GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar tescil edilmesi gerektiği bilirkişi raporuyla da saptanan Ankara Tenis Kulübü için yetkilileri uyardı

Mimarlar tescil edilmesi gerektiği bilirkişi raporuyla da saptanan Ankara Tenis Kulübü için yetkilileri uyardı

Mimarlar: Ankara Tenis Kulübü’nün yıkımına ilişkin her türlü müdahale durdurulmalı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent'in bellek mekânlarından olan Ankara Tenis Kulübü’nün korunması için mücadeleyi sürdürüyor.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Koruma Bölge Kurulu’nun tescil talebini reddetmesi üzerine dava açmış, dava kapsamında yapılan keşif neticesinde dosyaya sunulan bilirkişi raporuyla Ankara Tenis Kulübü’nün korunması gerekli kültür varlığı olduğu tespit edilmişti.

Sürecin peşini bırakmayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  yapının gelecek kuşaklara aktarılması ve tescil edilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Kültür Ve Turizm Bakanlığı Ankara Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na, Çevre Şehircilik Bakanlığı’na, Toplu Konut İdaresi’ne, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı’na, Ankara Altındağ Belediyesi’ne, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na, Ankara Valiliği’ne ve Altındağ Kaymakamlığı’na resmi yazıyla başvurdu.

 

Ankara Tenis Kulübü, yıkım tehdidi ile karşı karşıya

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Ankara 19 Mayıs Stadyumu içerisinde yer alan Ankara Tenis Kulübü’nün Korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmesi için açtığımız dava kapsamında uzman bilirkişi heyetince hazırlanan bilirkişi raporu ile Ankara Tenis Kulübü yapısının korunması gerekli kültür varlığı olduğu tespit edilmiştir. 19 Mayıs Stadyumu yıkılmış ve aynı alanda Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yeni stadyum yapılması çalışmaları başlamıştır. Yeni stadyum yapımı kapsamında Cumhuriyet döneminin modern ve özgün mimari yapılarından biri olan ve korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı niteliği taşıyan Ankara Tenis Kulübü, yıkım tehdidi ile karşı karşıya bulunmaktadır” diye konuştu.

Ankara Tenis Kulübü’nün yıkımına dair verilmiş izinler var ise iptal ettirilmelidir

Candan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ankara Tenis Kulübü yapısının ‘kültürel bir varlık’ olarak korunmasında kamu yararı olduğu açıktır. Yapının korunmamasının öncelikle Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın anayasal yükümlülüğü olan koruma yükümlülüğüne ve koruma mevzuatı amacına aykırıdır. Bu kapsamda Kültür Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun 662 sayılı ilke kararına ( “a) 2863 sayılı Yasaya göre taşınmaz kültür varlığı özellikleri taşımakla birlikte henüz tespit ve tescili yapılamamış olan yapıların,Koruma kurulu görüşü alınmadan yıktırılmaması yönünde gerekli önlemlerin, ilgili belediyesi (veya valilik) ile varsa koruma kurulu müdürlüğü, yoksa müze müdürlüğünce alınmasına”) ve bilirkişi raporu  istinaden, Ankara Tenis Kulübü binasının yıkımına dair izin verilmemesi her türlü müdahale durdurulması ve  yıkımına dair verilmiş izinler var ise iptal ettirilmelidir”

Candan, Davada Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın müdahale talepli dilekçesinde yer alan " 24076 ada 1 ve 24077 ada 1 ve 2 nolu parsellerde kayıtlı taşınmazlar üzerinde yapılacak tesis için ilgili Kurumlar ile yazışmalar yapılarak gerekli izinler alınmış ve bu doğrultuda yatırıma yönelik işlemler başlatılmıştır. Bahse konu yatırımın hayata geçirilebilmesi için ilgili Kurumlarca tahliye edilmesi ve yıkımına karar verilmiş olan Ankara Tenis Kulübü binasının yıkılması önem arz etmektedir’ ifadelerini de hatırlattı.


Toplam Görüntülenme : 6513
Kategori Haberleri

Bilirkişiler: AOÇ arazilerini parçalayan yol güzergahı, tarihi ve doğal kimliği yok eder
Raporu değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “ Bilirkişiler haklılığımızı ve AOÇ’nin yollarla talanını gözler önüne sermiştir. Atatürk Orman Çiftliği’nin habitatını bozan, bütünlüğünü parçalayan, kamu yararına aykırı, rant ve talan planlarının  peşini bırakmayacağız Atatürk Orman Çiftliği kırmızı çizgimiz” dedi.
28 Temmuz 2023
Mimarların mücadelesi sonucu, İmrahor Vadisi’ni katledecek planlar bir bir iptal ediliyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, İmrahor Vadisi’nin katledilmesine izin vermiyor.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi, plan değişiklikleriyle yapılaşmaya açılmak istenen İmrahor Vadisi için hukuksal mücadeleyi sürdürürken, yargı da kamu yararına aykırı plan değişikliklerini bir bir iptal ediyor.
26 Temmuz 2023
Yargı, Ulus’ta Roma Hamamı’nı tehdit eden yüksek katlı yapılaşmaya izin vermedi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ulus Tarihi Kent Merkezi’nin  değerini ve potansiyelini yok sayan plan değişikliklerini peşini bırakmıyor.
08 Haziran 2023
İktidarın Saraçoğlu Mahallesi’nde hukuksuz imar planlarına yargıdan iptal kararı
Candan: Saraçoğlu Mahallesini satmak istediler, satamadılar, yıkmak istediler, yıkamadılar. Kamusal değerini ranta açmak istediler, açamadılar. Saraçoğlu Mahallesi Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin 30 yıldır akıllı inatla sürdürdüğü mücadelenin kazanımıdır. Seçim öncesi halkımıza armağanımız olsun.
10 Mayıs 2023

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!