GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
“Ankara’da yalan, AOÇ’de talan var”

“Ankara’da yalan, AOÇ’de talan var”

Başkent dayanışması bileşenleri Güvenpark’ta AOÇ talanına ses çıkartırken, şarkılarla sürece dikkat çekti.

Başkent Dayanışması Bileşenleri Güvenpark’ta  bir araya gelerek AOÇ için ses çıkartma eylemi yaptı.  AOÇ talanına sessiz kalmayın, AOÇ için ses çıkartın ” diyerek  çağrı yapılan eylemde Bileşenlerin Atatürk Orman çiftliği talanını anlatan fotoğraflar taşıması dikkat çekti. Teneke Orkestrası olarak adlandırılan Başkent dayanışması korosu da AOÇ eylemi için yine bir şarkı yazdı. “ Ankara’da yalan var, yalan.  AOÇ’de talan var, talan. Kıydınız ağaçları, gözünüze batsın dalları” sözleriyle AOÇ için şarkı söylendi.

“AOÇ oyun alanı haline getirildi”

 AOÇ talanına trampetlerle şarkılarla dikkat çekmek isteyen grup üyeleri Güvenpark’ta basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Başkent dayanışması adına Mimarlar Odası Ankara Şube Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan Okudu. Güvenpark’ta Yapılan açıklamada, “ AOÇ’de yürütülen talan ayyuka çıktı. 40 bin metrekare taban alanıyla 200 bin metrekarelik Başbakanlık hizmet binası binlerce ağaç kesilerek, AOÇ’nin bağrına saplanan hançer gibi yükselmektedir. Atatürk Orman Çiftliği inşa edilen saray bir savaş komuta merkezini andırmaktadır. Ruhsat iptaline yönelik meslek odalarının açtığı dava telafisi mümkün olmayan zararlara rağmen yürütmeyi durdurma kararı verilmemiştir. Bilirkişi raporları, Sayıştay raporları talanı belgelerken mahkemeleri AOÇ’de yürütülen bu vahşeti durduracak yürütmeyi durdurma kararı vermemesi manidardır. AOÇ yeşil alanıyla, insan doğa ilişkisiyle, Cumhuriyetin bir özgürleşme projesinin kamusal alanıdır. Bugün yeşili bölen yollarla, ticarileştirilmiş disnaylend ile Başbakanlık hizmet binası ile kamusallıktan çıkartılmış, başbakanın saray bahçesi, Büyükşehir Belediye Başkanı’nın bitmez, tükenmez  çılgın projelerinin oyun alanı haline gelmiştir. Orada kesilen her bir ağaç çocuklarımızın nefesidir. Açılan her yol betonlaşmış bir hayattır. Burada görülen fotoğraflar katliamın belgesi, AKP hükümetinin ve dahi yerel yönetimlerinin gidiş biletleridir.” İfadeleri kullanıldı. ayrıca 5 Mayıs’ta  AOÇ’ye buluşma çağrısı yapan Candan, “Gökçek zaten gidecek ama 30 Mart’tan sonra Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na kim gelirse gelsin, 5 Mayıs’ta AOÇ’de buluşacağız. 5 Mayıs  hıdırellezdir, aynı zamanda AOÇ’nin kurulduğu tarihtir. Bu tarihte Atatürk Orman Çiftliği’nde buluşarak AOÇ için dilekler dileyeceğiz. Dileklerimizi bizi dikkate almayan Gül’e değil, Gül ağacının dibine bırakacağız. Büyükşehir Belediyesi ise Ankara’ya yaptırdığı  5 saltanat kapısı ile Cumhuriyet kimliğini değiştirmek istiyor,  saltanatın kapı kulu olmayacağız. Başkent dayanışması olarak her Salı olduğu gibi 11.02.2014  Salı günü 5 saltanat kapısını protesto etmek için Güvenpark’ta olacağız. ” şeklinde konuştu.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, elindeki disneyland fotoğrafına işaret ederek, “ Elimde gördüğünüz vahşetin krallığı adıyla yapılan Büyükşehir Belediyesi’nin tema park projesidir. 30 Mart’tan önce açmayı planlıyor, Gerçekten adına yakışır bir yer tam adı gibi vahşetin krallığı. AOÇ’de yapılan yakışıksız bir proje AOÇ için haksızlık.  Bu fotoğrafı sizlere göstermek istemezdik, bu fotoğraflarla rahatsızlık verdiğimiz için üzgünüz  30 Marttan sonra umarız kente değer veren insanlar, gerçekten emek verecek insanlar kentte yönetici olur. Mücadeleye devam edeceğiz AOÇ mücadelemize destek istiyoruz. ” dedi.  

“Siyaset kurnazlığı “

BDP Çankaya Belediye Başkan Adayı Mükremin Barut ise “ Başbakanlık Hizmet binası, siyaset kurnazlığı müzesi olarak değiştirilmeli. Yaptıkları kurnazlıkla AOÇ’ye bina diktiler, ama bu kurnazlıklarına 30 Mart’ta cevap alacaklar.” Dedi

 

Meslektaşımı kınıyorum

Peyzaj Mimarları Odası Genel Sekreteri redife Kolçak, Başbakanlık ruhsat iptali davasında Bilirkişi raporlarını hatırlatarak, “ Bilirkişi raporlarında 5 bilirkişi rapor hazırlıyor. Bu beş bilirkişiden 3 bilirkişi kamu yararına aykırı derken 2 bilirkişi ise AOÇ talanında kamu yararı görüyor. Bunlardan birisi maalesef peyzaj mimarıdır, meslek odaları olarak UNESCO’ya başvurmuşken, AOÇ için mücadele sürdürürken  burada taraflı davranan bu meslektaşımı kınıyorum” ifadelerini kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ortak sol adayı Kaya Güvenç: “AOÇ’de yaşanan sadece bir talan olayı değil, ideolojik politik bir olaydır, buna  Ankara halkının izin vermeyeceğini düşünüyorum. Yarın AOÇ diye adlandırdığımız yerde bu kurulan sarayın etrafına tel çitler çevrilirse ve orası insansızlaştırılırsa hiç şaşırmayacağız. Seçim çalışmalarımız arasında AOÇ ‘yi eski tarihi ve kültürel kimliğine kavuşturmak var.  Ankara’da yapılacak olan her şeyin emekçi halkın onayından geçmesi karalı olduğumuz bir noktadır” dedi.

Yapılan açıklamaların ardından, mikrofon uzatılan insanlar AOÇ’de yapılan Başbakanlık hizmet binasının yıkılması gerektiğini Güvenpark’ta bir kez daha haykırdı.   

 


Toplam Görüntülenme : 100042
Kategori Haberleri

Bilirkişiler: AOÇ arazilerini parçalayan yol güzergahı, tarihi ve doğal kimliği yok eder
Raporu değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “ Bilirkişiler haklılığımızı ve AOÇ’nin yollarla talanını gözler önüne sermiştir. Atatürk Orman Çiftliği’nin habitatını bozan, bütünlüğünü parçalayan, kamu yararına aykırı, rant ve talan planlarının  peşini bırakmayacağız Atatürk Orman Çiftliği kırmızı çizgimiz” dedi.
28 Temmuz 2023
Mimarların mücadelesi sonucu, İmrahor Vadisi’ni katledecek planlar bir bir iptal ediliyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, İmrahor Vadisi’nin katledilmesine izin vermiyor.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi, plan değişiklikleriyle yapılaşmaya açılmak istenen İmrahor Vadisi için hukuksal mücadeleyi sürdürürken, yargı da kamu yararına aykırı plan değişikliklerini bir bir iptal ediyor.
26 Temmuz 2023
Yargı, Ulus’ta Roma Hamamı’nı tehdit eden yüksek katlı yapılaşmaya izin vermedi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ulus Tarihi Kent Merkezi’nin  değerini ve potansiyelini yok sayan plan değişikliklerini peşini bırakmıyor.
08 Haziran 2023
İktidarın Saraçoğlu Mahallesi’nde hukuksuz imar planlarına yargıdan iptal kararı
Candan: Saraçoğlu Mahallesini satmak istediler, satamadılar, yıkmak istediler, yıkamadılar. Kamusal değerini ranta açmak istediler, açamadılar. Saraçoğlu Mahallesi Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin 30 yıldır akıllı inatla sürdürdüğü mücadelenin kazanımıdır. Seçim öncesi halkımıza armağanımız olsun.
10 Mayıs 2023

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!