GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Hacıbayram’da kaza geliyorum dedi

Hacıbayram’da kaza geliyorum dedi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi sabah saatlerinde Büyükşehir Belediyesi’nin kepçelerle çalışma yaptığı  HAcıbayram’da inceleme gezisi yapmak istedi, o sırada bir kepçenin söktüğü kiriş, insanlarla dolu kahvehanenin çatısına düştü. Oda yöneticileri de olayların ortasında kaldı.

 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Hacıbayram’da esnafın şikâyeti üzerine inceleme gezisi yaparak, şikayetleri yerinde tespit etmek istedi. Geziye Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ve Ankara Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan katıldı. Hacıbayram camii önünde kepçelerin ve işçilerin çalıştığını gören oda yöneticileri, Çalışmalara arkeologların katılıp katılmadığını sordu. Teknik kontrol işlerini Büyükşehir Belediyesi’nin üstlendiğini öğrenen yöneticiler,  şantiye şefi ile görüşmek istedi. Bu esnada, yerinden sökülen yaklaşık iki metre yüksekliğinde bir kiriş, alanın bitişiğinde bulunan Başkent Kıraathanesi’nin üstüne düştü. Kahvehanede o sırada oturmakta olan müşteriler korku dolu anlar yaşadı.  Kendilerini kahveden dışarı atarak kahveyi boşalttılar. Bomba patladığını sanan müşteriler, kafalarına molozlar yağdığını aynı anda camların patladığını söyledi. Kısa sürede kepçenin kopardığı kirişin çatıya düşerek olaya neden olduğu anlaşılınca  Büyükşehir Belediyesi görevlileri ve kahvehanedekiler arasında tartışma yaşandı. Müşteriler, bizi öldürmek mi istiyorsunuz? Diyerek isyan etti.  

Oda yöneticileri ve basını kahvehaneye davet ederek durumu anlattı patlayan etrafa saçılan cam kırklarını gösterdi. İsyan eden insanlar Belediye görevlilerine güvenlik önlemlerinin neden alınmadığını sordu? Şantiye şefi ile görüşmek istedi. Olay yerine gelen görevli bir kadın kendisini tanıtmadı gazetecileri ve oda yöneticilerini alandan çıkarmak istedi. Ali Hakkan ve Tezcan Karakuş Candan’ın Mimarlar Odası’ndan geldiğini öğrenince sorularını yanıtlamayı reddetti. Gazetecilerin sorusuna da yanıt vermeyen yetkili, özel güvenlik görevlileri eşliğinde olay yerinden kaçarak uzaklaştı. Gazetecilerin görüntü alması ve çalışma bölgesine girmesi Büyükşehir Belediyesi yetkilileri tarafından engellenmeye çalışıldı.  Hacıbayram’da yapılacak inceleme gezisi sırasında, kendilerini birden can güvenlikleri tehlikeye girdiği için isyan eden isyanların arasında bulan Oda yöneticileri, olay yerinde açıklama yaptı.

Büyükşehir Belediyesi’nin ne yaptığı belli değil

 

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan gözlerinin önünde cereyan eden olaydan üzüntü duyduğunu belirterek, “Roma dönemi arkeolojik alanını görüyorsunuz, onun devamında arkeolojik kalıntılar var ve her inşaat sahasında bir tabela olur, bir tek tabela yok,ne yapıldığı belli değil. Bunu Büyükşehir Belediyesi yapıyor, burada yerin altına 13-14 metre kadar inileceği söylendi bize, ne olduğu belli değil. Burada vatandaşlar olmasına rağmen insan hayatı hiçe sayılarak bir çalışma yürütülüyor. Böyle bir alanda proje çalışması bile yapılmadan çalışma yapılıyor. 1985’ten beri devam eden bir proje süreci var ama hiçbir proje yok. Şu an burada yapılanlar hukuksuz. Hacıbayram’da, Ulus’ta yapılacak çalışma ciddi bir planlama süreci ile olur. Endişe verici bir süreci izliyoruz.” Dedi.

 

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Tezcan Karakuş Candan ise süreci zorbalık olarak değerlendirdi. Yetkililerin hiçbir önlem almadığını belirten Candan; “Büyükşehir Belediyesi hukuksuzca ve zorbalıkla işlerini yapmaya devam ediyor. Dikmen’de insanlar evinin içindeyken yıkmaya çalışıyor. İskitler’de insanların hepsini bir sözleşme imzalamaya zorluyor, kitapçılar çarşısında tehdit altında esnafa taahhütname imzalatmaya çalışıyor. Bugün burada gördüğümüz de zorbalığın tanığıdır. Burada insanlar kahvelerine geliyorsa oturuyorsa hala burası şantiye alanı değildir. Şantiye alnında sadece işçiler olur. Burada kim olduğunu bilmediğimiz bir hanımefendinin bize “şantiyemden çıkın” demesi, yaptığı işle çelişmektedir. Dükkanlar çalışıyor ve hayat devam ediyorken yıkım yapılamaz.  Burada herkes risk altında, herkesin can güvenliği tehdit altında. Bunun altında bir tarihi miras yatıyor, bu mirasın üzerine herhangi bir denetim ekibi olmadan, arkeologlar olmadan, müze müdürlüğü olmadan ne idiğü belirsiz bir inşaat işi başlatamazsınız. Şantiye alanının bir şantiye alanı olması için belirli tanımları var, Burada herhangi birinin burnunun kanamsı dahi Melih Gökçek’in sorumluluğundadır. Burada süreci başlatan ve sökümleri yapan herkes hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Büyükşehir Beldiyesi, mafyavari ve insanı değersizleştiren ve insanı önceliğine almayan tüm projelerden vazgeçsin.” Şeklinde konuştu. 


Toplam Görüntülenme : 65186
Kategori Haberleri

7. plan değişikliği yapılan Demir Kafes alanında ders veren bilirkişi raporu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu yararını savunmaya kamu israfı ve planlama ve şehircilik esaslarına karşı uygulamalara karşı yılmadan mücadele devam ediyor.
25 Kasım 2019
Mimarlardan Kapadokya için kırmızı alarm çağrısı
“Bakan bölgeye gitmişken Carus Otel ve Azeri yatırımları ile yapılan otellerin nasıl yapıldığına ve hangi yapıların imar affından yararlandığına ve maliklerinin kim olduğuna dair bilgi versin”

22 Kasım 2019
Mimarlar Saraçoğlu’nda Ankara Valiliği’ni ve Kültür Bakanlığı’nı göreve davet etti
Ankara’nın ender nefes alma mekanlarından ve Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’nde, zorla tahliyelerle insansızlaştırmaların ardından, çöküntü alanı haline getirme çabaları devam ediyor.
17 Ekim 2019
Mimarlar ve vatandaşlar AOÇ arazilerinin konut ticaret imar planlarına ilişkin itiraz dilekçesi verdi
“AOÇ alanlarında Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı işlem tesis etmek suçtur” diyen vatandaşlar, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü önünde bir araya geldi.
09 Ekim 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!