GÜNCELKENTPOLİTİK GÜNDEMKÜLTÜR SANATBASINDANYAZARLARSOBEDENSOBELEDİKLERİMİZRÖPORTAJLARGEZENTİYUMURTALAR
Ara
Ankara’daki Engellerim

Hukuksal yönünden kıt akıllı olabilirim! Konuyla ilgili takibi, dağarcığımın müsaade ettiği kadar anlayabilirim elbette. Zaten olayın bu tarafına gelene kadar da, göz var nizam var…

Bu yapı bana en çok patlıcan çukuru gözlerin olduğunu kanıtladı!

Özürlü olmama karşın aktif bir birey olarak akülü sandalyemle Ankara cadde ve sokaklarındayımdır çoğu zaman. Bu yüzden her türlü yapı ilgilendirir beni…

Özürlü olmayı kabullenmek kolay da, engelli olmak çok acı veriyor! Engellerle engellenmek korkunç bir şey…

Kuğulu Kavşağı ilk yapıldığında ‘bir görelim’ dedik ve dayımla geldik. Geldiğimize geleceğimize ve görme isteğimize bin pişman olduk… Kavşağın U dönüşü yapılan orta bölümü; neredeyse konser verilip etkinlik düzenlenecek genişlikte. Ve bırakın etkinliği, yayaların bile hiç kullanmadığı ve kullanmayacağı fuzuli bir boşluk. Buna karşın yayaların kullandığı kaldırım, iki kişinin yan yana yürümesine izin vermeyecek kadar dar. Üstüne üstlük, belli mesafelerle konmuş olan sokak lambaları; yanından geçen insanların yan yana yürümesine neden olacak kadar absürt… Dayımla dumura uğramışçasına eve döndük.

Akülü aracımla, refakatçili ya da refakatçisiz kimi zaman Ankara kazan ben kepçe dolaşırım. Bir tehlikeye maruz kalmayayım diye de tecrübelerimle edindiğim belli yolları kullanırım gezintilerimde. Lâkin Kuğulu Kavşağı, Atatürk Bulvarı ve TRT Kavşağı benim tam anlamıyla kâbusum. Bugüne kadar bu güzergâhta kaza yapmamış olmam, sürücülerle karşılıklı olarak dikkatli olmamızdan başka bir şey değil inanın. Çünkü kaldırımı kullanmam mümkün değil. Hatta tam anlamıyla imkânsız…

Akün Sahnesi’ndeki bazı oyunları izlemeye giderken ki yolculuğumu örnekleyeyim sizlere: Kennedy caddesinden bulvara iniyorum önce. Sadece bu mesafe bile başlı başına bir sorun, hem vallahi hem billahi… Neyse… Bulvara indikten sonra yolun Kuğuludan iniş yönündeki sağ yolda, iki aracı yan yana görmeyi bırakın, tek araç zannedersiniz adeta iğne deliğinden geçiyorum. Kaldırım kullanabilmem zaten yasaklı. Ters yönde ilerliyorum. İlerliyorum ama gelin bir de bana sorun… Otomobiller üzerime üzerime geliyor sanki. Avuç avuç kaza riskleriyle sonunda Akün Sahnesi’ne varıyorum. Oyunlar genellikle, bilindiği üzere akşamları gösterime sunulur. Karanlıktaki eve dönüşümü de varın siz hayal edin!

M. Oğuz MUCURLUOĞLU


Toplam Görüntülenme : 58145
Kategori Haberleri

Yargı, Bükreş Cami’nin tescil kaldırma kararının yürütmesini durdurdu
Bükreş Cami olarak bilinen Çankaya Merkez Cami’nin korunması gerekli kültür varlığı listesinden çıkartılması kararını yargıya taşıyan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne yargıdan sevindirici haber geldi. Yargı Bükreş caminin kültür varlığı tescilinin kaldırılmasını kararının yürütmesini durdurdu.
06 Aralık 2019
7. plan değişikliği yapılan Demir Kafes alanında ders veren bilirkişi raporu
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamu yararını savunmaya kamu israfı ve planlama ve şehircilik esaslarına karşı uygulamalara karşı yılmadan mücadele devam ediyor.
25 Kasım 2019
Mimarlardan Kapadokya için kırmızı alarm çağrısı
“Bakan bölgeye gitmişken Carus Otel ve Azeri yatırımları ile yapılan otellerin nasıl yapıldığına ve hangi yapıların imar affından yararlandığına ve maliklerinin kim olduğuna dair bilgi versin”

22 Kasım 2019
Mimarlar Saraçoğlu’nda Ankara Valiliği’ni ve Kültür Bakanlığı’nı göreve davet etti
Ankara’nın ender nefes alma mekanlarından ve Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’nde, zorla tahliyelerle insansızlaştırmaların ardından, çöküntü alanı haline getirme çabaları devam ediyor.
17 Ekim 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
> >>>

Yorumlar
Yorum eklenmemiş.
Yorum için giriş yapınız!