GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Mimarlar Birlik Mahallesi’nde sorunları masaya yatırdı

Mimarlar Birlik Mahallesi’nde sorunları masaya yatırdı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, mimarlarla mahallelerde toplantılar yaparak mahalle sorunlarını masaya yatırıyorlar. Birlik Mahallesinde yaşanan sorunlar mimarlın gündemindeydi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yerel seçimler yaklaşırken, semtlerdeki çalışmalarına da hız verdi. Birlik Mahallesi’nde oturan mimarlarla üçüncü kez bir araya gelen Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yöneticileri, mahallenin yerel düzeydeki sorunlarını masaya yatırdılar. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin organize ettiği semt temsilciliği toplantılarına mimar ve ünlü ressam Gür Dalkıran’ın Transparan isimli sanat galerisi ev sahipliği yapıyor. Birlik Mahallesinin sorunlara kalıcı çözüm önerilerinin tartışıldığı toplantıya Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Sekreter üyesi Tezcan Karakuş Candan katıldı.

Korku yolu

Birliğin sorunlarını ele alan mimarlar, ulaşım sorununu tartıştı. Yoğunluklu alanları harita üzerinde işaretledi. Mimarlar ulaşım konusunda Şemsettin Günaltay Caddesi’nin bir an önce ışıklandırılması gerektiğine değindi. Candan, “Hiçbir ışıklandırmanın bulunmadığı cadde kazalara da davetiye çıkarıyor, ayrıca herkesin geçmek durumunda kaldığı bir yol olmasına rağmen yayalar için kaldırımın bile olmadığı bir yol. Şehrin merkezinde, geceleri karanlığa gömülen bir cadde Ankara’ya yakışmıyor” dedi. Mesa Sitesi’nin altından geçen ve geceleri tamamen ışıksız kalan, karanlık olan yol için yetkililerin bir an önce önlem alması gerektiğini vurgulayan mimarlar, Şemsettin Günaltay Caddesi için “kabus yol” ve “korku yolu” yakıştırmalarını yaptı.

Birlik mahallesi sorunlarını alt alta sıralayan mimarlar, harita üzerinde sorun odaklarını işaretleyerek çözüm yolları için raporlar hazırlamaya başladılar.

Mimarların Tespit Ettiği Birlik Mahallesi Sorunları

Bankalar Caddesi’nin trafiğin problem yaratıyor yol üstüne gelişigüzel park edilen araçlar caddeyi geçilemez hale getiriyor.

Gaziosmanpaşa’yı Birlik mahallesine bağlayan iki ana aksın sorunlu olmasından kaynaklı akşam ve sabah saatlerinde trafiğin yoğunlaştığı ve kazalar gerçekleşiyor.

Son yapılan Birlik toplantısında Birlik semtinin ulaşım sorunlarını tartışan mimarların eleştiri getirdiği sokaklardan biri de 407. Sokak oldu. Mimarların önerileri arasında ise Vatikan’ın hemen yanından geçen yolun yaya yolu yapılması oldu. Mimarlar, “Yaya yolu için en uygun yer, buraya yapılacak bir yaya yolu yayaları da rahatlatacaktır, Birlik semtinin de ihtiyacı olan bir yaya yolu olacaktır.” tespitinde bulundu. Birlik Mahallesi temsilciliği, Birlik yollarının ve ulaşım sorunlarının çözülmesi için yetkilileri göreve davet etti.

Birlik mahallesi temsilciliği yaz dönemi için boş araziler, pazaryerleri ve parklara ilişkin alternatif önermeler için çalışmaya baladı.


Toplam Görüntülenme : 42260
Kategori Haberleri

7. plan değişikliği yapılan Demir Kafes alanında ders veren bilirkişi raporu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu yararını savunmaya kamu israfı ve planlama ve şehircilik esaslarına karşı uygulamalara karşı yılmadan mücadele devam ediyor.
25 Kasım 2019
Mimarlardan Kapadokya için kırmızı alarm çağrısı
“Bakan bölgeye gitmişken Carus Otel ve Azeri yatırımları ile yapılan otellerin nasıl yapıldığına ve hangi yapıların imar affından yararlandığına ve maliklerinin kim olduğuna dair bilgi versin”

22 Kasım 2019
Mimarlar Saraçoğlu’nda Ankara Valiliği’ni ve Kültür Bakanlığı’nı göreve davet etti
Ankara’nın ender nefes alma mekanlarından ve Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’nde, zorla tahliyelerle insansızlaştırmaların ardından, çöküntü alanı haline getirme çabaları devam ediyor.
17 Ekim 2019
Mimarlar ve vatandaşlar AOÇ arazilerinin konut ticaret imar planlarına ilişkin itiraz dilekçesi verdi
“AOÇ alanlarında Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı işlem tesis etmek suçtur” diyen vatandaşlar, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü önünde bir araya geldi.
09 Ekim 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!