GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Ankara’yı kimliksizleştiremezsiniz!

Ankara’yı kimliksizleştiremezsiniz

Başkent Dayanışması bileşenleri Milli Piyango binası önünde, cephe değişikliklerine karşı eylem yaptı.

Büyükşehir Belediyesi’nin Atatürk Bulvarı’ndaki binalarda cephe değişikliğine başlaması Başkent Dayanışması’nın tepkisini çekti. Bileşenler Milli Piyango binasından başlayan, ve binaları Selçuklu mimarisi ile sıvayan cephe değişikliklerini protesto etti. Başkent Dayanışması bileşenleri “Çehrelerimiz, taşıdığı birikimlerden ve deneyimlerden kopartılarak değiştiriliyor, kimliksizleştiriliyor. Tek tipleştiriliyor” diyerek ‘kimliksizleştirmeye’ karşı bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı Başkent Dayanışması bileşenleri adına Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan okudu. Candan: “Her birimizin bir kimliği var.. Yaşadıklarımızı ifade eden yüzümüz var… 90 yıldır bu Ülkenin Başkentliği yapan Ankara’nın da bir kimliği var. .  Binlerce yıllık birikimle yoğrularak bugüne taşınan Başkent Ankara’nın kimliği değiştirilmeye çalışılıyor. çevrelerimiz o baskıcı değişmezlikle tek tiplerle donatılıyor, yaşam mekanlarımız tek tipleştiriliyor, kimliksizleştiriliyor… Konutlarımız tek tipleşti… Adliye Saraylarımız tek tipleşti, Okul Yapılarımız tek tipleşti, Kentlerimiz tek tipleşti. Kimliksizleşti… Biz biliyor ki tüm baskıcı rejimler önce yapılı çevremizi değiştirirler, göz alışkanlığı için… Sonra ruhunu değiştirirler yaşamlarımızın… Bir bakmışsınız karanlığın içerisindeyiz, hep aynı selamlar, hep aynı söylemler, hep aynı diziler, hep aynı haberler,  ayırt edemediğimiz anılarımızı ve yaşadıklarımızı sıradanlaştıran hep aynı mekânlar kuşatır etrafımızı, gelmekte olan kişiliğimizi yok etmeye gelmektedir biliyoruz…  İstenen şey bellidir. Tek tip konut, tek tip çevre, tek tip bina, tek tip düşünce, tek tip insan.”

“Binaların sahte yüzlerini kabul etmiyoruz”

Ankara’nın kimliğini yitirmesine izin vermeyeceklerini belirten Candan, şöyle devam etti: “ Önce kentimizin en önemli meydanını sönükleştirdiler , bakımsız bıraktılar, AVM kültürü ile yaşamlarımızı ticarileştirdiler..Sonra en saygın mağazalar terk etti Kızılay’ı Atatürk Bulvarı’nı ,pasajlar bir bir boşaldı. İşyerleri giderek  niteliksizleşti.Bir zamanlar kapılarında kuyruklar beklenen sinemalar bir bir kapatıldı, Ankara’ya gelen yabancı turistler, ziyaretçiler artık uğramaz oldu Kızılay’a. Şimdi bu sürecin baş aktörü olan Ankara Büyükşehir Belediyesi Kızılay’daki tüm bu olumsuz gelişmelerin günahını Atatürk Bulvarı üzerindeki yapıların cephelerine yüklemek istemektedir. Kızlay’ın ve Atatürk Bulvarı’nın canlandırılmasını en çok “BEN ANKARA” istiyor. Bina cephelerinin tabela kirliğinden kurtulmasını, yayalaştırılmasını, meydanlaştırılmasını, yapı cephelerinin özgün kimliğine kavuşturulmasını en çok biz istiyoruz. Ancak Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Atatürk Bulvarı üzerinde başlayan 15 kamu yapısının bina cephelerinin tek tipleştirilmesini, kimliksizleştirilmesini reddediyoruz. Kızılay’da tek tipleştirilmek istenen binaların sahte yüzlerini kabul etmiyoruz. Atatürk Bulvarı üzerindeki kimliği değiştirilerek, “heil Hitler” diye sıya girmesi istenen yapılara özgürlük istiyoruz.”

Bileşenler Milli Piyango idaresi önünde yaptıkları protestonun ardından dağılmayarak, Nükleer Karşıtı Platformun düzenlediği “Nükleere hayır” eylemine katılmak üzere meclis önüne yürüdü.   

 

 

Toplam Görüntülenme : 38674
Kategori Haberleri

Mimarlar Odası Ankara Şubesinden TOKİ’nin müzayede ile satılacak AOÇ alanlarına yönelik, "alan AOÇ alanı değildir" açıklamasına sert yanıt
AOÇ alanlarında rant odaklı plan değişikliğini 10 Kasım'da yaparak itibarınızı yerle bir, siz etmişsiniz.
17 Ağustos 2019
Mimarların Havagazı Fabrikası davasında bilirkişi raporu tebliğ edildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent merkezindeki Cumhuriyet’in ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası’nı 1991 yılında tescil başvurusu yaparak koruma altına aldırmıştı. Mülk sahiplerinden EGO Genel Müdürlüğü’nün tescil başvurusunun kaldırılması talebi reddedilmiş ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996 / 5342 sayılı kararı ile Havagazı Fabrikası, üstün kamu yararı adına hukuksal koruma altına alınmıştı.
22 Temmuz 2019
Saraçoğlu Mahallesi imar planı iptal kararı şarkılarla, halaylarla kutlandı
Demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, Başkent Dayanışması Bileşenleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planını iptal eden yargı kararını, Saraçoğlu Mahallesi 95. Cadde’de şarkılarla, türkülerle ve halaylarla kutladı.
22 Temmuz 2019
Danıştay 6. Daire’den kentsel dönüşümde hukuk dersi
Mimarların açtığı dava sonucu Danıştay 6. Daire, Ankara’da 11 kentsel dönüşüm alanı kararını iptal etti, yaklaşık 30 milyon metrekare alan yeniden tarıma kazandırıldı

19 Temmuz 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!