GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar Birlik Mahallesi’nde sorunları masaya yatırdı

Mimarlar Birlik Mahallesi’nde sorunları masaya yatırdı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, mimarlarla mahallelerde toplantılar yaparak mahalle sorunlarını masaya yatırıyorlar. Birlik Mahallesinde yaşanan sorunlar mimarlın gündemindeydi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yerel seçimler yaklaşırken, semtlerdeki çalışmalarına da hız verdi. Birlik Mahallesi’nde oturan mimarlarla üçüncü kez bir araya gelen Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yöneticileri, mahallenin yerel düzeydeki sorunlarını masaya yatırdılar. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin organize ettiği semt temsilciliği toplantılarına mimar ve ünlü ressam Gür Dalkıran’ın Transparan isimli sanat galerisi ev sahipliği yapıyor. Birlik Mahallesinin sorunlara kalıcı çözüm önerilerinin tartışıldığı toplantıya Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Sekreter üyesi Tezcan Karakuş Candan katıldı.

Korku yolu

Birliğin sorunlarını ele alan mimarlar, ulaşım sorununu tartıştı. Yoğunluklu alanları harita üzerinde işaretledi. Mimarlar ulaşım konusunda Şemsettin Günaltay Caddesi’nin bir an önce ışıklandırılması gerektiğine değindi. Candan, “Hiçbir ışıklandırmanın bulunmadığı cadde kazalara da davetiye çıkarıyor, ayrıca herkesin geçmek durumunda kaldığı bir yol olmasına rağmen yayalar için kaldırımın bile olmadığı bir yol. Şehrin merkezinde, geceleri karanlığa gömülen bir cadde Ankara’ya yakışmıyor” dedi. Mesa Sitesi’nin altından geçen ve geceleri tamamen ışıksız kalan, karanlık olan yol için yetkililerin bir an önce önlem alması gerektiğini vurgulayan mimarlar, Şemsettin Günaltay Caddesi için “kabus yol” ve “korku yolu” yakıştırmalarını yaptı.

Birlik mahallesi sorunlarını alt alta sıralayan mimarlar, harita üzerinde sorun odaklarını işaretleyerek çözüm yolları için raporlar hazırlamaya başladılar.

Mimarların Tespit Ettiği Birlik Mahallesi Sorunları

Bankalar Caddesi’nin trafiğin problem yaratıyor yol üstüne gelişigüzel park edilen araçlar caddeyi geçilemez hale getiriyor.

Gaziosmanpaşa’yı Birlik mahallesine bağlayan iki ana aksın sorunlu olmasından kaynaklı akşam ve sabah saatlerinde trafiğin yoğunlaştığı ve kazalar gerçekleşiyor.

Son yapılan Birlik toplantısında Birlik semtinin ulaşım sorunlarını tartışan mimarların eleştiri getirdiği sokaklardan biri de 407. Sokak oldu. Mimarların önerileri arasında ise Vatikan’ın hemen yanından geçen yolun yaya yolu yapılması oldu. Mimarlar, “Yaya yolu için en uygun yer, buraya yapılacak bir yaya yolu yayaları da rahatlatacaktır, Birlik semtinin de ihtiyacı olan bir yaya yolu olacaktır.” tespitinde bulundu. Birlik Mahallesi temsilciliği, Birlik yollarının ve ulaşım sorunlarının çözülmesi için yetkilileri göreve davet etti.

Birlik mahallesi temsilciliği yaz dönemi için boş araziler, pazaryerleri ve parklara ilişkin alternatif önermeler için çalışmaya baladı.


Toplam Görüntülenme : 40777
Kategori Haberleri

Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019
Saraçoğlu Mahallesi imar planı iptal kararı şarkılarla, halaylarla kutlandı
Demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, Başkent Dayanışması Bileşenleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planını iptal eden yargı kararını, Saraçoğlu Mahallesi 95. Cadde’de şarkılarla, türkülerle ve halaylarla kutladı.
22 Temmuz 2019
Danıştay 6. Daire’den kentsel dönüşümde hukuk dersi
Mimarların açtığı dava sonucu Danıştay 6. Daire, Ankara’da 11 kentsel dönüşüm alanı kararını iptal etti, yaklaşık 30 milyon metrekare alan yeniden tarıma kazandırıldı

19 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!