GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planlarında Bir İptal Daha…

Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planlarında Bir İptal Daha…

Candan: ”Saraçoğlu Mahallesi’nde yargı kararlarını arkadan dolanarak hukuksuz ve dayanaksız plan yapan uygulayan tüm kurumlar ve kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacağız.”

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi olarak ağaçları, yapıları ve alanı ile tescilli kültür varlığı olan Saraçoğlu Mahallesi’nde üst üste gelen plan iptallerine rağmen inşa faaliyetlerinin devam etmesi üzerine, mahkemenin iptal kararlarını uygulamak yerine arkasından dolanan, yeni plan yaparak hukuksuzluğu devam ettiren kurumlar hakkında suç duyurusunda bulunacak. Konu ile ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Yargı Saraçoğlu Mahallesi’nin planlarını iptal ettikçe sürekli aynı içerikte plan yapılarak Saraçoğlu Mahallesi’ndeki hukuksuz müdahaleler devam ettiriliyor. Kurumlarda bu hukuksuzluğa ortak oluyor. Saraçoğlu Mahallesi’nde yargı kararlarını arkadan dolanarak hukuksuz ve dayanaksız plan yapan, uygulayan tüm kurumlar ve kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacağız.” dedi.“Saraçoğlu Mahallesi’nin parsel parsel, daire daire satışına hazırlık”

Candan şöyle devam etti: “Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planlarına açtığımız dava 17.İdare Mahkemesi tarafından oy birliği ile bir kez daha iptal edildi. 17 Mayıs’ta iptal edilen karar bize tebliğ edildi. Bu arada Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 20 Nisan’da yeni planı askıya çıkarttı. O planı da yargıya taşıdık. Arkasından tüm restorasyon projelerinin dayanağı olan Koruma Kurulu kararları iptal edildi. Sonra 29 Haziran’da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüğü’nde bu kez de İmar Kanunu 18.Madde uyarınca imar uygulaması askıya çıkartıldı. Bu uygulama ile Saraçoğlu Mahallesi ikiye bölünerek parsel parsel parçalanıyor. Saraçoğlu Mahallesi’nin özgünlüğünü bozan, kamusallığını özelleştiren turizm ve ticaret kullanımında olacak parseller, konut bölgesinden ayrılıyor. Bu plan Saraçoğlu Mahallesi’nin parsel parsel, daire daire parçalanarak satışına hazırlıktır. Bu planı da yargıya taşıyacağız.”

“Saraçoğlu Mahallesi bir bütündür. Bölünüp parçalanamaz.”

“1/25.000 ölçekli Başkent Ankara Nazım İmar Planı Plan Açıklama Raporu gereği Saraçoğlu Mahallesi’nin ‘Bakanlıklar Alanı’ ile bütünleştirilerek planlanması gerekirken dava konusu nazım ve uygulama imar planında Saraçoğlu Mahallesi’nin müstakil olarak planlandığı ve bütünlüğünün bozulduğu iptal kararında ifade edilmiştir. Saraçoğlu Mahallesi’nin kendi içerisinde de parçalanması aymazlıktır, meslek ahlakına aykırıdır.” diyen Candan “bu planları yapanların her biri sorumludur, imza atan, onay veren, askıya çıkartan kurumların kişilerin hepsi sorumludur. Cumhuriyet’in Başkenti Ankara dünyada tasarlanmış başkentlerden ikincisidir. UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girme potansiyeli olan Başkent’in bir bütünlük içerisinde planlanması gerekirken, Saraçoğlu Mahallesi önce Bakanlıklar ve Güvenpark bütününden kopartılarak planlandı, şimdi de kendi bütünlüğünden koparılarak parça parça planlanıyor. Saraçoğlu Mahallesi Bakanlıklar ile bir bütündür ve Başkent’in UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girme şansıdır. Saraçoğlu Mahallesi bölünemez parçalanamaz.” şeklinde konuştu.

Saraçoğlu Mahallesi için bir kez daha kurumları göreve çağırıyoruz.

Candan kurumlara bu hukuksuzluğun parçası ve Cumhuriyet’in kültür varlığının özgünlüğünün bozulmasının ortağı olmayın diyerek “Saraçoğlu Mahallesi’nde üst üste yargı kararları ile yapılan uygulamaların hukuksuzluğu gözler önüne serilmişken, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nı yargı kararlarını uygulamaya; Kültür Bakanlığı’nı kentsel sit alanı olan, ağaçları ve yapıları tescilli olan Saraçoğlu Mahallesi’nin korunması konusunda sorumluluklarına ve yetkisine sahip çıkmaya; Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni hem alanda mülkiyet hakkı olduğu için, hem de KUDEB olarak; Çankaya Belediyesi’ni ise Saraçoğlu Mahallesi’nde verdiği ruhsatları iptal etmeye bir kez daha davet ediyoruz.” çağrısında bulundu.
Toplam Görüntülenme : 1724
Kategori Haberleri

Mimarlar, Atatürk Orman Çiftliği’ni “Beştepe Millet Ormanı” yapan ihaleyi yargıya taşıdı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Orman İşletme Müdürlüğü’nün Atatürk Orman Çiftliği alanında Beştepe Millet Ormanı Sosyal Donatılar İnşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi Yapım İşi İhalesi adı altında ihaleye çıkmasını yargıya taşıdı.
09 Ağustos 2022
Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planlarında Bir İptal Daha…
Candan: ”Saraçoğlu Mahallesi’nde yargı kararlarını arkadan dolanarak hukuksuz ve dayanaksız plan yapan uygulayan tüm kurumlar ve kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacağız.”
05 Temmuz 2022
Yargı: Numune Hastanesi taşınmaz kültür varlığıdır, tescil edilmelidir
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhuriyet döneminin simgesel sağlık yapılarından olan tehdit altındaki Ankara Numune Hastanesi’nin işlevini koruyarak korunması için mücadeleyi sürdürüyor.
15 Haziran 2022
Adnan Kahveci Parkı’nda yapılaşma ısrarı devam ediyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, daha önce Yenimahalle Belediyesi tarafından ticari yapılaşmaya açılmak istenen Adnan Kahveci Parkı’nın şimdi de Büyükşehir Belediyesi tarafından rekreasyon düzenleme işi adı altında betonlaştırılmaya çalışıldığını bildirdi.
14 Haziran 2022

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!