GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar, Cumhuriyet’in simge yapılarından DSİ binasının yıkım ihalesini yargıya taşıdı

Mimarlar,  Cumhuriyet’in simge yapılarından DSİ binasının yıkım ihalesini yargıya taşıdı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyetin ve Başkent’in simge değerlerinden Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlük Hizmet Binasının korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması için mücadeleyi sürdürüyor.

Daha önce yapının tescil edilmesi için Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvuran Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  DSİ binasının yıkım ihalesini yargıya taşıdı.

DSİ’nin  korunması için mücadeleyi bırakmayacağız

 

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Sürecin peşini bırakmıyoruz. Daha önce de yapının korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescili için Koruma Kurulu’na başvurmuştuk. Bu süreçte plan değişikliği yapılarak yıkılması ve yerine kat yüksekliği arttırılmış yeni bir bina yapılmasına dönük kararlar alındı. Şimdi de 1950’li yıllarda tasarlanmış en önemli mimarlık eserlerinden biri olan yapının yıkılması için Nükleer Düzenleme Kurumu tarafından ihale yapıldı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, Nükleer Düzenleme Kurumu tarafından yapılan Ankara İli Çankaya İlçesi, Yücetepe Mahallesi, 5315 Ada, 2 Parselde Bulunan DSİ Eski Yerleşkesi A Blok ve Konferans Salonu Hurda Bedeli Karşılığı Yıkım İşi ihalesinin ve ihaleye çıkış kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açtık. Anıtkabir’e yakın konumda olan,  Cumhuriyetin simge değerlerini taşıyan bir mimarlık kültürüne sahip yapıyı korumak için mücadeleyi bırakmayacağız” diye konuştu.

 

Yıkım ihalesi acilen iptal edilmeli ve yapı tescil edilmelidir

 

Candan sözlerine şöyle devam etti:

“Yapının yıkılması, ülkemiz mimarlık tarihi ve Başkent Ankara’nın kentsel kültürü ve kimliğine zarar verecektir. Bu yapının ‘kültürel bir varlık’ olarak korunmasında kamu yararı olduğu ortadadır. DSİ Binası kentin en önemli bellek mekanlarından birisidir. DSİ Kongre Salonu bugüne kadar birçok meslek örgütü, sendika, sivil toplum örgütü, siyasi partinin tarihsel toplantılarına tanıklık etmiştir. Yapının yıkım ihalesi gerçekleştirilmişse de henüz yıkım işlemi başlamamıştır. Yapı her an yıkım tehdidi altındadır. Kültürel miras olan bu yapının yıkımı halinde telafisi imkansız zararlar ortaya çıkacaktır. Yapının acilen korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilmesi gerekirken, telafisi imkansız zararlar verilmeden yıkım ihalesi en kısa zamanda iptal edilmelidir.”


Toplam Görüntülenme : 15108
Kategori Haberleri

Bilirkişiler: AOÇ arazilerini parçalayan yol güzergahı, tarihi ve doğal kimliği yok eder
Raporu değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “ Bilirkişiler haklılığımızı ve AOÇ’nin yollarla talanını gözler önüne sermiştir. Atatürk Orman Çiftliği’nin habitatını bozan, bütünlüğünü parçalayan, kamu yararına aykırı, rant ve talan planlarının  peşini bırakmayacağız Atatürk Orman Çiftliği kırmızı çizgimiz” dedi.
28 Temmuz 2023
Mimarların mücadelesi sonucu, İmrahor Vadisi’ni katledecek planlar bir bir iptal ediliyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, İmrahor Vadisi’nin katledilmesine izin vermiyor.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi, plan değişiklikleriyle yapılaşmaya açılmak istenen İmrahor Vadisi için hukuksal mücadeleyi sürdürürken, yargı da kamu yararına aykırı plan değişikliklerini bir bir iptal ediyor.
26 Temmuz 2023
Yargı, Ulus’ta Roma Hamamı’nı tehdit eden yüksek katlı yapılaşmaya izin vermedi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ulus Tarihi Kent Merkezi’nin  değerini ve potansiyelini yok sayan plan değişikliklerini peşini bırakmıyor.
08 Haziran 2023
İktidarın Saraçoğlu Mahallesi’nde hukuksuz imar planlarına yargıdan iptal kararı
Candan: Saraçoğlu Mahallesini satmak istediler, satamadılar, yıkmak istediler, yıkamadılar. Kamusal değerini ranta açmak istediler, açamadılar. Saraçoğlu Mahallesi Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin 30 yıldır akıllı inatla sürdürdüğü mücadelenin kazanımıdır. Seçim öncesi halkımıza armağanımız olsun.
10 Mayıs 2023

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!