz dilekçesi verdi
“AOÇ alanlarında Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı işlem tesis etmek suçtur” diyen vatandaşlar, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü önünde bir araya geldi.
09 Ekim 2019
Yine Atatürk Orman Çiftliği Yine Kiralama
Atatürk Orman Çiftliği arazilerinde 300 bin metrekare açık artırma ile kiralamaya çıkıyor.

02 Eylül 2019
Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!