GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Saraçoğlu Mahallesi’nde yeni plan yapıldı hukuk arkadan dolanılıyor

Saraçoğlu Mahallesi’nde yeni plan yapıldı hukuk arkadan dolanılıyor

Restorasyon adı altında inşai faaliyetlerle yok edilen Cumhuriyet’in simge değeri Saraçoğlu Mahallesi’nde rant ısrarı sürerken iki kez iptal edilen koruma amaçlı imar planında, yargının verdiği karar uygulanmıyor.

Saraçoğlu Mahallesinin talan projesi olan Koruma Amaçlı İmar Planı iki kez iptal ettiren Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve meslek odaları Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın hukuku arkadan dolanarak alanda yeni Koruma Amaçlı İmar Planı yaptığını bildirdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Türkiye hukuk devleti mi? Hukukun üstünlüğü mü, üstlerin hukuku mu? Saraçoğlu Mahallesi'nde koruma amaçlı imar planı iki kez iptal edilmişken,  Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nde yeni plan yayınlanarak hukuk arkadan dolanılıyor” diyerek tepki gösterdi.

Saraçoğlu Mahallesi'ni kamusal yaşama kazandırana kadar mücadeleye devam edeceğiz diyen Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Mahkeme kararlarıyla söz konusu imar planı değişikliklerinin hukuka ve kamu yararına aykırılığı defalarca gözler önüne serilmiştir.  Bakanlık,  20 Nisan tarihinde üçüncü kez Çankaya İlçesi, Namık Kemal ve Yenişehir Mahalleleri Saraçoğlu Kentsel Sit Alanı ve Etkileşim Geçiş Sahasına ilişkin 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’nı askıya çıkarmıştır.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, yargı kararlarının arkasını dolanarak, rant ve talan da ısrar edenlere karşı hukuksal mücadeleye devam edeceğiz. Bu planı da yargıya taşıyacağız. Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi ve kent merkezindeki ender nefes alma mekanlarından olan Saraçoğlu Mahallesi’nin yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Saraçoğlu Mahallesi her bir ağacı, binaları ve alanı ile tescilli kültür varlığıdır. Mimarlık tarihinde Paul Bonatz’ın eseri olarak literatüre geçmiş Saraçoğlu Mahallesi’nde yargı süreci devam ederken varislerinden izin alınmadan restorasyon adı altında hukuksuz inşai faaliyetler yapılmış, özgün dokuya zarar verilmiştir ve hukuk katledilerek zarar verilmeye devam edilmektedir.  Özgün dokuyu bozan tüm sorumlular ve kurumlar hakkında gerekli işlemler acilen yapılmalıdır. Sürecin peşini bırakmayacağız. Saraçoğlu Mahallesi'ni yok edecek, özgün dokusunu ve  habitatını bozacak her türlü girişimin karşısında olmayı sürdüreceğiz.  Saraçoğlu Mahallesi'ni kamusal yaşama kazandırana kadar mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

 


Toplam Görüntülenme : 7595
Kategori Haberleri

Mimarlar tescil edilmesi gerektiği bilirkişi raporuyla da saptanan Ankara Tenis Kulübü için yetkilileri uyardı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent'in bellek mekânlarından olan Ankara Tenis Kulübü’nün korunması için mücadeleyi sürdürüyor.
16 Ocak 2023
Bilirkişiler: Ankara Tenis Kulübü kentin simgesel bellek mekânıdır, kültür varlığı olarak tescil edilmelidir
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent'in bellek mekânlarından olan Ankara Tenis Kulübü’nün korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmesi için Koruma Bölge Kurulu’na başvurmuştu.
12 Ocak 2023
Yargı: Atatürk Orman Çiftliği alanında mescit ve Kuran Kursu yapılamaz
Melih Gökçek, Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyeti ile halkına emanet ettiği Atatürk Orman Çiftliği’ndeki Büyükşehir’e kiralanan alanı, mescit, kuran kursu ve taziye yapılması için Doğu ve Güneydoğu Anadolu Vakfı’na kiralamış ve bu kapsamda 2015 yılında plan değişikliği yapmıştı.
14 Aralık 2022
Yargı Kıbrıs Vadisi’ni tehdit eden plan değişikliklerini de iptal etti, vadi kesin olarak kurtuldu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucunda,  Kıbrıs Vadisi’nin statü değişikliği ile yok edilmesine izin vermeyen Ankara 11. İdare Mahkemesi yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan doğa harikası Kıbrıs Vadisi’ne ilişkin plan değişikliklerini de iptal etti.
11 Ekim 2022

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!