GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Birlik’te yaşamak

Birlik’te yaşamak

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Birlik’te yaşayan mimarları bir kez daha buluşturdu

 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi farklı semtlerde oturan semt temsilcilikleriyle toplantılar yapmaya devam ediyor. Birlik Semt temsilciliğinin ikinci toplantısı mimar Gür davetiyle Transparan Sanat Galerisi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Birlik’te yaşayan çok sayıda mimar katıldı. Mimarlar Birlik’in sorunlarını oda yöneticileri ile paylaştı. Birlik Mahallesi’nin yeni bir yerleşim yeri olduğu vurgulanarak,  çöplüğe dönüşen alanlar, yaya yolu eksikliği, trafik, baz istasyonları, çocuk parkları, yeşil alanlar, kamusal alanlar, atıl anlalar, pazar yerleri mimarların rahatsızlık duyduğu konular arasındaydı.  Mahalle muhtarlarının semt temsilcilikleri toplantılarına davet edilmesi kararı da alındı. 

Dayanışma sürecini örüyoruz

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan dayanışmayı önemsediklerinin altını çizerek, “kent açısından, mimarlık açısından ve ülke olarak zor günler yaşıyoruz. Birbirimizle dayanışma içerisinde olacağımız bir sürecin altlığını örmeye çalışıyoruz. Meslektaşlarımızla sokakta bir markette her yerde karşılaşabiliriz, birbirimizle iletişimimizin olmasını çok önemsiyoruz. Mahallelerimizde oluşacak mimar dokunuşlarını önemsiyoruz. İnanılmaz hareketli bir dönemde çalışma yürütüyoruz Oda’da mimar olmayan ve desteğe gelen çok fazla insan var. Hepimiz demokratik bir ülkede yaşamayı hak eden insanlarız. Tüm bu karanlık dönemin ana sermayesini bizim meslek alanlarımızı dokunduğu alanlardan sağlıyorlar. Kentsel dönüşüm yasası, 2B, Belediye Yasası, Yapı Denetim Kanunu bunların hepsi 2023 hedefinin alt yapısını sağlama amaçlı bir yere gidiyor. Meraların, kıyıların yapılaşmaya açılması bir gecede bütün il sınırlarının değiştirilmesi. Kentler üzerinden ciddi bir rant süreci işliyor. Belediye yapsın yapmasın her birimiz kentlerde birer aktörüz bizler de bir şeyler yapabiliriz. Üstümüze gelen bir karabulut var herkes yağmur yağacak diye bekliyor ama kimse şemsiye tutmuyor kara bulutun altına. ”  şeklinde konuştu.

Candan ayrıca toplantıda mimarlara Saraçoğlu Mahallesi mücadelesi hakkında bilgi vererek şunları söyledi:  “Saraçoğlu Mahallesine karşı çıkarken burada bir rant olacak bunun farkındayız. Saraçoğlu’nda da her birinizin desteğine ihtiyacımız var. Mücadeleyi yaygınlaştırmamız gerekiyor.  Mahallelerimizden başlayarak duyarlılık yaratabiliriz. Önce mimarlar örgütlense mahallelerde, sonra mühendisler de destek verse, böylelikle büyük bir örgütlenme oluşturulabilir, bu örgütlük neye hizmet edecek? Elbette ki kamusal alanların korunmasına. Karşımızdaki yapı (mekezi iktidar) kamusal alanları tanımıyor her şeyi para olarak görüyor.  Kamusal alanın fazlalaştırılması insanın kentte insanca yaşamasının önünü açacaktır.”

 

 

 

 

 

 


Toplam Görüntülenme : 45533
Kategori Haberleri

Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019
Saraçoğlu Mahallesi imar planı iptal kararı şarkılarla, halaylarla kutlandı
Demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, Başkent Dayanışması Bileşenleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planını iptal eden yargı kararını, Saraçoğlu Mahallesi 95. Cadde’de şarkılarla, türkülerle ve halaylarla kutladı.
22 Temmuz 2019
Danıştay 6. Daire’den kentsel dönüşümde hukuk dersi
Mimarların açtığı dava sonucu Danıştay 6. Daire, Ankara’da 11 kentsel dönüşüm alanı kararını iptal etti, yaklaşık 30 milyon metrekare alan yeniden tarıma kazandırıldı

19 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!