GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Akün ve Şinasi ihalesine bir iptal daha

Akün ve Şinasi ihalesine bir iptal daha

Başkent Dayanışması Bileşenleri Akün ve Şinasi sahnelerinin 3. ihalesinde yine sahnelerin önünde toplanarak “Akün ve Şinasi satılamaz” dedi.

 

Akün ve Şinasi sahnelerinin satışı için Emek İnşaat’ın açtığı iki ihale verilen tekliflerin muammen bedelin altında olması sebebiyle, iptal edilip ertelenmişti. Emek İnşaat birçok protesto gösterisine rağmen sahneleri 3. kez ihaleye çıkardı. Başkent Dayanışması – Ben Ankara Bileşenleri Akün ve Şinasi Sahneleri önünde buluşarak, “ Sanatın ihalesi olmaz” dedi. Eylemciler “ Sanatın ihalesi olmaz” “ Tiyatrolara dokunma, dokunursan yanarsın” , “ ihanetin ihalesi olmaz” yazılı dövizler taşıdı. Grup, Akün sahnesi önünde basın açıklaması yaptı. Başkent Dayanışması adına açıklamayı Erdinç Doğan okudu. Açıklamada, “Ankara’ya kültürden yoksun bir yaşam reva görülüyor. Kültür sanat mekânlarımız ellerimizden alınıyor. Tüm gelişmiş toplumlarda, tiyatro binaları, kültür merkezleri sanat mabedi olarak isimlendirilir. Bir mabedin yok olmasına taraf olanlar tarihte kendilerine onurlu bir yer bulamazlar. Akün Sahnesi’nin açılışındaki çocuk seyirci bugün bir genç, Buralarda alkışladığımız sanatçıların bir kısmı artık aramızda değil, Geri kalanlar ise artık size sanat sunamayacaklarının üzüntüsü ile kahrolmakta. Ankara’nın kültür ve sanat mekânlarına sahip çıkıyoruz. Akün ve Şinasi Sahnesi’nin satılarak ya da yıkılarak yerine rezidans, AVM vb. rant amaçlı işlevlere büründürülmesine asla izin vermeyeceğiz. Kültürel miraslarımız karanlığa gömülmesin. “ ifadelerine yer verildi.

Ayrıca, sahneler önünde yapılan açıklamada, Avrupa başkentlerindeki tiyatro sahnelerinin rakamlarına dikkat çekilerek, “ Paris’te her gece 120 tiyatro perde açıyor, Londra’da 200’ü aşkın, Atina’da 110 tiyatro var. Başkent Ankara’da ise ödeneklisi ve özeli ile toplam 12 tiyatro binası var. Tiyatro2nun demokrasi kültürüne büyük katkısı tüm dünyaca kabul edilmiştir ve bu anlayışın sonunda bugün Ankara’da tiyatroların sayıları giderek azaltılmaya çalışılıyor” şeklinde ifade edildi.

Başkent Dayanışması’na müjde

 

Açıklamanın ardından grup üyeleri, ihale salonuna girmek istedi. İhalenin yapılacağı kapıya ilerleyen, Başkent Dayanışması Bileşenleri’ne polis izin vermedi ve ihalenin olmadığını iletti. Eylemciler bunun üzerine Emek İnşaat’ın açıklama yapmasını istedi. Grup dağılmayarak sahneler önünde Emek İnşaat yetkilisini bekledi. Bekleyişin ardından, Emek İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Ergünay Yazar dışarı çıkarak bir açıklama yaptı. Yazar; “ İhalede, hiçbir dosya iletilmedi, ihale iptal edildi ve bina satılmayacak” şeklinde kısa bir konuşma yaparak uzaklaştı. İhalenin yapılmadığı haberi, Başkent Dayanışması bileşenleri tarafından alkışlarla karşılandı. Emek İnşaat yetkilisinin açıklamasının ardından Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan “ Akün ve Şinasi sahnelerinin satılmasına hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz. Bir kez daha ihale açmaya kalkarlarsa eğer, bu kez sahnelerin önünde değil, ihalenin olduğu salonda olacağız.” dedi.

İhalenin yapılmadığını 3. kez iptal edildiğini öğrenen eylemciler, ihale eylemini sonlandırdı.


Toplam Görüntülenme : 38420
Kategori Haberleri

Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019
Saraçoğlu Mahallesi imar planı iptal kararı şarkılarla, halaylarla kutlandı
Demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, Başkent Dayanışması Bileşenleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planını iptal eden yargı kararını, Saraçoğlu Mahallesi 95. Cadde’de şarkılarla, türkülerle ve halaylarla kutladı.
22 Temmuz 2019
Danıştay 6. Daire’den kentsel dönüşümde hukuk dersi
Mimarların açtığı dava sonucu Danıştay 6. Daire, Ankara’da 11 kentsel dönüşüm alanı kararını iptal etti, yaklaşık 30 milyon metrekare alan yeniden tarıma kazandırıldı

19 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!