GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Ankara’daki su kirliliği hastalıklara davetiye çıkarıyor

Ankara'daki su kirliliği hastalıklara davetiye çıkarıyor

Kimya Mühendisleri Odası, Ankara’nın suyu kirli, uyarısını yaparak, suda bulunan alüminyum miktarındaki artışın sinir sistemi hastalıkları ve kemik hastalıklarına yol açtığına dikkat çekti.

Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şubesi(KMO) Ankara’nın suyunun kirli olduğunu kamuoyuna duyurdu. KMO tarafından yapılan basın açıklamasında, “Sağlık Bakanlığı Laboratuarı Ankara'nın şebeke suyunda kirlilik saptadı. Sudaki Alüminyum miktarı izin verilenin dört kat üstünde” ifadelerini kullandı. 

 “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre alüminyum için belirlenen sınır değer 200 µg/L.  200’ü aşmaması gereken değerler bir ay önceisnden, Sağlık Bakanlığına bağlı Ankara İl Halk Sağlığı Laboratuvarı tarafından  kirlilik tespit edilerek, aşağıdaki verilerle rapora yansımış.

Alüminyum miktarı 22.06.2012 tarihli rapora göre:

Çankaya'daki bir noktada                : 838.31 µg/L

Yenimahalle'deki bir noktada         : 518.58 µg/L

Mamak'taki bir noktada                   : 884.81 µg/L

Etimesgut'taki bir noktada               : 611.87 µg/L

KMO su kirliliğini açıklayarak, yönetmelik gereği, “önlemlerin alınmasını gerektiren ihlalin ciddi boyutlarda olması durumunda tüketiciler bilgilendirilir.”maddesine rağmen tüketicilerin bilgilendirilmediğinin de altını çizdi.

“Sinir sistemi hastalıklarına yol açıyor”

KMO sudaki yüksek alüminyumun insan sağlığını tehdit ettiğini vurgulayarak, “Bu alüminyum sınır değer aşımları yaklaşık bir aydır sürmektedir. Sınır değerin dört katını aşan miktarlardaki alüminyumun insan sağlığı için tehlikeli sonuçları olabilir. Yüksek miktardaki alüminyumun özellikle sinir sistemi hastalıklarına yol açabildiği bilinmektedir. Ayrıca çocuklarda hafıza kaybı, öğrenme güçlüğü gibi ciddi sonuçları olabilmektedir. Kronik böbrek rahatsızlığı olanların durumlarını kötüleştirdiği bildirilmektedir. Ayrıca vücutta alüminyum birikmesinin çeşitli kemik hastalıklarına, eklem ağrılarına, kanda eritrosit yapımında bozulmaya ve bağışıklık sisteminde hasara yol açtığı saptanmıştır. Bu nedenle Sağlık Bakanlığını ve Ankara Büyükşehir Belediyesini sudaki alüminyum kirliliği hakkında açıklama yapmaya davet ediyoruz. Ankaralılara temiz ve içilebilir suyu sağlamak Ankara Büyükşehir Belediyesinin görevidir.” İfadelerine yer verdiği basın açıklaması ile Ankaralıları uyardı.

 


Toplam Görüntülenme : 49367
Kategori Haberleri

Yargı, Bükreş Cami’nin tescil kaldırma kararının yürütmesini durdurdu
Bükreş Cami olarak bilinen Çankaya Merkez Cami’nin korunması gerekli kültür varlığı listesinden çıkartılması kararını yargıya taşıyan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne yargıdan sevindirici haber geldi. Yargı Bükreş caminin kültür varlığı tescilinin kaldırılmasını kararının yürütmesini durdurdu.
06 Aralık 2019
7. plan değişikliği yapılan Demir Kafes alanında ders veren bilirkişi raporu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu yararını savunmaya kamu israfı ve planlama ve şehircilik esaslarına karşı uygulamalara karşı yılmadan mücadele devam ediyor.
25 Kasım 2019
Mimarlardan Kapadokya için kırmızı alarm çağrısı
“Bakan bölgeye gitmişken Carus Otel ve Azeri yatırımları ile yapılan otellerin nasıl yapıldığına ve hangi yapıların imar affından yararlandığına ve maliklerinin kim olduğuna dair bilgi versin”

22 Kasım 2019
Mimarlar Saraçoğlu’nda Ankara Valiliği’ni ve Kültür Bakanlığı’nı göreve davet etti
Ankara’nın ender nefes alma mekanlarından ve Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’nde, zorla tahliyelerle insansızlaştırmaların ardından, çöküntü alanı haline getirme çabaları devam ediyor.
17 Ekim 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!