GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Ankara’daki su kirliliği hastalıklara davetiye çıkarıyor

Ankara'daki su kirliliği hastalıklara davetiye çıkarıyor

Kimya Mühendisleri Odası, Ankara’nın suyu kirli, uyarısını yaparak, suda bulunan alüminyum miktarındaki artışın sinir sistemi hastalıkları ve kemik hastalıklarına yol açtığına dikkat çekti.

Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şubesi(KMO) Ankara’nın suyunun kirli olduğunu kamuoyuna duyurdu. KMO tarafından yapılan basın açıklamasında, “Sağlık Bakanlığı Laboratuarı Ankara'nın şebeke suyunda kirlilik saptadı. Sudaki Alüminyum miktarı izin verilenin dört kat üstünde” ifadelerini kullandı. 

 “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre alüminyum için belirlenen sınır değer 200 µg/L.  200’ü aşmaması gereken değerler bir ay önceisnden, Sağlık Bakanlığına bağlı Ankara İl Halk Sağlığı Laboratuvarı tarafından  kirlilik tespit edilerek, aşağıdaki verilerle rapora yansımış.

Alüminyum miktarı 22.06.2012 tarihli rapora göre:

Çankaya'daki bir noktada                : 838.31 µg/L

Yenimahalle'deki bir noktada         : 518.58 µg/L

Mamak'taki bir noktada                   : 884.81 µg/L

Etimesgut'taki bir noktada               : 611.87 µg/L

KMO su kirliliğini açıklayarak, yönetmelik gereği, “önlemlerin alınmasını gerektiren ihlalin ciddi boyutlarda olması durumunda tüketiciler bilgilendirilir.”maddesine rağmen tüketicilerin bilgilendirilmediğinin de altını çizdi.

“Sinir sistemi hastalıklarına yol açıyor”

KMO sudaki yüksek alüminyumun insan sağlığını tehdit ettiğini vurgulayarak, “Bu alüminyum sınır değer aşımları yaklaşık bir aydır sürmektedir. Sınır değerin dört katını aşan miktarlardaki alüminyumun insan sağlığı için tehlikeli sonuçları olabilir. Yüksek miktardaki alüminyumun özellikle sinir sistemi hastalıklarına yol açabildiği bilinmektedir. Ayrıca çocuklarda hafıza kaybı, öğrenme güçlüğü gibi ciddi sonuçları olabilmektedir. Kronik böbrek rahatsızlığı olanların durumlarını kötüleştirdiği bildirilmektedir. Ayrıca vücutta alüminyum birikmesinin çeşitli kemik hastalıklarına, eklem ağrılarına, kanda eritrosit yapımında bozulmaya ve bağışıklık sisteminde hasara yol açtığı saptanmıştır. Bu nedenle Sağlık Bakanlığını ve Ankara Büyükşehir Belediyesini sudaki alüminyum kirliliği hakkında açıklama yapmaya davet ediyoruz. Ankaralılara temiz ve içilebilir suyu sağlamak Ankara Büyükşehir Belediyesinin görevidir.” İfadelerine yer verdiği basın açıklaması ile Ankaralıları uyardı.

 


Toplam Görüntülenme : 53144
Kategori Haberleri

Mimarlardan, Ankapark’ta büyük kamu zararına yol açan Gökçek hakkında bir suç duyurusu daha
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu zararına yol açılarak kapatılan Ankapark’ın maliyetine ilişkin açıklamalarda bulunan Melih Gökçek hakkında yeni bir suç duyurusunda daha bulundu. 
29 Haziran 2020
Mimarlar Millet bahçesi adı altında AKM’de devam eden talanın peşini bırakmıyor
Mimarlar, AKM Kentsel Tasarım Onayı ve Park Bahçeler kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açtı

24 Haziran 2020
Mimarlar, hukuksuzca yıkılan Kumrular İkamet Sitesi alanı cami plan değişikliğine dava açtı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, özgün mimari özellikleri olan, korunması gereken kültür varlığı niteliği taşıyan ve uzunca bir dönem Bayındırlık Bakanlığı’na hizmet veren Kumrular İkamet Sitesi mücadelesini sürdürüyor.
18 Haziran 2020
Mimarlar, İller Bankası Sosyal Tesisleri’nde plan değişikliği yapılarak yapılaşmaya açılmasını yargıya taşıdı,Yargı yürütmeyi durdurma verdi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, İller Bankası Macunköy Tesisleri’nde Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum için 10 milyonluk, ithal malzemelerin kullanılarak  özel konuk evi yapılan alanın imar planı değişikliğine dava açmıştı.
17 Haziran 2020

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!