GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Dikmen’de ihale şirkete kaldı

Dikmen’de ihale şirkete kaldı

Büyükşehir Belediyesi, Dikmen Vadisi’nde yapılacak yıkımı şirketlere ihale etti. GENKAR adlı Şirket dün akşam fizibilite çalışması için gittiği Dikmen’de vadi halkı tarafından mahalleden kovuldu. Sabah saatlerinde dozer ve özel güvenlik ve çevik kuvvetle yıkım yapmak isteyince arbede yaşandı.  

Dikmen Vadisi halkı taşeron şirket yetkililerine yıkıma izin vermeyeceklerini dile getirdi. Şirketin sahibi olduğunu söyleyen kişi, yanında getirdiği yaklaşık 50 kişilik heyete kumandanlık edercesine saldırıyı başlattı. Vadi halkının “barınma hakkımız, söke söke alırız” sloganları atmaya başlayınca, şirketin sahibi ve yöneticileri, küfürler sarf ederek mahalleliye saldırdı. Bir kadını yaralayan şirket sahiplerine mahalleli de müdahale etti.  Yaşanan kısa süreli arbedenin ardından taşeron şirket heyeti bir kez daha vadiden kovuldu.

Heyet kovuldu barikatlar kuruldu

Dikmen Vadisi halkı, yıkım ekibini kovduktan sonra ne Gökçek’in ne polisin ne de mafya tipi taşeron yıkım şirketlerinin saldırılarına ve tehditlerine karşı barınma haklarından asla vazgeçmeyeceklerini haykırdı. Barınma Hakkı Bürosu’na doğru yürüyüşe geçen mahalleli, taşeron şirketin tehdit ve saldırılarına karşı yürütülecek mücadeleye ilişkin bir toplantı gerçekleştirme kararı aldı. Gelişmeler üzerine mahalleli, Vadi’de direniş zamanlarında yakılan, direniş ateşini yakarak Barınma Hakkı Bürosu önünde bir toplantısını yaptı.

 


Toplam Görüntülenme : 59143
Kategori Haberleri

Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019
Saraçoğlu Mahallesi imar planı iptal kararı şarkılarla, halaylarla kutlandı
Demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, Başkent Dayanışması Bileşenleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planını iptal eden yargı kararını, Saraçoğlu Mahallesi 95. Cadde’de şarkılarla, türkülerle ve halaylarla kutladı.
22 Temmuz 2019
Danıştay 6. Daire’den kentsel dönüşümde hukuk dersi
Mimarların açtığı dava sonucu Danıştay 6. Daire, Ankara’da 11 kentsel dönüşüm alanı kararını iptal etti, yaklaşık 30 milyon metrekare alan yeniden tarıma kazandırıldı

19 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!