GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Saraçoğlu’nda mimar adımları

Saraçoğlu’nda mimar adımları  

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara kentinde tarihsel sosyal ve mimari değeri olan, yapıların ve alanların kamusal işlevlerle yeniden kente kazandırılması amacıyla “Kent Düşleri” adı altında mimari fikir yarışmaları düzenlemeye devam ediyor. Kent Düşleri adı altında bugüne kadar açılan yarışmalar arasında, Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi, Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü, Zonguldak Kömür Yıkama Tesisleri, Kızılay Meydanı ve Çevresi, EGO Hangarları, Mamak’ta Sosyal Konut ve Mamak Cezaevi’ne yönelik fikir projesi yarışmaları bulunuyor. Ulucanlar Cezaevi ise müzeye dönüştürülerek kente kazandırılan kamusal alanlar içerisinde yerini aldı.

Mimarlar, Saraçoğlu’nun riskli alan ilan edilmesiyle beraber, Saraçoğlu’nun yıkılmaması ve kente kazandırılması için adımlar atıyor. Kent Düşleri 8 yarışmasının konusunu Saraçoğlu olarak ilan eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 13 Nisan’da  Saraçoğlu buluşması düzenliyor. Yarışma katılımcılarının katılacağı buluşma yarın Saraçoğlu’nda gerçekleştirilecek. Mahalleli ile bir araya gelecek olan katılımcılar Saraçoğlu’nu mahalle sakinlerinden dinleyecek ve Saraçoğlu Mahallesi’ni adım adım gezecek.  Mahallede alan gezisi yapacak olan mimarlar ve mimarlık öğrencilerine Mimarlar Odası Ankara Şubesi oda yöneticileri de eşlik edecek. Mimarlar Saraçoğlu’nu fotoğraflayacak ve Saraçoğlu’nu tartışacak. 


Toplam Görüntülenme : 51105
Kategori Haberleri

7. plan değişikliği yapılan Demir Kafes alanında ders veren bilirkişi raporu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu yararını savunmaya kamu israfı ve planlama ve şehircilik esaslarına karşı uygulamalara karşı yılmadan mücadele devam ediyor.
25 Kasım 2019
Mimarlardan Kapadokya için kırmızı alarm çağrısı
“Bakan bölgeye gitmişken Carus Otel ve Azeri yatırımları ile yapılan otellerin nasıl yapıldığına ve hangi yapıların imar affından yararlandığına ve maliklerinin kim olduğuna dair bilgi versin”

22 Kasım 2019
Mimarlar Saraçoğlu’nda Ankara Valiliği’ni ve Kültür Bakanlığı’nı göreve davet etti
Ankara’nın ender nefes alma mekanlarından ve Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’nde, zorla tahliyelerle insansızlaştırmaların ardından, çöküntü alanı haline getirme çabaları devam ediyor.
17 Ekim 2019
Mimarlar ve vatandaşlar AOÇ arazilerinin konut ticaret imar planlarına ilişkin itiraz dilekçesi verdi
“AOÇ alanlarında Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı işlem tesis etmek suçtur” diyen vatandaşlar, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü önünde bir araya geldi.
09 Ekim 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!