GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Adnan Kahveci Parkı’nda yapılaşma ısrarı devam ediyor

Adnan Kahveci Parkı’nda yapılaşma ısrarı devam ediyor

Mimarlar: Rekreasyon adı altında Adnan Kahveci Parkı betonlaştırılıyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, daha önce Yenimahalle Belediyesi tarafından ticari yapılaşmaya açılmak istenen Adnan Kahveci Parkı’nın şimdi de Büyükşehir Belediyesi tarafından rekreasyon düzenleme işi adı altında betonlaştırılmaya çalışıldığını bildirdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Yenimahalle Belediyesi’nin pandemi sürecinde  Adnan Kahveci Parkı’nı ticari yapılaşmaya açmasını yargıya taşımış ve parkın betonlaştırılmasına karşı kamuoyu oluşturmuştuk. Hukuksal, fikri ve kamuoyu oluşturma mücadelemiz sonrasında zafer kamu yararının oldu.  Yenimahalle Belediyesi, mahkemeye sunduğu savunmasında ihaleyi iptal ettiğini açıkladı. Şimdi de Adnan Kahveci Parkı Büyükşehir Belediyesi tarafından rekreasyon adı altında ihaleye çıkılarak betonlaştırılmaya çalışılıyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak ihaleyi yargıya taşıyacağız. Doğa ve yeşil alan talanına karşı mücadele devam edeceğiz. Başkent sellerle boğuşurken, kentteki nefes alanlarımız olan parkların yapılaştırılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

“Sel felaketlerinin nedenlerinden birisi de yeşil alanların betonlaştırılmasıdır”

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Başkent Ankara’da yaşanan sel felaketlerinin nedenlerinden birisi yanlış kentleşme, yeşil alanların yok edilerek yağan yağmurun toprakla buluşmasının engellenmesidir.  Hiçbir afetten ders çıkarmayan yöneticiler, kentte bir avuç kalan parklarımızı betonlaştırarak yok ediyorlar. Söz konusu  Batıkent Ergazi Mahallesi Rekreasyon Alanı Yapım İşi adı altında ve 2022/192085 ihale esas nosu ile ilan edilen, yaklaşık 431.600 m²'lik alanda 1 Adet Rekreasyon Alanı ve çevre düzenlemesi yapım işi ihalesi ile karşımıza parkta yapılaşma çıktı.  İhale dokümanlarında rekreasyon kelimesi adı altında bina yoğun yapım işi sınırlarının 64366 ada 6 ve 7 parsel ile kamuoyu tarafından Adnan Kahveci Parkı olarak bilinen 64366 ada park parseli ile birlikte ele alınmaktadır. İhale dosyasında çok amaçlı salon, sergi salonları, gençlik merkezi, kapalı spor tesisi, büfe, mescit, çay bahçesi, kafeterya, lokanta, satış birimleri, hanımlar lokali vb. gibi her biri ayrı bir nitelik ve kapsam içeren yapı tipolojilerinin bir araya getirildiği bir park değil, karma kullanım olan bir betonlaştırma dosyası ile karşılaştık. Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’na kamu görevinin ihlal edildiğini ve ihalenin iptal edilmesini resmi yazı ile hatırlattık ”

 

“Parklar parktır, mescit, lokanta, düğün salonunun parkta ne işi var”

“Kentsel açık-yeşil alan üretmek ve artırma sorumluluğu olan kurumların rekreasyon adı altında parkları betonlaştırılması akıl almaz bir durumdur. Park alanı içerisinde yerleştirilen bu karmaşık yapı alanlarını rekreasyon adı altında servis edilme çabasını anlamak mümkün değildir. Şehircilik ilke esaslarına göre park alanı sadece park olarak kalmalıdır. Park alanında ticaret ve ibadethane yapılmamalıdır” diyen Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“İhalenin niteliği ve türü yaklaşık 431.600m²'lik alanda 1 Adet Rekreasyon Alanı ve çevre düzenlemesi  işi olarak tarif edilmiştir. Söz konusu parsellere ait Parsel sorgu kayıtlarında 64366 ada 6 parsel 225.168,34 m2, 64366 ada 7 parsel 11.703,66 m2 ve Adnan Kahveci Parkı Yenimahalle belediyesi kayıtlarında 33.850 m2 olarak yani toplamda 266.722 m2dir. İhaledeki metrekare ile parsel sorgudaki metrekare alanı tutmamaktadır.  Yaklaşık 164.878 m2 lik alan neresidir?  İlanda yapım İşinin adı 1 adet Rekreasyon Ve Çevre Düzenlemesi İşi olarak ilan edilmiştir. Rekreasyon tanımı ile çevre düzenleme tanımları arasındaki fark nedir?  Söz konusu her iki tanım içeriğinde farklı nitelik ve türlerden mi işlem tarif edilmektedir?’ sorularına ivedilikle cevap beklediğimiz gibi  kamu yararı adına ihalenin ivedilikle  iptal edilmesi için Büyükşehir Belediyesine çağrıda bulunduk.”

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi


Toplam Görüntülenme : 3829
Kategori Haberleri

Yargı Kıbrıs Vadisi’ni tehdit eden plan değişikliklerini de iptal etti, vadi kesin olarak kurtuldu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucunda,  Kıbrıs Vadisi’nin statü değişikliği ile yok edilmesine izin vermeyen Ankara 11. İdare Mahkemesi yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan doğa harikası Kıbrıs Vadisi’ne ilişkin plan değişikliklerini de iptal etti.
11 Ekim 2022
Mimarlar, Atatürk Orman Çiftliği’ni “Beştepe Millet Ormanı” yapan ihaleyi yargıya taşıdı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Orman İşletme Müdürlüğü’nün Atatürk Orman Çiftliği alanında Beştepe Millet Ormanı Sosyal Donatılar İnşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi Yapım İşi İhalesi adı altında ihaleye çıkmasını yargıya taşıdı.
09 Ağustos 2022
Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planlarında Bir İptal Daha…
Candan: ”Saraçoğlu Mahallesi’nde yargı kararlarını arkadan dolanarak hukuksuz ve dayanaksız plan yapan uygulayan tüm kurumlar ve kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacağız.”
05 Temmuz 2022
Yargı: Numune Hastanesi taşınmaz kültür varlığıdır, tescil edilmelidir
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet döneminin simgesel sağlık yapılarından olan tehdit altındaki Ankara Numune Hastanesi’nin işlevini koruyarak korunması için mücadeleyi sürdürüyor.
15 Haziran 2022

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!