GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Birlik’te yaşamak

Birlik’te yaşamak

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Birlik’te yaşayan mimarları bir kez daha buluşturdu

 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi farklı semtlerde oturan semt temsilcilikleriyle toplantılar yapmaya devam ediyor. Birlik Semt temsilciliğinin ikinci toplantısı mimar Gür davetiyle Transparan Sanat Galerisi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Birlik’te yaşayan çok sayıda mimar katıldı. Mimarlar Birlik’in sorunlarını oda yöneticileri ile paylaştı. Birlik Mahallesi’nin yeni bir yerleşim yeri olduğu vurgulanarak,  çöplüğe dönüşen alanlar, yaya yolu eksikliği, trafik, baz istasyonları, çocuk parkları, yeşil alanlar, kamusal alanlar, atıl anlalar, pazar yerleri mimarların rahatsızlık duyduğu konular arasındaydı.  Mahalle muhtarlarının semt temsilcilikleri toplantılarına davet edilmesi kararı da alındı. 

Dayanışma sürecini örüyoruz

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan dayanışmayı önemsediklerinin altını çizerek, “kent açısından, mimarlık açısından ve ülke olarak zor günler yaşıyoruz. Birbirimizle dayanışma içerisinde olacağımız bir sürecin altlığını örmeye çalışıyoruz. Meslektaşlarımızla sokakta bir markette her yerde karşılaşabiliriz, birbirimizle iletişimimizin olmasını çok önemsiyoruz. Mahallelerimizde oluşacak mimar dokunuşlarını önemsiyoruz. İnanılmaz hareketli bir dönemde çalışma yürütüyoruz Oda’da mimar olmayan ve desteğe gelen çok fazla insan var. Hepimiz demokratik bir ülkede yaşamayı hak eden insanlarız. Tüm bu karanlık dönemin ana sermayesini bizim meslek alanlarımızı dokunduğu alanlardan sağlıyorlar. Kentsel dönüşüm yasası, 2B, Belediye Yasası, Yapı Denetim Kanunu bunların hepsi 2023 hedefinin alt yapısını sağlama amaçlı bir yere gidiyor. Meraların, kıyıların yapılaşmaya açılması bir gecede bütün il sınırlarının değiştirilmesi. Kentler üzerinden ciddi bir rant süreci işliyor. Belediye yapsın yapmasın her birimiz kentlerde birer aktörüz bizler de bir şeyler yapabiliriz. Üstümüze gelen bir karabulut var herkes yağmur yağacak diye bekliyor ama kimse şemsiye tutmuyor kara bulutun altına. ”  şeklinde konuştu.

Candan ayrıca toplantıda mimarlara Saraçoğlu Mahallesi mücadelesi hakkında bilgi vererek şunları söyledi:  “Saraçoğlu Mahallesine karşı çıkarken burada bir rant olacak bunun farkındayız. Saraçoğlu’nda da her birinizin desteğine ihtiyacımız var. Mücadeleyi yaygınlaştırmamız gerekiyor.  Mahallelerimizden başlayarak duyarlılık yaratabiliriz. Önce mimarlar örgütlense mahallelerde, sonra mühendisler de destek verse, böylelikle büyük bir örgütlenme oluşturulabilir, bu örgütlük neye hizmet edecek? Elbette ki kamusal alanların korunmasına. Karşımızdaki yapı (mekezi iktidar) kamusal alanları tanımıyor her şeyi para olarak görüyor.  Kamusal alanın fazlalaştırılması insanın kentte insanca yaşamasının önünü açacaktır.”

 

 

 

 

 

 


Toplam Görüntülenme : 46973
Kategori Haberleri

7. plan değişikliği yapılan Demir Kafes alanında ders veren bilirkişi raporu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu yararını savunmaya kamu israfı ve planlama ve şehircilik esaslarına karşı uygulamalara karşı yılmadan mücadele devam ediyor.
25 Kasım 2019
Mimarlardan Kapadokya için kırmızı alarm çağrısı
“Bakan bölgeye gitmişken Carus Otel ve Azeri yatırımları ile yapılan otellerin nasıl yapıldığına ve hangi yapıların imar affından yararlandığına ve maliklerinin kim olduğuna dair bilgi versin”

22 Kasım 2019
Mimarlar Saraçoğlu’nda Ankara Valiliği’ni ve Kültür Bakanlığı’nı göreve davet etti
Ankara’nın ender nefes alma mekanlarından ve Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’nde, zorla tahliyelerle insansızlaştırmaların ardından, çöküntü alanı haline getirme çabaları devam ediyor.
17 Ekim 2019
Mimarlar ve vatandaşlar AOÇ arazilerinin konut ticaret imar planlarına ilişkin itiraz dilekçesi verdi
“AOÇ alanlarında Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı işlem tesis etmek suçtur” diyen vatandaşlar, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü önünde bir araya geldi.
09 Ekim 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!