GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Dikmen’de ihale şirkete kaldı

Dikmen’de ihale şirkete kaldı

Büyükşehir Belediyesi, Dikmen Vadisi’nde yapılacak yıkımı şirketlere ihale etti. GENKAR adlı Şirket dün akşam fizibilite çalışması için gittiği Dikmen’de vadi halkı tarafından mahalleden kovuldu. Sabah saatlerinde dozer ve özel güvenlik ve çevik kuvvetle yıkım yapmak isteyince arbede yaşandı.  

Dikmen Vadisi halkı taşeron şirket yetkililerine yıkıma izin vermeyeceklerini dile getirdi. Şirketin sahibi olduğunu söyleyen kişi, yanında getirdiği yaklaşık 50 kişilik heyete kumandanlık edercesine saldırıyı başlattı. Vadi halkının “barınma hakkımız, söke söke alırız” sloganları atmaya başlayınca, şirketin sahibi ve yöneticileri, küfürler sarf ederek mahalleliye saldırdı. Bir kadını yaralayan şirket sahiplerine mahalleli de müdahale etti.  Yaşanan kısa süreli arbedenin ardından taşeron şirket heyeti bir kez daha vadiden kovuldu.

Heyet kovuldu barikatlar kuruldu

Dikmen Vadisi halkı, yıkım ekibini kovduktan sonra ne Gökçek’in ne polisin ne de mafya tipi taşeron yıkım şirketlerinin saldırılarına ve tehditlerine karşı barınma haklarından asla vazgeçmeyeceklerini haykırdı. Barınma Hakkı Bürosu’na doğru yürüyüşe geçen mahalleli, taşeron şirketin tehdit ve saldırılarına karşı yürütülecek mücadeleye ilişkin bir toplantı gerçekleştirme kararı aldı. Gelişmeler üzerine mahalleli, Vadi’de direniş zamanlarında yakılan, direniş ateşini yakarak Barınma Hakkı Bürosu önünde bir toplantısını yaptı.

 


Toplam Görüntülenme : 60566
Kategori Haberleri

7. plan değişikliği yapılan Demir Kafes alanında ders veren bilirkişi raporu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu yararını savunmaya kamu israfı ve planlama ve şehircilik esaslarına karşı uygulamalara karşı yılmadan mücadele devam ediyor.
25 Kasım 2019
Mimarlardan Kapadokya için kırmızı alarm çağrısı
“Bakan bölgeye gitmişken Carus Otel ve Azeri yatırımları ile yapılan otellerin nasıl yapıldığına ve hangi yapıların imar affından yararlandığına ve maliklerinin kim olduğuna dair bilgi versin”

22 Kasım 2019
Mimarlar Saraçoğlu’nda Ankara Valiliği’ni ve Kültür Bakanlığı’nı göreve davet etti
Ankara’nın ender nefes alma mekanlarından ve Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’nde, zorla tahliyelerle insansızlaştırmaların ardından, çöküntü alanı haline getirme çabaları devam ediyor.
17 Ekim 2019
Mimarlar ve vatandaşlar AOÇ arazilerinin konut ticaret imar planlarına ilişkin itiraz dilekçesi verdi
“AOÇ alanlarında Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı işlem tesis etmek suçtur” diyen vatandaşlar, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü önünde bir araya geldi.
09 Ekim 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!