GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Ankara’yı kimliksizleştiremezsiniz!

Ankara’yı kimliksizleştiremezsiniz

Başkent Dayanışması bileşenleri Milli Piyango binası önünde, cephe değişikliklerine karşı eylem yaptı.

Büyükşehir Belediyesi’nin Atatürk Bulvarı’ndaki binalarda cephe değişikliğine başlaması Başkent Dayanışması’nın tepkisini çekti. Bileşenler Milli Piyango binasından başlayan, ve binaları Selçuklu mimarisi ile sıvayan cephe değişikliklerini protesto etti. Başkent Dayanışması bileşenleri “Çehrelerimiz, taşıdığı birikimlerden ve deneyimlerden kopartılarak değiştiriliyor, kimliksizleştiriliyor. Tek tipleştiriliyor” diyerek ‘kimliksizleştirmeye’ karşı bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı Başkent Dayanışması bileşenleri adına Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan okudu. Candan: “Her birimizin bir kimliği var.. Yaşadıklarımızı ifade eden yüzümüz var… 90 yıldır bu Ülkenin Başkentliği yapan Ankara’nın da bir kimliği var. .  Binlerce yıllık birikimle yoğrularak bugüne taşınan Başkent Ankara’nın kimliği değiştirilmeye çalışılıyor. çevrelerimiz o baskıcı değişmezlikle tek tiplerle donatılıyor, yaşam mekanlarımız tek tipleştiriliyor, kimliksizleştiriliyor… Konutlarımız tek tipleşti… Adliye Saraylarımız tek tipleşti, Okul Yapılarımız tek tipleşti, Kentlerimiz tek tipleşti. Kimliksizleşti… Biz biliyor ki tüm baskıcı rejimler önce yapılı çevremizi değiştirirler, göz alışkanlığı için… Sonra ruhunu değiştirirler yaşamlarımızın… Bir bakmışsınız karanlığın içerisindeyiz, hep aynı selamlar, hep aynı söylemler, hep aynı diziler, hep aynı haberler,  ayırt edemediğimiz anılarımızı ve yaşadıklarımızı sıradanlaştıran hep aynı mekânlar kuşatır etrafımızı, gelmekte olan kişiliğimizi yok etmeye gelmektedir biliyoruz…  İstenen şey bellidir. Tek tip konut, tek tip çevre, tek tip bina, tek tip düşünce, tek tip insan.”

“Binaların sahte yüzlerini kabul etmiyoruz”

Ankara’nın kimliğini yitirmesine izin vermeyeceklerini belirten Candan, şöyle devam etti: “ Önce kentimizin en önemli meydanını sönükleştirdiler , bakımsız bıraktılar, AVM kültürü ile yaşamlarımızı ticarileştirdiler..Sonra en saygın mağazalar terk etti Kızılay’ı Atatürk Bulvarı’nı ,pasajlar bir bir boşaldı. İşyerleri giderek  niteliksizleşti.Bir zamanlar kapılarında kuyruklar beklenen sinemalar bir bir kapatıldı, Ankara’ya gelen yabancı turistler, ziyaretçiler artık uğramaz oldu Kızılay’a. Şimdi bu sürecin baş aktörü olan Ankara Büyükşehir Belediyesi Kızılay’daki tüm bu olumsuz gelişmelerin günahını Atatürk Bulvarı üzerindeki yapıların cephelerine yüklemek istemektedir. Kızlay’ın ve Atatürk Bulvarı’nın canlandırılmasını en çok “BEN ANKARA” istiyor. Bina cephelerinin tabela kirliğinden kurtulmasını, yayalaştırılmasını, meydanlaştırılmasını, yapı cephelerinin özgün kimliğine kavuşturulmasını en çok biz istiyoruz. Ancak Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Atatürk Bulvarı üzerinde başlayan 15 kamu yapısının bina cephelerinin tek tipleştirilmesini, kimliksizleştirilmesini reddediyoruz. Kızılay’da tek tipleştirilmek istenen binaların sahte yüzlerini kabul etmiyoruz. Atatürk Bulvarı üzerindeki kimliği değiştirilerek, “heil Hitler” diye sıya girmesi istenen yapılara özgürlük istiyoruz.”

Bileşenler Milli Piyango idaresi önünde yaptıkları protestonun ardından dağılmayarak, Nükleer Karşıtı Platformun düzenlediği “Nükleere hayır” eylemine katılmak üzere meclis önüne yürüdü.   

 

 

Toplam Görüntülenme : 40092
Kategori Haberleri

7. plan değişikliği yapılan Demir Kafes alanında ders veren bilirkişi raporu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu yararını savunmaya kamu israfı ve planlama ve şehircilik esaslarına karşı uygulamalara karşı yılmadan mücadele devam ediyor.
25 Kasım 2019
Mimarlardan Kapadokya için kırmızı alarm çağrısı
“Bakan bölgeye gitmişken Carus Otel ve Azeri yatırımları ile yapılan otellerin nasıl yapıldığına ve hangi yapıların imar affından yararlandığına ve maliklerinin kim olduğuna dair bilgi versin”

22 Kasım 2019
Mimarlar Saraçoğlu’nda Ankara Valiliği’ni ve Kültür Bakanlığı’nı göreve davet etti
Ankara’nın ender nefes alma mekanlarından ve Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’nde, zorla tahliyelerle insansızlaştırmaların ardından, çöküntü alanı haline getirme çabaları devam ediyor.
17 Ekim 2019
Mimarlar ve vatandaşlar AOÇ arazilerinin konut ticaret imar planlarına ilişkin itiraz dilekçesi verdi
“AOÇ alanlarında Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı işlem tesis etmek suçtur” diyen vatandaşlar, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü önünde bir araya geldi.
09 Ekim 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!