GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar, Cumhuriyet’in simge yapılarından DSİ binasının yıkım ihalesini yargıya taşıdı

Mimarlar,  Cumhuriyet’in simge yapılarından DSİ binasının yıkım ihalesini yargıya taşıdı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyetin ve Başkent’in simge değerlerinden Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlük Hizmet Binasının korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması için mücadeleyi sürdürüyor.

Daha önce yapının tescil edilmesi için Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvuran Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  DSİ binasının yıkım ihalesini yargıya taşıdı.

DSİ’nin  korunması için mücadeleyi bırakmayacağız

 

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Sürecin peşini bırakmıyoruz. Daha önce de yapının korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescili için Koruma Kurulu’na başvurmuştuk. Bu süreçte plan değişikliği yapılarak yıkılması ve yerine kat yüksekliği arttırılmış yeni bir bina yapılmasına dönük kararlar alındı. Şimdi de 1950’li yıllarda tasarlanmış en önemli mimarlık eserlerinden biri olan yapının yıkılması için Nükleer Düzenleme Kurumu tarafından ihale yapıldı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, Nükleer Düzenleme Kurumu tarafından yapılan Ankara İli Çankaya İlçesi, Yücetepe Mahallesi, 5315 Ada, 2 Parselde Bulunan DSİ Eski Yerleşkesi A Blok ve Konferans Salonu Hurda Bedeli Karşılığı Yıkım İşi ihalesinin ve ihaleye çıkış kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açtık. Anıtkabir’e yakın konumda olan,  Cumhuriyetin simge değerlerini taşıyan bir mimarlık kültürüne sahip yapıyı korumak için mücadeleyi bırakmayacağız” diye konuştu.

 

Yıkım ihalesi acilen iptal edilmeli ve yapı tescil edilmelidir

 

Candan sözlerine şöyle devam etti:

“Yapının yıkılması, ülkemiz mimarlık tarihi ve Başkent Ankara’nın kentsel kültürü ve kimliğine zarar verecektir. Bu yapının ‘kültürel bir varlık’ olarak korunmasında kamu yararı olduğu ortadadır. DSİ Binası kentin en önemli bellek mekanlarından birisidir. DSİ Kongre Salonu bugüne kadar birçok meslek örgütü, sendika, sivil toplum örgütü, siyasi partinin tarihsel toplantılarına tanıklık etmiştir. Yapının yıkım ihalesi gerçekleştirilmişse de henüz yıkım işlemi başlamamıştır. Yapı her an yıkım tehdidi altındadır. Kültürel miras olan bu yapının yıkımı halinde telafisi imkansız zararlar ortaya çıkacaktır. Yapının acilen korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilmesi gerekirken, telafisi imkansız zararlar verilmeden yıkım ihalesi en kısa zamanda iptal edilmelidir.”


Toplam Görüntülenme : 6697
Kategori Haberleri

Mimarlar tescil edilmesi gerektiği bilirkişi raporuyla da saptanan Ankara Tenis Kulübü için yetkilileri uyardı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent'in bellek mekânlarından olan Ankara Tenis Kulübü’nün korunması için mücadeleyi sürdürüyor.
16 Ocak 2023
Bilirkişiler: Ankara Tenis Kulübü kentin simgesel bellek mekânıdır, kültür varlığı olarak tescil edilmelidir
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent'in bellek mekânlarından olan Ankara Tenis Kulübü’nün korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmesi için Koruma Bölge Kurulu’na başvurmuştu.
12 Ocak 2023
Yargı: Atatürk Orman Çiftliği alanında mescit ve Kuran Kursu yapılamaz
Melih Gökçek, Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyeti ile halkına emanet ettiği Atatürk Orman Çiftliği’ndeki Büyükşehir’e kiralanan alanı, mescit, kuran kursu ve taziye yapılması için Doğu ve Güneydoğu Anadolu Vakfı’na kiralamış ve bu kapsamda 2015 yılında plan değişikliği yapmıştı.
14 Aralık 2022
Yargı Kıbrıs Vadisi’ni tehdit eden plan değişikliklerini de iptal etti, vadi kesin olarak kurtuldu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucunda,  Kıbrıs Vadisi’nin statü değişikliği ile yok edilmesine izin vermeyen Ankara 11. İdare Mahkemesi yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan doğa harikası Kıbrıs Vadisi’ne ilişkin plan değişikliklerini de iptal etti.
11 Ekim 2022

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!