GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Saraçoğlu Mahallesi’nde yeni plan yapıldı hukuk arkadan dolanılıyor

Saraçoğlu Mahallesi’nde yeni plan yapıldı hukuk arkadan dolanılıyor

Restorasyon adı altında inşai faaliyetlerle yok edilen Cumhuriyet’in simge değeri Saraçoğlu Mahallesi’nde rant ısrarı sürerken iki kez iptal edilen koruma amaçlı imar planında, yargının verdiği karar uygulanmıyor.

Saraçoğlu Mahallesinin talan projesi olan Koruma Amaçlı İmar Planı iki kez iptal ettiren Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve meslek odaları Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın hukuku arkadan dolanarak alanda yeni Koruma Amaçlı İmar Planı yaptığını bildirdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Türkiye hukuk devleti mi? Hukukun üstünlüğü mü, üstlerin hukuku mu? Saraçoğlu Mahallesi'nde koruma amaçlı imar planı iki kez iptal edilmişken,  Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nde yeni plan yayınlanarak hukuk arkadan dolanılıyor” diyerek tepki gösterdi.

Saraçoğlu Mahallesi'ni kamusal yaşama kazandırana kadar mücadeleye devam edeceğiz diyen Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Mahkeme kararlarıyla söz konusu imar planı değişikliklerinin hukuka ve kamu yararına aykırılığı defalarca gözler önüne serilmiştir.  Bakanlık,  20 Nisan tarihinde üçüncü kez Çankaya İlçesi, Namık Kemal ve Yenişehir Mahalleleri Saraçoğlu Kentsel Sit Alanı ve Etkileşim Geçiş Sahasına ilişkin 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’nı askıya çıkarmıştır.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, yargı kararlarının arkasını dolanarak, rant ve talan da ısrar edenlere karşı hukuksal mücadeleye devam edeceğiz. Bu planı da yargıya taşıyacağız. Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi ve kent merkezindeki ender nefes alma mekanlarından olan Saraçoğlu Mahallesi’nin yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Saraçoğlu Mahallesi her bir ağacı, binaları ve alanı ile tescilli kültür varlığıdır. Mimarlık tarihinde Paul Bonatz’ın eseri olarak literatüre geçmiş Saraçoğlu Mahallesi’nde yargı süreci devam ederken varislerinden izin alınmadan restorasyon adı altında hukuksuz inşai faaliyetler yapılmış, özgün dokuya zarar verilmiştir ve hukuk katledilerek zarar verilmeye devam edilmektedir.  Özgün dokuyu bozan tüm sorumlular ve kurumlar hakkında gerekli işlemler acilen yapılmalıdır. Sürecin peşini bırakmayacağız. Saraçoğlu Mahallesi'ni yok edecek, özgün dokusunu ve  habitatını bozacak her türlü girişimin karşısında olmayı sürdüreceğiz.  Saraçoğlu Mahallesi'ni kamusal yaşama kazandırana kadar mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

 


Toplam Görüntülenme : 16610
Kategori Haberleri

Bilirkişiler: AOÇ arazilerini parçalayan yol güzergahı, tarihi ve doğal kimliği yok eder
Raporu değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “ Bilirkişiler haklılığımızı ve AOÇ’nin yollarla talanını gözler önüne sermiştir. Atatürk Orman Çiftliği’nin habitatını bozan, bütünlüğünü parçalayan, kamu yararına aykırı, rant ve talan planlarının  peşini bırakmayacağız Atatürk Orman Çiftliği kırmızı çizgimiz” dedi.
28 Temmuz 2023
Mimarların mücadelesi sonucu, İmrahor Vadisi’ni katledecek planlar bir bir iptal ediliyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, İmrahor Vadisi’nin katledilmesine izin vermiyor.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi, plan değişiklikleriyle yapılaşmaya açılmak istenen İmrahor Vadisi için hukuksal mücadeleyi sürdürürken, yargı da kamu yararına aykırı plan değişikliklerini bir bir iptal ediyor.
26 Temmuz 2023
Yargı, Ulus’ta Roma Hamamı’nı tehdit eden yüksek katlı yapılaşmaya izin vermedi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ulus Tarihi Kent Merkezi’nin  değerini ve potansiyelini yok sayan plan değişikliklerini peşini bırakmıyor.
08 Haziran 2023
İktidarın Saraçoğlu Mahallesi’nde hukuksuz imar planlarına yargıdan iptal kararı
Candan: Saraçoğlu Mahallesini satmak istediler, satamadılar, yıkmak istediler, yıkamadılar. Kamusal değerini ranta açmak istediler, açamadılar. Saraçoğlu Mahallesi Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin 30 yıldır akıllı inatla sürdürdüğü mücadelenin kazanımıdır. Seçim öncesi halkımıza armağanımız olsun.
10 Mayıs 2023

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!