GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Atatürk Orman Çiftliği’nde Ak Saray

ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİNDE AK SARAY…

Atatürk Orman Çiftliği 05 Mayıs 1925 de Mustafa Kemal Atatürk ‘ün kendi parası ile satın alarak Cumhuriyetle birlikte büyüttüğü ve yeşerttiği ve 11 Haziran1937 de hazineye bağışladığı ülkemizin en önemli yeşil alanıdır.

 

Atatürk’ ün ölümünden sonraki yıllarda ve özellikle 1950’li yılların ortalarından itibaren bu alanda kamu kurumlarına arazi satışları/tahsisleri başlatılmış ve  bu önemli alandaki ilk yağmada da böylece başlatılmıştır.

Bu olumsuz durum 1992 yılına kadar süre gelmiş ve 2 Haziran 1992 tarihinde Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararı ile AOÇ  Doğal ve Tarihi Sit alanı ilan edilmiş ve  1998 yılında yine aynı kurul kararı ile 1. Derece SİT alanı olarak tescil edilmiştir. 8 Temmuz 2006 tarihinde AOÇ nin kuruluş kanununda yapılan değişiklik ile birlikte Ankara Büyükşehir Belediyesine Koruma (ma!) Amaçlı İmar Planı yapma yetkisi verilmesi ile bu alanda yapılaşma dahil her şeyin önü açılmış olup  TMMOB Mimarlar Odası, Ziraat Mühendisleri Odası ve Peyzaj Mimarları Odaları tarafından  Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı planlara davalar açılmış ve 2010 yılında bu planlar mahkeme kararları ile iptal edilmiştir.

Ancak bu süreçten ders çıkartmayan Büyükşehir Belediyesi 2010 yılında bu kez yol ve kavşak düzenlemelerini de içeren Nazım İmar Planı hazırlamış ve yine TMMOB ye bağlı odalar tarafından hukuki yollara başvurulmuştur. Açılan davalar devam ederken Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 10.08.2011 tarihli ve 6281 sayılı kararı ile Orman Genel Müdürlüğü Gazi Tesislerinin 1. Derece Doğal ve Tarihi Sit Alanı şerhi kaldırılmış ve sadece 3. Derece Doğal Sit Alanı olarak tescil edilmiştir.

Bu süreçteki en acımasız karar ise Atatürk Orman Çiftliğindeki 7 hektarlık alanın 1. Derece Doğal Sit Alanı özellikleri taşımadığı, bölgedeki bitki dokusunun insan eliyle oluşturulan yapay bir çevre olarak geliştirildiği gerekçeleriyle 1. Derece Doğal Sit şerhinin kaldırılarak sadece 3. Derece Doğal Sit Alanı olarak tescil edilmesi kararıdır. Bu karar ile birlikte artık Atatürk Orman Çiftliğinde her türlü yapılaşmamın önü açılmış ve hukuk tanımayan yöneticiler hukuki süreci beklemeden büyük bir iştahla yol-kavşak düzenlemelerine başlamışlardır.

Bu kararın hemen sonrasında 28 Şubat 2012 tarihinde Orman Genel Müdürlüğü Gazi Tesisleri alanının “Başbakanlık Hizmet Binası” yapılmak üzere TOKİ’ye devredilmesine ilişkin protokolün Başbakanlık, Orman Genel Müdürlüğü ve TOKİ arasında imzalanması ve alanın Bakanlar Kurulu kararı ile Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı ilan edilmesinin uzun soluklu bu süreçte yapılan tüm hamlelerin Atatürk Orman Çiftliğinde son dönemde çokça tartışılan  Başkanlık Sarayı yapma çabaları olduğunun somut bir göstergesidir.

Bu mücadele sürdürülürken sanki başka bir yer yokmuş gibi Başbakanlık binası  için hızlıca inşaata başlanmış ve  şantiyeye dönen alanda binlerce ağaç kesilerek bu proje uğruna feda edilmiştir.

Atatürk Orman Çiftliği artık haksız bir yalnızlığa ve giderek karanlığa gömülen kaderine terk edilmiş bir konuma getirilmiş durumdadır.

AOÇ, bir kültürel mirastır ve yalnız Ankaralıların değil, tüm Türkiye’nin kültürel mirasıdır. Bu eşsiz alana sahip çıkmak, toplumun dinlence, eğlence ve kültürel gereksinimini karşılamak üzere bütünüyle yeniden planlanmasını sağlamak gerekir. Bu plan kentin uzun vadeli ana gelişim planı ile uyumlu olması beklenir. Benzeri geniş yeşil alanların nasıl değerlendirildiğine dair örnekler, dünyanın çeşitli kentlerinden verilebilir. Nüfusu çok daha fazla olan devasa kentlerde bile, New York’ta, Berlin’de, Londra’da bu örnekleri görmek mümkündür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Toplam Görüntülenme : 60347
Kategori Haberleri

Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019
Saraçoğlu Mahallesi imar planı iptal kararı şarkılarla, halaylarla kutlandı
Demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, Başkent Dayanışması Bileşenleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planını iptal eden yargı kararını, Saraçoğlu Mahallesi 95. Cadde’de şarkılarla, türkülerle ve halaylarla kutladı.
22 Temmuz 2019
Danıştay 6. Daire’den kentsel dönüşümde hukuk dersi
Mimarların açtığı dava sonucu Danıştay 6. Daire, Ankara’da 11 kentsel dönüşüm alanı kararını iptal etti, yaklaşık 30 milyon metrekare alan yeniden tarıma kazandırıldı

19 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!